Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

15 lipca 2017 r.
14:27

Zabrali dzieciom dentystę. Dlaczego szkolny gabinet stracił kontrakt?

0 8 A A

Gabinet stomatologiczny w szkole podstawowej przy ul. Lubelskiej w Kurowie będzie musiał zostać zamknięty, a personel zwolniony. Powód? Oferta SPZOZ w Kurowie dotycząca świadczeń stomatologicznych w gabinecie szkoły została odrzucona przez NFZ.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Publiczna placówka starała się o kontrakt dla prowadzenia dwóch gabinetów dentystycznych: w przychodni oraz w szkole podstawowej. Pieniądze dostała jednak tylko na ten pierwszy. Drugi, jeszcze w tym miesiącu będzie musiał zostać zlikwidowany. W szkolnych murach działał nieprzerwanie od niemal 50 lat. Pracująca tam na pół etatu lekarz stomatolog, straci pracę. Dyrektor SP ZOZ, Katarzyna Żurkowska wypowiedzenie wręczyła także pomocy stomatologicznej, która ma zostać zatrudniona przez konkurencyjny gabinet prywatny. Z kolei wyposażenie szkolnego gabinetu, ufundowane m.in. przez gminę, prawdopodobnie zostanie przeniesione do przychodni przy ul. Lubelskiej 14.

Przez najbliższych 5 lat, usługi stomatologiczne, także dla dzieci, zgodnie z nowym kontraktem, świadczyć będą dwie placówki: SP ZOZ w przychodni oraz prywatny gabinet Dental-Studio przy ul. Głowackiego. Przez kilka dni w tygodniu działać będą do godz. 18, otwarte mają być również w soboty.

– Dostępność do tych usług nadal będzie więc szeroka. Zamknięcie szkolnego gabinetu na pewno nie jest żadnym dramatem. Rodzice po prostu będą musieli przyzwyczaić się do tego, że z dzieckiem, po pracy, trzeba będzie pójść do gabinetu dentystycznego – mówi Stanisław Wójcicki, wójt gminy Kurów, który przekonuje, że Urząd Gminy na tego rodzaju decyzje nie ma wpływu. – Nic na to nie poradzimy, tak zdecydował NFZ – dodaje.

Część radnych, na czele z Grzegorzem Gajdą uważa jednak, że SP ZOZ należy wesprzeć. W związku z tym we wtorek komisja wydała specjalne stanowisko, wyrażając sprzeciw wobec decyzji NFZ, która doprowadzi do zamknięcia szkolnego gabinetu. O pomoc w jego przywróceniu radni zwrócili się do wojewody lubelskiego, Przemysława Czarnka.

– Swoje racje trzeba przedstawiać i domagać się tego – apelował Grzegorz Gajda do koleżanek i kolegów z komisji zdrowia.

Poparcie wniosku zadeklarowali także przedstawiciele rady rodziców oraz dyrekcji szkoły. Działania komisji chłodno jednak ocenia wójt, którego zdaniem, tego rodzaju pismo niczego nie zmieni. – To wygląda jak gest rozpaczy. Wątpię w to, żeby NFZ na tej podstawie zmieniło swoje ustalenia – przyznaje Wójcicki.

Tymczasem Katarzyna Żurkowska, dyrektor SP ZOZ w Kurowie, podczas wtorkowego posiedzenia komisji zdrowia przyznała, że brak kontraktu był dla niej zaskoczeniem. – Byłyśmy pewne, że go dostaniemy, bo nawet środki masowego przekazu mówiły o tym, że te gabinety szkolne będą priorytetem. Okazało się jednak, że można było za nie otrzymać tylko 2 dodatkowe punkty w łącznej ocenie – mówiła wyraźnie rozczarowana decyzją funduszu.

Część radnych próbowała znaleźć rozwiązanie kompromisowe. Pytali o to, czy SP ZOZ mógłby korzystać ze szkolnego gabinetu np. jeden dzień w tygodniu. To jednak, jak tłumaczyła dyrektor zakładu, byłoby niezgodne z przepisami.

Co na to NFZ?

– Oferta SP ZOZ w Kurowie nie otrzymała punktów za ciągłość i kompleksowość – wyjaśnia Małgorzata Bartoszek, rzecznik NFZ w Lublinie, która wylicza, tylko ze dwa atuty zakład mógł otrzymać w sumie dodatkowe 12 punktów. Stałoby się tak, gdyby wcześniej podmiot ten realizował świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci oraz usługi w zakresie ortodoncji dla dzieci.

Zdaniem rzecznika NFZ, komisja konkursowa zapewniła równe traktowanie wszystkich świadczeniodawców, a swoje działania oparła na przepisach prawa. – Zasady i warunki były takie same dla wszystkich – podkreśla. Bartoszek zwraca także uwagę na to, że mieszkańcy gminy Kurów mają dostęp do świadczeń. – I mogą z nich korzystać w gabinetach, które wygrały konkurs – przypomina.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium