wtorek, 20 lutego 2018 r.

Puławy

Zabytkowy czy nie? Internetowa walka o Dom Chemika


Wkrótce zapadnie decyzja, czy siedziba Puławskiego Ośrodka Kultury zostanie wpisana do rejestru zabytków. Według nieoficjalnych informacji, tak się nie stanie. W internecie trwa jednak walka między przeciwnikami przebudowy w obecnym kształcie, a jej zwolennikami.

Wniosek o wpisanie Domu Chemika do rejestru zabytków złożyło puławskie stowarzyszenie, które podpiera się opiniami architektów z różnych stron Polski. Osoby wrażliwe na estetykę centrum miasta, głęboko niezadowolone z przebiegu prowadzonych przez prywatnych właścicieli remontów m.in. hotelu Izabella, czy domów handlowych, postanowiły nie dopuścić, by podobny los spotkał POK. Dla tych osób, zachowanie budynku z lat 80-tych w stanie jak najbardziej zbliżonym do oryginału jest tak ważne, że są w stanie zaakceptować zablokowanie rozpoczętej już przebudowy wartej w sumie ponad 30 milionów złotych.

– Jest nadzieja, że doczekamy się remontu, podczas którego porzucony zostanie pomysł przebudowy połączonej z wyburzeniem budynku, natomiast należny temu obiektowi, stosowny remont z zachowaniem jego unikalnych walorów zostanie przeprowadzony po uzgodnieniu z konserwatorem zabytków – napisał w środę Daniel Zagulski ze stowarzyszenia „Puławianie” na swoim profilu „Ocalmy POK Dom Chemika”.
Decyzja konserwatora, który otrzymał już opinię z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, może zapaść w ciągu najbliższych tygodni.

– Nie może być tak, że wyburza się zabytki dookoła, a my będziemy teraz chronić relikt PRL-u za przeproszeniem – uważa radny miejski Artur Kwapiński (PiS). – Mamy już umowę z ministrem, a tu nagle ktoś wyskakuje, żeby nic nie robić, bo jest zabytek? Takie działanie naraziłoby nasze miasto na straty finansowe, a wszelkie prace musiałyby zostać wstrzymane. Wszystko poszłoby na marne, łącznie z nakładami poniesionymi na dokumentację – mówi i dodaje, że według informacji, które otrzymał, POK do rejestru zabytków nie trafi.

Żeby udowodnić konserwatorowi, że społeczeństwo Puław nie jest zjednoczone w popieraniu dążenia do „ocalania” Domu Chemika za wszelką cenę, w internecie grupa radnych miejskich założyła kontrstronę pod nazwą „TAK dla remontu POK Domu Chemika”. Można znaleźć na niej petycję, którą założyciele wydarzenia sugerują wydrukować i wysłać do konserwatora. Przypominają w niej o tym, że obiekt z 1984 roku nigdy nie był objęty ochroną konserwatorską, a jego stan techniczny wymaga głębokiej naprawy.Zwracają uwagę także na fakt, że aktualna koncepcja jego przebudowy spotkała się z poparciem mieszkańców, a wpisanie Domu Chemika do rejestru zabytków „zaprzepaści szansę jego niezbędnej modernizacji”.

Tę inicjatywę skrytykowali z kolei „Puławianie”. – Bardzo prosimy o pomoc - przekażcie informację rodzinom, znajomym, aby nie podpisywali petycji stworzonej przez urzędników – napisali obrońcy puławskiego modernizmu.

SONDA
Liczba głosów: 1021

Czy Dom Chemika powinien zostać wpisany do rejestru zabytków?

57.59 %
Tak
42.41 %
Nie
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
abc
(32) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 października 2017 o 23:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zburzyć, zaorać, las posadzić.
Rozwiń
Gość
Gość (23 października 2017 o 13:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ABC, obrazy były zawieszane wewnątrz, a nie na zewnątrz - nie znasz się, a wypowiadasz się :)
Rozwiń
abc
abc (23 października 2017 o 13:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No rzeczywiście, pawilon wystawowy zaprojektowali super - tak, żeby obrazy wieszać na szybach! Nowatorskie rozwiązanie do ekspozycji sztuki.
Rozwiń
Gość
Gość (23 października 2017 o 10:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Szkoda, że nikt nie wypowiedział się, czy ten obiekt nadaje się do prowadzenia działalności kulturalnej. A to jest sprawa podstawowa. Funkcjonalnie to był od początku jeden wielki bubel,(...)" A to faktycznie ciekawe pytanie. Nie można wg mnie powiedzieć, że zupełnie nie nadaje się do prowadzenia takiej działalności, bo jednak sala widowiskowa jest, mała sala jest, jakieś sale dla prowadzenia zajęć baletowych czy teatralnych są. Kawiarnia Smok faktycznie jest lipna i do koncertów się nie nadaje. Byłem na Happysad i słyszałem, jak Kuba prosił, by nie skakać na koncercie, bo boi się, że strop runie.... Kiedyś dyskoteki były na dole koło szatni, ale czasy się zmieniły i DCh nie musi już pełnić tej konkretnej roli. Dziedziniec w środku tak właściwie też jest zbędny i jest raczej marnotrastwem powierzchni - nie dość, że zamknięty od zewnątrz, to posiedzieć na nim nie jest wielkim doznaniem estetycznym... Fajnie, gdyby właśnie to patio przerobili na większą salę czy klubo-kawiarnię na takie koncerty
Rozwiń
Gość
Gość (22 października 2017 o 22:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość z 19:32: Co Ty produkujesz? Jaki bubel? Ciężko chyba o bardziej uniwersalny budynek - a pawilon wystawowy to pies? To nie wina projektantów, że dość spora, przeszklona powierchnia została podzielona na małe pomieszczenia i wynajęta np. adwokatom, bo zabrakło pieniędzy na kulturę (w Polsce zdychała z głodu, więc trzeba było wynajmować pomieszczenia, żeby zarobić na utrzymanie budynku - podobnie było z likwidacją fontanny i basenów w patio). Co - dużego pomieszczenia na planie prostokąta nie da się przerobić na kawiarnię? Co Ty bredzisz? Duże hole i korytarze posiada każde reprezentatywne miejsce - a takim jest instytucja kultury - prawda? Kosmiczne absurdy w niektórych komentarzach... Przecież od początku wiadomo, że tutaj chodzi o forsę, mają ją dostać do łap współpracownicy Grobla i zaprzyjaźniona Pracownia Marka, która dziwnym trafem wygrywa wszystkie przetargi, ustawione tak, żeby oni je wygrali. Remont budynku i przystosowanie do współczesnych realiów to nie problem - chodzi o forsę, budowa i zaprojektowanie całkowicie nowego DCH to kasa, kasa, kasa!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (32)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!