poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Puławy

Zapal znicz zapomnianym bohaterom


Puławska młodzież chętnie włącza się w akcję dbania o groby zapomnianych bohaterów. Przed rokiem w akcji Zapal Pamięć zapłonęło 3240 zniczy, w tym ma być ich jeszcze więcej (fot. P. Kędziora)
Puławska młodzież chętnie włącza się w akcję dbania o groby zapomnianych bohaterów. Przed rokiem w akcji Zapal Pamięć zapłonęło 3240 zniczy, w tym ma być ich jeszcze więcej (fot. P. Kędziora)

Zbliża się piąta edycja Zaduszek Historycznych i akcji Zapal Pamięć. W tym roku w zbiórkę zniczy, które 7 listopada trafią na groby m.in. uczestników i założycieli Tajnej Organizacji Nauczycielskiej włączyła się rekordowa liczba szkół i organizacji.

– W tym roku obchodzimy 75-rocznicę powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej w Puławach. Chcemy uczcić pamięć jej założycieli, inspektorów i kierowników. Przypomnimy biogramy bohaterów, m.in. Włodzimierza Zinkiewicza, dyrektora I LO w Puławach i szefa tej organizacji. Znicze, które zbierzemy trafią na groby nauczycieli z TON, ale także na wszystkie zapomniane mogiły na puławskich cmentarzach – mówi Zbigniew Kiełb, pomysłodawca i organizator Zaduszek Historycznych w Puławach.

Przypominamy, że zbiórka potrwa do szóstego listopada. Można je przynosić osobiście do Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta, lub poprzez uczniów puławskich szkół zostawiać je w placówkach oświatowych. W tym roku do akcji włączyło się 14 szkół, a także Młodzieżowy Dom Kultury, Puławski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Związek Oficerów Rezerwy oraz puławski oddział Związku Strzeleckiego. Dzięki ich zaangażowaniu na zapomnianych grobach w sobotę 7 listopada zapłonie znicz. Początek akcji Zapal Pamięć około godz. 9:10 na cmentarzu włostowickim. Pół godziny wcześniej zbiórka jej uczestników przy Domu Chemika. Przed południem grupy wolontariuszy dotrą na cmentarz przy ul. Piaskowej.

Dzień wcześniej, w sobotę 6 listopada o godz. 16 na terenie I LO im. A.J. Czartoryskiego odbędzie się finał Zaduszek Historyczych. Uczniowie z miejskich gimnazjów zaprezentują biogramy dziewiętnastu bohaterów, a Zbigniew Kiełb ogłosi m.in. ilość uzbieranych zniczy, które następnego dnia trafią na cmentarze.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!