poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Puławy

Za śmieci znów zapłacimy spółdzielni. Ale w PSM nie chcą nowych dłużników

Dodano: 30 maja 2015, 14:29

Prezes Puławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej nie zostawia suchej nitki na nowych przepisach dotyczących opłat za śmieci. Twierdzi, że prawo, które niedługo zacznie obowiązywać to bubel prawny, który uderza w zarządców nieruchomości.

Dla mieszkańców od lipca zmieni się niewiele. Zamiast przelewem do Zakładu Usług Komunalnych, za wywóz śmieci zapłacimy w czynszu. Stawka się nie zmieni, bo opłaty ustalają odgórnie władze miasta. Problem w tym, że nie wszyscy za śmieci płacą, a to stanie się teraz zmartwieniem puławskich spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

W myśl nowych przepisów od lipca to właśnie one wezmą na siebie obowiązek rozliczania tych opłat. Już teraz PSM ma ogromy problem z dłużnikami, których zobowiązania można liczyć w milionach złotych. Istnieje więc dość realna obawa, że dodatkowa opłata jeszcze bardziej pogrąży budżet tej oraz innych spółdzielni. Chodzi o to, że spółdzielnia bez względu na to, ile pieniędzy (za śmieci) do niej trafi, do miejskiej kasy będzie musiała przekazywać tyle, ile wynika z dokumentów. To dobry układ dla miasta i Zakładu Usług Komunalnych, które od lipca mają zagwarantowane stałe dochody.

– Zarządców obłożono dodatkowymi problemami. Nikt nas nie zapytał skąd weźmiemy na to wszystko pieniądze, ale nie można dyskutować z ustawodawcą – mówi Wacław Strzelec, prezes PSM, który nie ukrywa, że jego zdaniem nowe przepisy są nieprzemyślane, a ich wprowadzenie nie zostało należycie skonsultowane z zarządcami.

Obecnie w PSM przygotowywane są papierowe deklaracje dla tych, którzy przechodzą z rozliczania z ZUK, na rozliczanie ze spółdzielnią. Trwa ich rozsyłanie z prośbą o uzupełnienie formularza. Na jego podstawie zarządca będzie naliczał opłaty. Jeżeli deklaracji nie otrzyma, kwota będzie adekwatna do danych z dokumentów przekazanych spółdzielni przez zakład komunalny. Tym, którym ilość osób w mieszkaniu w ciągu ostatnich lat spadła, opłaca się więc te dane zaktualizować.

Gość
Gość
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 sierpnia 2015 o 07:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież to normalna sprawa. Mieszkam w bloku i spółdzielnia rozlicz wszystkie moje koszty w opłacie miesięcznej. W końcu za co biorą pieniądze? Koszty administracji stanowią sporą część opłaty za mieszkanie.
Rozwiń
Gość
Gość (31 maja 2015 o 21:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
witamy w klubie prezesa spółdzielni, ja płacę za windę chociaż z niej nie korzystam (mieszkam na parterze) i jakoś prezesa to nie obchodziło skąd na to wezmę pieniądze ;-)
Rozwiń
Gość
Gość (30 maja 2015 o 23:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jaka opłata w czynszu ???? Czynsz to jest wynagrodzenie za korzystanie z cudzej rzeczy a opłata za śmieci dotyczy usługi !!!! Nie można "czegoś" płacić w czynszu.
Rozwiń
Gość
Gość (30 maja 2015 o 15:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
U nas takie rozwiązanie funkcjonuje od dawien dawna i jest ok. Tak samo mamy z zaliczkami za wodę są pobierane zaliczkowo w czynszu. Bardzo dobre rozwiązanie - popieram
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!