Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

8 lutego 2016 r.
19:12

Zerówka wraca do szkoły. Zmiana nie podoba się rodzicom. "To jest brak wyobraźni"

0 28 A A
Większość rodziców sześciolatków z Przedszkola nr 3 podpisała się pod petycją o pozostawienie ich w przedszkolu (fot. Radosław Szczęch)
Większość rodziców sześciolatków z Przedszkola nr 3 podpisała się pod petycją o pozostawienie ich w przedszkolu (fot. Radosław Szczęch)

Władze miasta zdecydowały o tym, że z powodu wprowadzonych przez rząd zmian, oddziały zerówkowe wrócą do szkół podstawówowych. Zdaniem rodziców to błąd, który odbije się na rozwoju psychicznym i emocjonalnym ich pociech.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że dzieci z rocznika 2010 we wrześniu będą musiały zmienić przedszkole na szkołę ich rodzice informowani są na specjalnych zebraniach. Jedno z nich w czwartek odbyło się w Miejskim Przedszkolu nr 3.

– Moja córka ma 5 lat i chce zostać. Tu jest inna atmosfera, jest ciepło, rodzinnie. Posiłki dzieciom są przynoszone, jest indywidualne podejście. W szkole dzieci będą musiały przejść na stołówkę, siedzieć w ławkach. Ja nie wiem skąd ten pomysł, żeby nasze dzieci przenosić. To jest brak wyobraźni. Jestem tym oburzona – mówi Magdalena Górska, jedna z mam, która podobnie jak większość rodziców z MP nr 3 podpisała się pod petycją o wycofanie się z proponowanych zmian.

Argumentem urzędników jest problem dotyczący ilości miejsc. Według wyliczeń, jeśli grupy zerówkowe pozostaną w przedszkolach, to w placówkach mogą nie zmieścić się trzylatki. Z tym argumentem nie zgadzają się rodzice.

– Na czas trwania remontu w Przedszkolu nr 18, nasze przedszkole pomieściło dzieci z obu placówek i w przyszłym roku szkolnym z pewnością będzie dysponować wolnymi salami. Proponowane przez nas rozwiązanie zapewni spokojną pracę pedagogom i opiekunom, którzy w tej chwili zapewniają naszym dzieciom nową wiedzę, umiejętności, radość i spokój każdego dnia. Prosimy tego w tej chwili bezzasadnie nie zmieniać – piszą rodzice.

Mirosław Kamola, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11, która przygotowuje się do przejęcia grupy ponad 60 dzieci z Przedszkola nr 3, przekonuje że warunki w jego szkole są bardzo dobre. – Mamy osobne skrzydło z klasami pierwszymi, które jest oddzielone od reszty szkoły, więc na korytarzu te najmłodsze dzieci mogą spotkać się jedynie ze swoimi rówieśnikami, lub rocznikiem starszym o jeden rok. Dla tych dzieci mamy przygotowane osobne łazienki, a w salach są nowe meble – mówi dyrektor.

To, gdzie ostatecznie trafią sześciolatki wpłynie także na stan kadr. Strata jednego rocznika dla Przedszkola nr 3 oznacza pożegnanie się z dwoma nauczycielkami i trzema pracownicami obsługi. Jeśli dzieci zostaną, podobny los czeka część kadry szkoły podstawowej.

Tymczasem urzędnicy przekonują, że miasto niczego nie zmienia, tylko przywraca stan sprzed reformy oświaty. – To rozwiązanie z powodzeniem funkcjonowało przez lata i tylko zmiany polegające na wprowadzeniu obowiązku szkolnego dla dzieci sześcioletnich spowodowało zanikanie tej formy organizacyjnej. Pozwoliło ono na zorganizowanie ilości miejsc w przedszkolach wystarczającej zasadniczo dla każdego chętnego oraz na racjonalizację zatrudnienia w placówkach oświatowych – wyjaśnia Marzena Klimek, kierownik Wydziału Edukacji i Sportu w UM Puławy.

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 lutego 2016 o 07:30
Polikwidowali szkoły i przedszkola, budują autostrady, ale nowe placówki to już nie, bo po co?! Niedługo zacznieta dzieci na dachach szkół upychać..... oszołomy jesteśta a nie "zarządzający edukacją".... Najlepiej, majtać dzieciakami z lewa na prawo. Co wy myślicie, że dziecko tak się cieszy, że pół roku tu, pół tam?! Znaleźli sobie obiekty do pomiatania na któe spada nieudolność waszego zarządzania..... za komuny nie było takiego edukacyjnego BURDELU jak teraz żeśta narobili....
Avatar
Gość / 10 lutego 2016 o 19:46
Również mam taki dylemat,ale jeśli w moim przypadku zerówka miała by być w szkole to jestem "za".Pierwsze dziecko właśnie miało taki też tryb i jestem zadowolona z tego.Dzieci po mału przez ten rok mają czas przyzwyczaić się do szkoły i hałasów.A jeśli zostaną w przedszkolu,to ja posyłam do pierwszej klasy.
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 19:43
Kto chce posłać dziecko do zerówki do przedszkola -proszę bardzo.Gdybym nie pracowała albo miała babcię czy dziadka dziecka do pomocy pewnie bym posłała.Ale pracuje i nie dam rady tego pogodzić.
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 17:48
rownież stoję przed tym dylematem,ale wychodzi na to że mamy wybór między szkołą a szkołą, więc po co nam zerówka?
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 13:35
Niech rodzice podziękują państwu Elbanowskim i rządowi, bo to przez nich samorządy muszą sprzątać. Ustawa wprowadzona. Jej celem miało być cofnięcie 6 latków ze szkół, bo to źle wpływało na psychikę dzieci, że szkoła to za wcześnie dla 6 latka. I co ustawa zmieniła? Wielkie NIC! Przepraszam wprowadza bałagan w systemie szkolnym. Dzieci zostają i tak w szkole i powraca nauka czytania w zerówce. No to nic się nie zmienia. Dzieci jak były, tak i będą w szkole. Będą też się uczyć jak uczyły. Z tą tylko różnicą, że będzie to się nazywać zerówka a nie I klasa.
Niech rodzice podziękują państwu Elbanowskim i rządowi, bo to przez nich samorządy muszą sprzątać. Ustawa wprowadzona. Jej celem miało być cofnięcie 6 latków ze szkół, bo to źle wpływało na psychikę dzieci, że szkoła to za wcześnie dla 6 latka. I co ustawa zmieniła? Wielkie NIC! Przepraszam wprowadza bałagan w systemie szkolnym. Dzieci zostają i tak w szkole i powraca nauka czytania w zerówce. No to nic się nie zmienia. Dzieci jak były, tak i będą w szkole. Będą też się uczyć jak uczyły. Z tą tylko różnicą, że będzie to się nazywać zerówka ... rozwiń
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 13:33
idioci, na złość pisowi odmrożą uszy dzieciom. Przypomnę kretynom, że przed reformą pełowską, dzieci w zerówkach były W ZERÓWKACH zwanych przedszkolami!!! po prostu w innych budynkach niż szkoła!!! To oczywiste. Jakim trzeba być nieczułym s...synem, żeby takie rzeczy robić? Jakim? Ja pamiętam moje chodzenie do zerówki i cieszę się, że był to budynek inny niż szkoła. Inna atmosfera etc. Strach mieć dzieci w takim pop.... kraju. Wszystko drogie, 23% vat na artykuły dziecięce i jeszcze gnoją dodatkowo... debile, Bóg was rozliczy!
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 10:12
i tak mamy za dużo wykształciuchów.
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 09:57
Miasto kręci w SP 11 nie ma warunków, to jeden wielki moloch w ktorym nikt nie panuje !
Avatar
Ale jaja / 9 lutego 2016 o 08:43

Najlepiej w ogóle nie posyłajcie dzieci do szkół. Przecież nie zabierzecie mu dzieciństwa. Osiągnie 18 lat to samo zdecyduje, czy nauczy się czytać i pisać.

Ludzie, co z Wami jest???

Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 08:29

Przeciez pani przewodnicząca Krygier nauczycielka. Bardzo zna nasze potrzeby. Jej zastepca nauczyciel Śliwiński tez. Napewno zrobili dla naszych dzieci dobrze. Przeciez są tacy inteligentni, niezależni. Nie są marionetkami Grobla, układów i partii.

Avatar
Gość / 11 lutego 2016 o 07:30
Polikwidowali szkoły i przedszkola, budują autostrady, ale nowe placówki to już nie, bo po co?! Niedługo zacznieta dzieci na dachach szkół upychać..... oszołomy jesteśta a nie "zarządzający edukacją".... Najlepiej, majtać dzieciakami z lewa na prawo. Co wy myślicie, że dziecko tak się cieszy, że pół roku tu, pół tam?! Znaleźli sobie obiekty do pomiatania na któe spada nieudolność waszego zarządzania..... za komuny nie było takiego edukacyjnego BURDELU jak teraz żeśta narobili....
Avatar
Gość / 10 lutego 2016 o 19:46
Również mam taki dylemat,ale jeśli w moim przypadku zerówka miała by być w szkole to jestem "za".Pierwsze dziecko właśnie miało taki też tryb i jestem zadowolona z tego.Dzieci po mału przez ten rok mają czas przyzwyczaić się do szkoły i hałasów.A jeśli zostaną w przedszkolu,to ja posyłam do pierwszej klasy.
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 19:43
Kto chce posłać dziecko do zerówki do przedszkola -proszę bardzo.Gdybym nie pracowała albo miała babcię czy dziadka dziecka do pomocy pewnie bym posłała.Ale pracuje i nie dam rady tego pogodzić.
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 17:48
rownież stoję przed tym dylematem,ale wychodzi na to że mamy wybór między szkołą a szkołą, więc po co nam zerówka?
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 13:35
Niech rodzice podziękują państwu Elbanowskim i rządowi, bo to przez nich samorządy muszą sprzątać. Ustawa wprowadzona. Jej celem miało być cofnięcie 6 latków ze szkół, bo to źle wpływało na psychikę dzieci, że szkoła to za wcześnie dla 6 latka. I co ustawa zmieniła? Wielkie NIC! Przepraszam wprowadza bałagan w systemie szkolnym. Dzieci zostają i tak w szkole i powraca nauka czytania w zerówce. No to nic się nie zmienia. Dzieci jak były, tak i będą w szkole. Będą też się uczyć jak uczyły. Z tą tylko różnicą, że będzie to się nazywać zerówka a nie I klasa.
Niech rodzice podziękują państwu Elbanowskim i rządowi, bo to przez nich samorządy muszą sprzątać. Ustawa wprowadzona. Jej celem miało być cofnięcie 6 latków ze szkół, bo to źle wpływało na psychikę dzieci, że szkoła to za wcześnie dla 6 latka. I co ustawa zmieniła? Wielkie NIC! Przepraszam wprowadza bałagan w systemie szkolnym. Dzieci zostają i tak w szkole i powraca nauka czytania w zerówce. No to nic się nie zmienia. Dzieci jak były, tak i będą w szkole. Będą też się uczyć jak uczyły. Z tą tylko różnicą, że będzie to się nazywać zerówka ... rozwiń
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 13:33
idioci, na złość pisowi odmrożą uszy dzieciom. Przypomnę kretynom, że przed reformą pełowską, dzieci w zerówkach były W ZERÓWKACH zwanych przedszkolami!!! po prostu w innych budynkach niż szkoła!!! To oczywiste. Jakim trzeba być nieczułym s...synem, żeby takie rzeczy robić? Jakim? Ja pamiętam moje chodzenie do zerówki i cieszę się, że był to budynek inny niż szkoła. Inna atmosfera etc. Strach mieć dzieci w takim pop.... kraju. Wszystko drogie, 23% vat na artykuły dziecięce i jeszcze gnoją dodatkowo... debile, Bóg was rozliczy!
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 10:12
i tak mamy za dużo wykształciuchów.
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 09:57
Miasto kręci w SP 11 nie ma warunków, to jeden wielki moloch w ktorym nikt nie panuje !
Avatar
Ale jaja / 9 lutego 2016 o 08:43

Najlepiej w ogóle nie posyłajcie dzieci do szkół. Przecież nie zabierzecie mu dzieciństwa. Osiągnie 18 lat to samo zdecyduje, czy nauczy się czytać i pisać.

Ludzie, co z Wami jest???

Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 08:29

Przeciez pani przewodnicząca Krygier nauczycielka. Bardzo zna nasze potrzeby. Jej zastepca nauczyciel Śliwiński tez. Napewno zrobili dla naszych dzieci dobrze. Przeciez są tacy inteligentni, niezależni. Nie są marionetkami Grobla, układów i partii.

Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Złoto Malwiny Kopron na mistrzostwach Polski AZS

Złoto Malwiny Kopron na mistrzostwach Polski AZS 0 0

W weekend zostały rozegrane Mistrzostwa Polski Akademickiego Związku Sportowego. Z imprezy w Łodzi w dobrych humorach wracały przede wszystkim zawodniczki AZS UMCS: Malwina Kopron, Karolina Kołeczek i Paulina Guba

Rowerem z Lublina do Lasów Kozłowieckich. Nowa ścieżka

Rowerem z Lublina do Lasów Kozłowieckich. Nowa ścieżka 0 0

Trwa budowa ścieżki rowerowej, dzięki której będzie można dojechać z Lublina do Lasów Kozłowieckich. Inwestycja prowadzona przez sąsiadują z Lublinem gminę Niemce ma zakończyć się jeszcze w wakacje

Pseudokibice Legii zdemolowali dworzec w Kutnie [wideo]
film

Pseudokibice Legii zdemolowali dworzec w Kutnie [wideo] 0 0

Miało być święto piłki nożnej, skończyło się walkowerem. Finał ekstraklasy został przerwany po chuligańskich wybrykach pseudokibiców Lecha Poznań. Jednak to co działo się na boisku, miało także swoją kontynuację poza nim

Tylko 20 proc. towarów z Chin przechodzi przez Małaszewicze. "Omijają nasz kraj"

Tylko 20 proc. towarów z Chin przechodzi przez Małaszewicze. "Omijają nasz kraj" 0 1

Małaszewicze przyjmują tylko 20 proc. kontenerów z Chin w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Takie informacje otrzymał z Ministerstwa Infrastruktury poseł Stanisław Żmijan

Krzysztof Żuk oczyszczony z zarzutu ws. biurowca

Krzysztof Żuk oczyszczony z zarzutu ws. biurowca 46 12

Krzysztof Żuk został ostatecznie oczyszczony z zarzutu w sprawie wynajęcia biur w nieistniejącym budynku. Chodzi o głośną sprawę biurowca przy Wieniawskiej. Korzystny dla Żuka werdykt wydała dziś Główna Komisja Orzekająca przy ministrze finansów

Leszek Bartnicki prezesem Motoru przynajmniej do końca sezonu

Leszek Bartnicki prezesem Motoru przynajmniej do końca sezonu 0 6

Po sobotniej porażce z Wisłą Sandomierz (0:1) prezes Motoru Lublin Leszek Bartnicki podał się do dymisji. W poniedziałek Rada Nadzorcza zdecydowała jednak, że szef klubu zostanie na swoim stanowisku przynajmniej do końca sezonu 2018/2019.

AZS AWF Biała Podlaska – Ostrovia Ostrów Wielkopolski 35:33

AZS AWF Biała Podlaska – Ostrovia Ostrów Wielkopolski 35:33 0 0

I LIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH W przedostatnim meczu sezonu bialscy akademicy pokonali Ostrovię Ostrów Wielkopolski

Wykopał w ogrodzie pocisk artyleryjski

Wykopał w ogrodzie pocisk artyleryjski 3 1

Niewybuch wykopał w ogrodzie właściciel działki w Wólce Gołębskiej.

Lublin: Krwawa bójka po pracy. Zaatakował kolegę swojej byłej dziewczyny

Lublin: Krwawa bójka po pracy. Zaatakował kolegę swojej byłej dziewczyny 4 6

Miał grozić swojej byłej dziewczynie śmiercią, a potem zaatakował nożem jej kolegę. Niewiele brakowało, aby bójka zakończyła się tragedią. 24-letni Przemysław S. odpowie za to przed sądem

Noc Muzeów w Zamościu. Ciężko obejrzeć wszystko jednego wieczora [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów w Zamościu. Ciężko obejrzeć wszystko jednego wieczora [zdjęcia] 1 0

Od godziny 18 do 24 można było w sobotę wziąć udział w nocnym zwiedzaniu zbiorów muzealnych w Zamościu.

25. Święto Roweru w Lubartowie. Spodziewają się 15 tys. uczestników
24 czerwca 2018, 9:00

25. Święto Roweru w Lubartowie. Spodziewają się 15 tys. uczestników 1 0

Nawet 15 tysięcy uczestników spodziewają się organizatorzy jubileuszowego, 25. Święta Roweru w Lubartowie. Wśród uczestników zostanie rozlosowanych 25 rowerów.

24 godziny z mangą i anime
26 maja 2018, 11:00

24 godziny z mangą i anime 3 0

Co Gdzie Kiedy. Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki Cytadela Syriusza (ul. Lwowska 12) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu 24h z... W sobotę, 26 maja o godz. 11 rozpocznie się wydarzenie 24 godziny z mangą i anime.

Ruski balet ponownie w Lublinie
30 maja 2018, 21:00

Ruski balet ponownie w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Graffiti (al. Piłsudskiego 13) zaprasza na drugą odsłonę imprezy Ruski balet. Wydarzenie odbędzie się 30 maja o godz. 21.

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia
Magazyn
galeria

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia 0 0

W szkole rolniczej w Korolówce (pow. włodawski) gospodarskim sposobem dawny magazyn, a jeszcze wcześniej obora adaptowana jest na stajnię. Już niedługo będą tam cztery hucuły. W ten sposób powstaje baza dla nowego kierunku kształcenia, jakim jest hodowla koni.

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne?
26 maja 2018, 20:00

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne? 0 0

Poznaliśmy nazwiska 12 osób nominowanych do tegorocznych Żurawi – Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych. Wśród nich są m.in. Aleksandra Cieślik – dziennikarka Radia Centrum, Jan Wąsak z tria „Pasażer”, z którym zdobył m.in. nagrodę publiczności na Open Stage oraz Jakub Bodys – fotograf kultury, portrecista.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!