Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

21 października 2017 r.
8:20

Zabytkowy czy nie? Internetowa walka o Dom Chemika

26 32 A A

Wkrótce zapadnie decyzja, czy siedziba Puławskiego Ośrodka Kultury zostanie wpisana do rejestru zabytków. Według nieoficjalnych informacji, tak się nie stanie. W internecie trwa jednak walka między przeciwnikami przebudowy w obecnym kształcie, a jej zwolennikami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wniosek o wpisanie Domu Chemika do rejestru zabytków złożyło puławskie stowarzyszenie, które podpiera się opiniami architektów z różnych stron Polski. Osoby wrażliwe na estetykę centrum miasta, głęboko niezadowolone z przebiegu prowadzonych przez prywatnych właścicieli remontów m.in. hotelu Izabella, czy domów handlowych, postanowiły nie dopuścić, by podobny los spotkał POK. Dla tych osób, zachowanie budynku z lat 80-tych w stanie jak najbardziej zbliżonym do oryginału jest tak ważne, że są w stanie zaakceptować zablokowanie rozpoczętej już przebudowy wartej w sumie ponad 30 milionów złotych.

– Jest nadzieja, że doczekamy się remontu, podczas którego porzucony zostanie pomysł przebudowy połączonej z wyburzeniem budynku, natomiast należny temu obiektowi, stosowny remont z zachowaniem jego unikalnych walorów zostanie przeprowadzony po uzgodnieniu z konserwatorem zabytków – napisał w środę Daniel Zagulski ze stowarzyszenia „Puławianie” na swoim profilu „Ocalmy POK Dom Chemika”.
Decyzja konserwatora, który otrzymał już opinię z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, może zapaść w ciągu najbliższych tygodni.

– Nie może być tak, że wyburza się zabytki dookoła, a my będziemy teraz chronić relikt PRL-u za przeproszeniem – uważa radny miejski Artur Kwapiński (PiS). – Mamy już umowę z ministrem, a tu nagle ktoś wyskakuje, żeby nic nie robić, bo jest zabytek? Takie działanie naraziłoby nasze miasto na straty finansowe, a wszelkie prace musiałyby zostać wstrzymane. Wszystko poszłoby na marne, łącznie z nakładami poniesionymi na dokumentację – mówi i dodaje, że według informacji, które otrzymał, POK do rejestru zabytków nie trafi.

Żeby udowodnić konserwatorowi, że społeczeństwo Puław nie jest zjednoczone w popieraniu dążenia do „ocalania” Domu Chemika za wszelką cenę, w internecie grupa radnych miejskich założyła kontrstronę pod nazwą „TAK dla remontu POK Domu Chemika”. Można znaleźć na niej petycję, którą założyciele wydarzenia sugerują wydrukować i wysłać do konserwatora. Przypominają w niej o tym, że obiekt z 1984 roku nigdy nie był objęty ochroną konserwatorską, a jego stan techniczny wymaga głębokiej naprawy.Zwracają uwagę także na fakt, że aktualna koncepcja jego przebudowy spotkała się z poparciem mieszkańców, a wpisanie Domu Chemika do rejestru zabytków „zaprzepaści szansę jego niezbędnej modernizacji”.

Tę inicjatywę skrytykowali z kolei „Puławianie”. – Bardzo prosimy o pomoc - przekażcie informację rodzinom, znajomym, aby nie podpisywali petycji stworzonej przez urzędników – napisali obrońcy puławskiego modernizmu.

Sonda: Czy Dom Chemika powinien zostać wpisany do rejestru zabytków?

Liczba głosów: 1021
57.59%
Tak
42.41%
Nie

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 23:06
Zburzyć, zaorać, las posadzić.
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 13:57
ABC, obrazy były zawieszane wewnątrz, a nie na zewnątrz - nie znasz się, a wypowiadasz się :)
Avatar
abc / 23 października 2017 o 13:46
No rzeczywiście, pawilon wystawowy zaprojektowali super - tak, żeby obrazy wieszać na szybach! Nowatorskie rozwiązanie do ekspozycji sztuki.
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 10:58
"Szkoda, że nikt nie wypowiedział się, czy ten obiekt nadaje się do prowadzenia działalności kulturalnej. A to jest sprawa podstawowa. Funkcjonalnie to był od początku jeden wielki bubel,(...)" A to faktycznie ciekawe pytanie. Nie można wg mnie powiedzieć, że zupełnie nie nadaje się do prowadzenia takiej działalności, bo jednak sala widowiskowa jest, mała sala jest, jakieś sale dla prowadzenia zajęć baletowych czy teatralnych są. Kawiarnia Smok faktycznie jest lipna i do koncertów się nie nadaje. Byłem na Happysad i słyszałem, jak Kuba prosił, by nie skakać na koncercie, bo boi się, że strop runie.... Kiedyś dyskoteki były na dole koło szatni, ale czasy się zmieniły i DCh nie musi już pełnić tej konkretnej roli. Dziedziniec w środku tak właściwie też jest zbędny i jest raczej marnotrastwem powierzchni - nie dość, że zamknięty od zewnątrz, to posiedzieć na nim nie jest wielkim doznaniem estetycznym... Fajnie, gdyby właśnie to patio przerobili na większą salę czy klubo-kawiarnię na takie koncerty
"Szkoda, że nikt nie wypowiedział się, czy ten obiekt nadaje się do prowadzenia działalności kulturalnej. A to jest sprawa podstawowa. Funkcjonalnie to był od początku jeden wielki bubel,(...)" A to faktycznie ciekawe pytanie. Nie można wg mnie powiedzieć, że zupełnie nie nadaje się do prowadzenia takiej działalności, bo jednak sala widowiskowa jest, mała sala jest, jakieś sale dla prowadzenia zajęć baletowych czy teatralnych są. Kawiarnia Smok faktycznie jest lipna i do koncertów się nie nadaje. Byłem na Happysad i słyszałem, jak ... rozwiń
Avatar
Gość / 22 października 2017 o 22:03
Gość z 19:32: Co Ty produkujesz? Jaki bubel? Ciężko chyba o bardziej uniwersalny budynek - a pawilon wystawowy to pies? To nie wina projektantów, że dość spora, przeszklona powierchnia została podzielona na małe pomieszczenia i wynajęta np. adwokatom, bo zabrakło pieniędzy na kulturę (w Polsce zdychała z głodu, więc trzeba było wynajmować pomieszczenia, żeby zarobić na utrzymanie budynku - podobnie było z likwidacją fontanny i basenów w patio). Co - dużego pomieszczenia na planie prostokąta nie da się przerobić na kawiarnię? Co Ty bredzisz? Duże hole i korytarze posiada każde reprezentatywne miejsce - a takim jest instytucja kultury - prawda? Kosmiczne absurdy w niektórych komentarzach... Przecież od początku wiadomo, że tutaj chodzi o forsę, mają ją dostać do łap współpracownicy Grobla i zaprzyjaźniona Pracownia Marka, która dziwnym trafem wygrywa wszystkie przetargi, ustawione tak, żeby oni je wygrali. Remont budynku i przystosowanie do współczesnych realiów to nie problem - chodzi o forsę, budowa i zaprojektowanie całkowicie nowego DCH to kasa, kasa, kasa!
Gość z 19:32: Co Ty produkujesz? Jaki bubel? Ciężko chyba o bardziej uniwersalny budynek - a pawilon wystawowy to pies? To nie wina projektantów, że dość spora, przeszklona powierchnia została podzielona na małe pomieszczenia i wynajęta np. adwokatom, bo zabrakło pieniędzy na kulturę (w Polsce zdychała z głodu, więc trzeba było wynajmować pomieszczenia, żeby zarobić na utrzymanie budynku - podobnie było z likwidacją fontanny i basenów w patio). Co - dużego pomieszczenia na planie prostokąta nie da się przerobić na kawiarnię? Co Ty bredzisz? ... rozwiń
Avatar
Gość / 22 października 2017 o 19:32
Szkoda, że nikt nie wypowiedział się, czy ten obiekt nadaje się do prowadzenia działalności kulturalnej. A to jest sprawa podstawowa. Funkcjonalnie to był od początku jeden wielki bubel, zbiorowisko holi i korytarzy, na których według projektantów z Zakładowym Domu Kultury można grać w ping- poga, czy w cymbergaja. Nawet kawiarni nie zaprojektowali. Więc dylemat: chronić bryłę, czy przystosować do pracy?
Avatar
Gość / 22 października 2017 o 18:05
Panie Kwapiński suweren rozliczy "pana" za głupotę , podobnie jak za modernizację skweru "wodnego" dotychczasowych decydentów, za mianowanie swoich na stanowiska bez konkursu, sprawdzimy wszystkie przetargi i decyzje administracyjne. A najlepiej korzystaj "pan" z rozumu bo coś takiego ma człowiek.
Avatar
Gość / 22 października 2017 o 17:15
No właśnie gdzie było wtedy stowarzyszenie ''Przeszłość -Przyszłości'' radnego Kwapińskiego?
Avatar
Gość / 22 października 2017 o 16:14
a gdzie było Stowarzyszenie jak zburzono dworzec kolejowy, starą pocztę na Izabelli czy dom po caritasie na Czartoryskich. Przychodzą nowe pokolenia i dom chemika który leży w Centrum Puław powinien im służyć. Może wrócimy do domu kultury na Gdańskiej jakże zabytkowy i ostatecznie zburzony.
Avatar
Marcin J. / 22 października 2017 o 10:51
A najlepiej zacznij od wyburzenia bloku, w którym mieszkasz, bo dziwnym trafem powstał w PRLu, jak większość budynków w tym mieście.
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 23:06
Zburzyć, zaorać, las posadzić.
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 13:57
ABC, obrazy były zawieszane wewnątrz, a nie na zewnątrz - nie znasz się, a wypowiadasz się :)
Avatar
abc / 23 października 2017 o 13:46
No rzeczywiście, pawilon wystawowy zaprojektowali super - tak, żeby obrazy wieszać na szybach! Nowatorskie rozwiązanie do ekspozycji sztuki.
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 10:58
"Szkoda, że nikt nie wypowiedział się, czy ten obiekt nadaje się do prowadzenia działalności kulturalnej. A to jest sprawa podstawowa. Funkcjonalnie to był od początku jeden wielki bubel,(...)" A to faktycznie ciekawe pytanie. Nie można wg mnie powiedzieć, że zupełnie nie nadaje się do prowadzenia takiej działalności, bo jednak sala widowiskowa jest, mała sala jest, jakieś sale dla prowadzenia zajęć baletowych czy teatralnych są. Kawiarnia Smok faktycznie jest lipna i do koncertów się nie nadaje. Byłem na Happysad i słyszałem, jak Kuba prosił, by nie skakać na koncercie, bo boi się, że strop runie.... Kiedyś dyskoteki były na dole koło szatni, ale czasy się zmieniły i DCh nie musi już pełnić tej konkretnej roli. Dziedziniec w środku tak właściwie też jest zbędny i jest raczej marnotrastwem powierzchni - nie dość, że zamknięty od zewnątrz, to posiedzieć na nim nie jest wielkim doznaniem estetycznym... Fajnie, gdyby właśnie to patio przerobili na większą salę czy klubo-kawiarnię na takie koncerty
"Szkoda, że nikt nie wypowiedział się, czy ten obiekt nadaje się do prowadzenia działalności kulturalnej. A to jest sprawa podstawowa. Funkcjonalnie to był od początku jeden wielki bubel,(...)" A to faktycznie ciekawe pytanie. Nie można wg mnie powiedzieć, że zupełnie nie nadaje się do prowadzenia takiej działalności, bo jednak sala widowiskowa jest, mała sala jest, jakieś sale dla prowadzenia zajęć baletowych czy teatralnych są. Kawiarnia Smok faktycznie jest lipna i do koncertów się nie nadaje. Byłem na Happysad i słyszałem, jak ... rozwiń
Avatar
Gość / 22 października 2017 o 22:03
Gość z 19:32: Co Ty produkujesz? Jaki bubel? Ciężko chyba o bardziej uniwersalny budynek - a pawilon wystawowy to pies? To nie wina projektantów, że dość spora, przeszklona powierchnia została podzielona na małe pomieszczenia i wynajęta np. adwokatom, bo zabrakło pieniędzy na kulturę (w Polsce zdychała z głodu, więc trzeba było wynajmować pomieszczenia, żeby zarobić na utrzymanie budynku - podobnie było z likwidacją fontanny i basenów w patio). Co - dużego pomieszczenia na planie prostokąta nie da się przerobić na kawiarnię? Co Ty bredzisz? Duże hole i korytarze posiada każde reprezentatywne miejsce - a takim jest instytucja kultury - prawda? Kosmiczne absurdy w niektórych komentarzach... Przecież od początku wiadomo, że tutaj chodzi o forsę, mają ją dostać do łap współpracownicy Grobla i zaprzyjaźniona Pracownia Marka, która dziwnym trafem wygrywa wszystkie przetargi, ustawione tak, żeby oni je wygrali. Remont budynku i przystosowanie do współczesnych realiów to nie problem - chodzi o forsę, budowa i zaprojektowanie całkowicie nowego DCH to kasa, kasa, kasa!
Gość z 19:32: Co Ty produkujesz? Jaki bubel? Ciężko chyba o bardziej uniwersalny budynek - a pawilon wystawowy to pies? To nie wina projektantów, że dość spora, przeszklona powierchnia została podzielona na małe pomieszczenia i wynajęta np. adwokatom, bo zabrakło pieniędzy na kulturę (w Polsce zdychała z głodu, więc trzeba było wynajmować pomieszczenia, żeby zarobić na utrzymanie budynku - podobnie było z likwidacją fontanny i basenów w patio). Co - dużego pomieszczenia na planie prostokąta nie da się przerobić na kawiarnię? Co Ty bredzisz? ... rozwiń
Avatar
Gość / 22 października 2017 o 19:32
Szkoda, że nikt nie wypowiedział się, czy ten obiekt nadaje się do prowadzenia działalności kulturalnej. A to jest sprawa podstawowa. Funkcjonalnie to był od początku jeden wielki bubel, zbiorowisko holi i korytarzy, na których według projektantów z Zakładowym Domu Kultury można grać w ping- poga, czy w cymbergaja. Nawet kawiarni nie zaprojektowali. Więc dylemat: chronić bryłę, czy przystosować do pracy?
Avatar
Gość / 22 października 2017 o 18:05
Panie Kwapiński suweren rozliczy "pana" za głupotę , podobnie jak za modernizację skweru "wodnego" dotychczasowych decydentów, za mianowanie swoich na stanowiska bez konkursu, sprawdzimy wszystkie przetargi i decyzje administracyjne. A najlepiej korzystaj "pan" z rozumu bo coś takiego ma człowiek.
Avatar
Gość / 22 października 2017 o 17:15
No właśnie gdzie było wtedy stowarzyszenie ''Przeszłość -Przyszłości'' radnego Kwapińskiego?
Avatar
Gość / 22 października 2017 o 16:14
a gdzie było Stowarzyszenie jak zburzono dworzec kolejowy, starą pocztę na Izabelli czy dom po caritasie na Czartoryskich. Przychodzą nowe pokolenia i dom chemika który leży w Centrum Puław powinien im służyć. Może wrócimy do domu kultury na Gdańskiej jakże zabytkowy i ostatecznie zburzony.
Avatar
Marcin J. / 22 października 2017 o 10:51
A najlepiej zacznij od wyburzenia bloku, w którym mieszkasz, bo dziwnym trafem powstał w PRLu, jak większość budynków w tym mieście.
Zobacz wszystkie komentarze 32

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc"
Magazyn

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc" 0 0

Jestem Polakiem. Mieszkam w Tajlandii. Prowadzę firmę w Anglii. Mam brokera w Singapurze. Mogę być w dowolnym miejscu, do pracy potrzebny mi jest tylko telefon i komputer. To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc. A jak mnie kiedyś dziecko zapyta, jak wygląda słoń, to go po prostu zabiorę na plażę i pokażę. A nie tylko na obrazku, bo taty nie stać.

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza 0 0

Javier Hernandez i jego koledzy pokonali Koreę Południową 2:1 i zapewnili sobie awans z grupy F. W drugim dzisiejszym spotkaniu Szwecja zagra z Niemcami

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL
Magazyn

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL 8 3

Popularne w latach PRL-u były liczne bary mleczne. Nie są one jednak domeną tej epoki. Powstawały jeszcze przed wojną. W 1957 r. otwarto jeden z pierwszych tego typu lokali w mieście – bar „Fabryczny” przy ul. Armii Czerwonej 6 (obecnie Fabryczna)

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie 2 0

Aż siedem bramek padło w meczu pomiędzy „Czerwonymi Diabłami”, a „Orłami Kartaginy”. Belgia zdeklasowała rywali, a świetne spotkanie w jej barwach rozegrał duet Eden Hazard i Romeu Lukaku

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo 3 0

Nie w dwóch dużych przetargach, ale etapami - tak mają być przeprowadzane zmiany na placu w centrum popularnego miasteczka. Władze Nałęczowa musiały zrezygnować z budowy ronda w tym roku

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców 10 30

Puławy Mieszkańcy osiedla Norwida narzekają na kierowców, którzy parkują auta na chodnikach, uniemożliwiając bezpieczne poruszanie się po osiedlowej drodze w kierunku Przedszkola nr 7. Spółdzielnia nowych miejsc jednak nie zbuduje. Brakuje miejsca

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik 28 6

Jeszcze przed zakończeniem sezonu było jasne, że Daniela Szewca w roli trenera Stali Kraśnik zastąpi Jarosław Pacholarz. Już pod okiem nowej miotły niebiesko-żółci rozpoczną przygotowania 5 lipca

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u
23 czerwca 2018, 18:00

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL (Rynek 8) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Rafała Sternta. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 18.

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu 7 1

W niedzielę o godzinie 16.15 ROW Rybnik podejmie Speed Car Motor w ramach 11. Kolejki Nice 1. Ligi Żużlowej. Lublinianie tym spotkaniem rozpoczynają najtrudniejszą dla siebie część sezonu

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę?
film

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę? 0 1

Jego ofiarami byli ludzie starsi, schorowani i bezradni. Pod pozorem niesienia chrześcijańskiej pomocy pozbawiał ich wolności, okradał z dorobku życia. Czy pseudo-ksiądz Marek N. poniesie karę za swoje czyny? - pytają dziennikarze Uwagi TVN

Endless Party w klubie Helium
23 czerwca 2018, 21:00

Endless Party w klubie Helium 1 0

Co Gdzie Kiedy. Helium Club (ul. Hempla 5) zaprasza na imprezę pożegnalną Martina Tone'a. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 21.

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane 6 0

Ponad 60 roślin konopi indyjskich i ponad 170 g suszu roślinnego zabezpieczyli policjanci na działce w Świdniku. Aresztowano dwie osoby

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu 59 20

Sierż. sztab. Marek Wójcik z Lublina zginął w wypadku w miejscowości Radków w woj. dolnośląskim - informuje lubelska policja

Music Mahal - koncert w Graffiti
23 czerwca 2018, 20:00

Music Mahal - koncert w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 23 czerwca o godz. 20 w klubie Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpi formacja Music Mahal. Grupa będzie promować swój debiutancki krążek.

Śmierć policjanta po odprawie. Policja w żałobie
galeria

Śmierć policjanta po odprawie. Policja w żałobie 20 4

Strony internetowe komend policji w całej Polsce są w czarno-białych barwach. Funkcjonariusze są w żałobie po swoim koledze, aspirancie sztabowym Adamie Pawlaku, który wypadł z okna po odprawie w Świnoujściu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.