poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Puławy

Zamek w Janowcu w coraz gorszym stanie. Kolejna część zamknięta dla zwiedzających

Dodano: 25 lipca 2017, 09:11

Budowę zamku w Janowcu w 1508 rozpoczął Mikołaj Firlej, późniejszy starosta kazimierski. Kontynuował ją jego syn, wojewoda ruski Piotr Firlej. Był to późnogotycko-renesansowy zamek obronny. Miał możliwość prowadzenia ostrzału wzdłuż obwarowań
Budowę zamku w Janowcu w 1508 rozpoczął Mikołaj Firlej, późniejszy starosta kazimierski. Kontynuował ją jego syn, wojewoda ruski Piotr Firlej. Był to późnogotycko-renesansowy zamek obronny. Miał możliwość prowadzenia ostrzału wzdłuż obwarowań (fot. Maciej Kaczanowski)

XVI-wieczny zamek jest w coraz gorszym stanie. Jego kolejna część została zamknięta dla zwiedzających. Na kompleksowy remont nie ma jednak na razie pieniędzy

Zamek jest rzeczywiście w stanie wymagającym podjęcia pilnych działań ratunkowych i podobnie jak pięć kazimierskich obiektów muzeum, które będziemy remontować w najbliższym czasie, wymaga kompleksowej odnowy – przyznaje Agnieszka Zadura, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Ostatnia zima przyniosła sporo zniszczeń związanych z erozją murów. Z tego powodu musieliśmy czasowo zamknąć Salę Rycerską dla zwiedzających, gdyż zaczęły wypadać drobne fragmenty murów i obawialiśmy się, że komuś coś może się stać.

Ale remont Janowca nie jest na razie możliwy ze względów finansowych. – Już sama dokumentacja umożliwiająca podjęcie prac to koszt około 2-3 milionów złotych. Remont pochłonąłby co najmniej 20 milionów złotych – szacuje Zadura. – Muzeum nie ma takich pieniędzy, może jedynie składać wnioski o dofinansowanie ze źródeł unijnych lub norweskich. Śledzimy możliwości, które pojawiają się w tym zakresie, czego przykładem jest duże dofinansowanie unijne, które uzyskaliśmy na remont pięciu obiektów w Kazimierzu Dolnym.

Dodaje, że priorytetem jest w tym momencie pozyskanie pieniędzy na dokumentację. – Zamek w Janowcu niezaprzeczalnie wymaga pilnych kompleksowych działań. A jest to miejsce o ogromnym uroku i potencjale turystycznym i kulturalnym – mówi Zadura.

– Gmina nawet gdyby chciała, nie ma możliwości prawnych, żeby partycypować w kosztach ewentualnego remontu zamku. To nie jest nasza własność, więc takie sprawy są poza nami i w całości spoczywają na marszałku – mówi z kolei Jan Gędek, wójt Janowca. – My możemy zajmować się promocją zamku, przyciąganiem turystów, co zresztą robimy organizując imprezy plenerowe. W ubiegły weekend odbywały się tu Dni Janowca, za chwilę będą dożynki. To niepowtarzalne miejsce i ludzie chętnie tu przyjeżdżają.

– Co do kwestii finansowych to wiadomo, że remont obiektu, który jest wpisany do rejestru zabytków, będzie droższy. Za około 20 milionów uda się jedynie zabezpieczyć tę infrastrukturę, która jest bez jakiegoś wielkiego efektu wizualnego, bo to oznaczałoby znacznie wyższy koszt – uważa wójt.

Czytaj więcej o: Janowiec zamek zabytek
Ktoś gorszego dortu
Użytkownik niezarejestrowany
gość
(29) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Ktoś gorszego dortu
Ktoś gorszego dortu (29 lipca 2017 o 18:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chata jak się patrzy o sądy się kłóci ala nic dla janowca nie zrobi 
Rozwiń
Gość
Gość (27 lipca 2017 o 12:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale ceny nie zmieniacie, za trochę holenderskiego fajansu, tam prawie nie ma co zwiedzać
Rozwiń
gość
gość (27 lipca 2017 o 11:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko PO zbawi Polskę. Ja chcę pracować do 70 lat, całe życie spłacać kredyt pracując na umowie śmieciowej, nie mieć dzieci - po co mi 500+,przepiję je i tak. Leki dla seniorów, poseł Mucha wyjaśniła - masz 80 lat to nic ci się od służby zdrowia nie należy. Masz umrzeć, a rodzina pochowa cię w worku foliowym - PO pod wodzą Tuska obniżyła o połowę zasiłek pogrzebowy. Przez 8 lat zamknęli prawie 1200 szkół, zwolnili 45 tys. nauczycieli, nie dali podwyżek od 2012 r., kolejki w służbie zdrowia wydłużyli do średnio 1,5 roku. Niech żyje PO.
Rozwiń
Gość
Gość (27 lipca 2017 o 09:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Polsce ruin się nie odbudowuje, tylko wyburza. I (niestety) taką przyszłość widzę w tym przypadku. Powód - jak zwykle - kasa.
Rozwiń
Gość
Gość (27 lipca 2017 o 09:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja myślałem, że oni to odbudowują. To ja w takim razie nie wiem za co kasę zbierają na wejście.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (29)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!