poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Puławy

Zacumujesz w Janowcu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 lipca 2008, 17:57

Po prawej stronie ujścia rzeki Plewki do Wisły powstanie przystań dla większych jednostek.

Po pogłębieniu Plewki mniejsze łodzie i kajaki będą wpływać i cumować w głębi lądu.

Radni Janowca na ostatniej sesji mieli zdecydować, czy gmina zaangażuje się we wspólny projekt turystyczny z Puławami i Kazimierzem. Chodzi o budowę infrastruktury do utworzenia regularnej żeglugi wiślanej między miejscowościami.

W przyszłości regularne rejsy miałyby się odbywać także na południe - do Krakowa, czy Sandomierza oraz na północ do Warszawy czy Torunia.

Wspólny projekt został złożony do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i przeszedł pozytywnie wstępną weryfikację. Znalazł się na liście 18 inwestycji z całej Polski, które mają szansę na unijne dofinansowanie. Ale pieniądze z Unii Europejskiej to tylko połowa inwestycji. Janowiecka część miałaby kosztować ok. 4 milionów złotych.

Zatem dwa miliony musiałaby wyłożyć sama gmina. Tymczasem jej roczny budżet to zaledwie 8 milionów.

- Szansę upatrujemy w tym, że projekt jest przewidziany do realizacji w ciągu trzech lat. Ja również miałem wątpliwości, ale jeżeli się na to nie zdecydujemy, na długie lata pozostaniemy poza obiegiem turystycznym - przekonywał radnych Tadeusz Kocoń, wójt Janowca. - W tej chwili nasze łodzie cumują nad Wisłą tak naprawdę nielegalnie. Ale dlatego, że właśnie nie ma tu prawdziwej przystani - dodał wójt.

Większość radnych poparła pomysł budowy przystani. - My jesteśmy dziadami w stosunku do Puław czy Kazimierza. A to ogromna sprawa, która pozwoli napędzić rozwój turystyki - mówił radny Anatol Szurmak.

Ale niektórzy mieli wątpliwości. - Skąd na to wszystko weźmiemy pieniądze - pytał radny Adam Lis, który ostatecznie jako jedyny wstrzymał się od głosu. Pozostali radni poparli projekt.

Tymczasem dopiero kilka dni temu udało się ustalić, gdzie przystań w Janowcu ma być zlokalizowana. Powstanie po prawej stronie ujścia Plewki do Wisły. W miejscu tym będą zawijać większe jednostki, np. statki pasażerskie.

Po pogłębieniu fragmentu Plewki będą mogły do niej wpływać kajaki i mniejsze jachty. Przystań będzie połączona z drogą prowadzącą do Janowca za pomocą bulwaru, który mostkiem przetnie Plewkę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!