sobota, 20 stycznia 2018 r.

Puławy

Zerówki w szkołach? Minister edukacji karci samorządy

Dodano: 26 lutego 2016, 07:27

Zdaniem minister Anny Zalewskiej samorządy, które wysyłają sześciolatki do zerówek w szkołach podstawowych bez akceptacji ich rodziców, robią to bezprawnie. Tak było m.in. w Puławach.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

W Puławach większość rodziców musiała zaakceptować decyzję o tym, że ich sześcioletnie dzieci będą uczyły się w zerówkach przy szkołach podstawowych. Jednym z nielicznym wyjątków jest Miejskie Przedszkole nr 3, któremu pozwolono na utworzenie kilku oddziałów zerówkowych.

Część rodziców protestowała, argumentując, że wyrywanie dzieci ze znanego im środowiska zaszkodzi ich rozwojowi, a opieka w podstawówkach będzie na niższym poziomie. Ostatecznie wypracowano kompromis, które częściowo zadowalał każdą ze stron.

Tymczasem głos w tej sprawie zajęła Anna Zalewska, szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej, która poparła postulaty rodziców przeciwko samorządom. – Wybór miejsca dalszej edukacji pozostaje w kompetencjach rodziców (...). Gminy są zobowiązane do zapewnienia miejsc w placówkach wychowania przedszkolnego dla wszystkich uprawnionych dzieci – podkreśliła w swoim piśmie Zalewska. Minister przypomina też, że samorządy na każdego przedszkolaka otrzymują dotację, która od września będzie wynosiła 1370 zł. Pismo trafiło do gmin w całym kraju.

Samorządy skierowały część zerówek do szkół, by w przedszkolach zrobić miejsce dla 3-latków. Przy okazji chciały także uratować jak najwięcej miejsc pracy w podstawówkach. Decyzje już zapadły.

– Potwierdzam, że pismo z ministerstwa trafiło także do nas. Obecnie jest analizowane, ale przyznam, że jego treść jest dla nas zaskoczeniem. Mam wątpliwości, czy MEN może stawiać takie wymagania organom prowadzącym. Z pewnością potrzebujemy trochę czasu, żeby wypracować rozwiązanie tego problemu – mówi Marzena Klimek, kierownik Wydziału Edukacji i Sportu w Urzędzie Miasta Puławy.

Argumenty minister dotyczące dotacji nie robią na niej żadnego wrażenia. – To jest niewielka kwota. Musimy do niej dokładać – tłumaczy.

Czasu na wypracowanie rozwiązań zostało niewiele, bo w marcu rusza nabór wniosków o przyjęcie do szkół i przedszkoli. Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że wszystko zostało już powiedziane, a rodzice z mniejszym lub większym zrozumieniem przyjęli decyzję władz.

Gość
Gość
Gość
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 lutego 2016 o 11:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Puławach są jak widać równi i równiejsi. Już w czterech przedszkolach są zerówki (3,7,10 i integracyjne). A co z innymi? Władze mają za nic ustawę, do której powinni się stosować i listy minister Zalewskiej. Tak bardzo się rozbuchali we władzy, że uzurpują sobie prawo do tworzenia lokalnych przepisów według własnego widzi mi się. Chyba się zagalopowali i zapomnieli kto tu jest dla kogo. Rodzice nie poddawajcie się i walczcie bo prawo jest po waszej stronie a samorząd musi je respektować czy mu się to podoba czy nie!
Rozwiń
Gość
Gość (27 lutego 2016 o 16:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To w jaki sposób p. minister skarciła samorządy, bo czytam, czytam i nie mogę się doczytać? Panie redaktorze Szczęch.
Rozwiń
Gość
Gość (26 lutego 2016 o 23:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jedyna rada odwolac wiceprezydent
Rozwiń
Gość
Gość (26 lutego 2016 o 20:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

SAS   Serwis Administracyjno-Samorządowy w biuletynie 2/15:

Wójt ma obowiązek wskazać przedszkole, które może przyjąć dziecko

TEMET MIESIĄCA - SAS 2 / 2015

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o systemie oświaty (dalej: ustawa) wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat.

PRZEPISY

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o systemie oświaty (dalej: ustawa) wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. Wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach oraz w innych formach wychowania przedszkolnego. Zgodnie z art. 14 ust. 1a ustawy o systemie oświaty w przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku powyżej 6 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 8 lat. Obowiązek szkolny tych dzieci może być odroczony do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 8 lat. W szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może także zostać objęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku. Należy też pamiętać, że zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy dziecko w wieku 5 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu lub w innej formie wychowania przedszkolnego. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 5 lat. W przypadku dziecka, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko rozpocznie spełnianie obowiązku szkolnego.

Powyższe zadanie, będące zadaniem własnym gmin, jest wykonywane przez gminę przez zapewnienie dziecku możliwości korzystania z wychowania przedszkolnego w:

– publicznym przedszkolu lub publicznej innej formie wychowania przedszkolnego, prowadzonych przez gminę, lub
– publicznym przedszkolu lub publicznej innej formie wychowania przedszkolnego, prowadzonych przez inną osobę prawną lub osobę fizyczną, położonych na obszarze gminy, lub
– niepublicznym przedszkolu lub niepublicznej innej formie wychowania przedszkolnego, położonych na obszarze gminy.

Z powyższych przepisów wynika jednoznacznie, że w obecnym stanie prawnym obowiązkiem przedszkolnym objęte są wszystkie dzieci 5 i 6-letnie. W konsekwencji gminy zobowiązane są do zagwarantowania miejsc dla wszystkich 5-latków i 6-latków, które nie poszły do szkoły. Należy jednak pamiętać, że od września 2015 roku każde dziecko 4-letnie będzie uprawnione do korzystania z edukacji przedszkolnej, a docelowo od września 2017 r. uprawnienie takie będą miały dzieci 3-letnie.

KOSZTY

Koszty objęcia ww. dzieci koniecznością zapewnienia edukacji przedszkolnej będą zobowiązane ponieść gminy. Wprawdzie od września 2013 roku gminy otrzymują dotację z budżetu państwa, niemniej może się okazać, że w przyszłości środki te nie okażą się wystarczające. Stosownie do przepisów ustawy z dnia 3 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r. poz. 827) kwota dotacji na ucznia w 2014 r. wynosiła 1242 zł, a w bieżącym 2015 r. wynosi ona 1273 zł. Niestety fachowcy wskazują, że kwoty te mogą się okazać niewystarczające.

WÓJT WSKAZUJE INNE PRZEDSZKOLE

Jeżeli liczba dzieci, którym gmina ma obowiązek zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego, zamieszkałych na obszarze danej gminy, zgłoszonych podczas rekrutacji do publicznego przedszkola, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, niepublicznego przedszkola lub niepublicznej innej formy wychowania przedszkolnego przewyższy liczbę miejsc w tym przedszkolu lub tej innej formie wychowania przedszkolnego, dyrektor przedszkola, a w przypadku innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonej przez gminę – także dyrektor szkoły, informuje o nieprzyjęciu dziecka do przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego wójta (burmistrza, prezydenta miasta). W tym przypadku wójt (burmistrz, prezydent miasta) jest obowiązany pisemnie wskazać rodzicom inne publiczne przedszkole albo publiczną inną formę wychowania przedszkolnego, albo niepubliczne przedszkole albo niepubliczną inną formę wychowania przedszkolnego, które mogą przyjąć dziecko.

Gminy zobowiązane są do zagwarantowania miejsc dla wszystkich 5-latków i 6-latków, które nie poszły do szkoły. Od września 2015 roku każde dziecko 4-letnie będzie uprawnione do korzystania z edukacji przedszkolnej, a docelowo od września 2017 r. uprawnienie takie będą miały dzieci 3-letnie.

Paweł Groński

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.)

Rozwiń
Gość
Gość (26 lutego 2016 o 16:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jest dobra zmiana!. Macie po 500 na te dzieci to się cieszcie! A przedszkole jest? jest, szkoła jest? jest. Wybraliście sobie ludzie taką władzę w kraju i w mieście to teraz nie narzekać tylko przyklaskiwać.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!