Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

26 lutego 2016 r.
7:27

Zerówki w szkołach? Minister edukacji karci samorządy

0 16 A A

Zdaniem minister Anny Zalewskiej samorządy, które wysyłają sześciolatki do zerówek w szkołach podstawowych bez akceptacji ich rodziców, robią to bezprawnie. Tak było m.in. w Puławach.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Puławach większość rodziców musiała zaakceptować decyzję o tym, że ich sześcioletnie dzieci będą uczyły się w zerówkach przy szkołach podstawowych. Jednym z nielicznym wyjątków jest Miejskie Przedszkole nr 3, któremu pozwolono na utworzenie kilku oddziałów zerówkowych.

Część rodziców protestowała, argumentując, że wyrywanie dzieci ze znanego im środowiska zaszkodzi ich rozwojowi, a opieka w podstawówkach będzie na niższym poziomie. Ostatecznie wypracowano kompromis, które częściowo zadowalał każdą ze stron.

Tymczasem głos w tej sprawie zajęła Anna Zalewska, szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej, która poparła postulaty rodziców przeciwko samorządom. – Wybór miejsca dalszej edukacji pozostaje w kompetencjach rodziców (...). Gminy są zobowiązane do zapewnienia miejsc w placówkach wychowania przedszkolnego dla wszystkich uprawnionych dzieci – podkreśliła w swoim piśmie Zalewska. Minister przypomina też, że samorządy na każdego przedszkolaka otrzymują dotację, która od września będzie wynosiła 1370 zł. Pismo trafiło do gmin w całym kraju.

Samorządy skierowały część zerówek do szkół, by w przedszkolach zrobić miejsce dla 3-latków. Przy okazji chciały także uratować jak najwięcej miejsc pracy w podstawówkach. Decyzje już zapadły.

– Potwierdzam, że pismo z ministerstwa trafiło także do nas. Obecnie jest analizowane, ale przyznam, że jego treść jest dla nas zaskoczeniem. Mam wątpliwości, czy MEN może stawiać takie wymagania organom prowadzącym. Z pewnością potrzebujemy trochę czasu, żeby wypracować rozwiązanie tego problemu – mówi Marzena Klimek, kierownik Wydziału Edukacji i Sportu w Urzędzie Miasta Puławy.

Argumenty minister dotyczące dotacji nie robią na niej żadnego wrażenia. – To jest niewielka kwota. Musimy do niej dokładać – tłumaczy.

Czasu na wypracowanie rozwiązań zostało niewiele, bo w marcu rusza nabór wniosków o przyjęcie do szkół i przedszkoli. Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że wszystko zostało już powiedziane, a rodzice z mniejszym lub większym zrozumieniem przyjęli decyzję władz.

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 lutego 2016 o 11:44
W Puławach są jak widać równi i równiejsi. Już w czterech przedszkolach są zerówki (3,7,10 i integracyjne). A co z innymi? Władze mają za nic ustawę, do której powinni się stosować i listy minister Zalewskiej. Tak bardzo się rozbuchali we władzy, że uzurpują sobie prawo do tworzenia lokalnych przepisów według własnego widzi mi się. Chyba się zagalopowali i zapomnieli kto tu jest dla kogo. Rodzice nie poddawajcie się i walczcie bo prawo jest po waszej stronie a samorząd musi je respektować czy mu się to podoba czy nie!
Avatar
Gość / 27 lutego 2016 o 16:44
To w jaki sposób p. minister skarciła samorządy, bo czytam, czytam i nie mogę się doczytać? Panie redaktorze Szczęch.
Avatar
Gość / 26 lutego 2016 o 23:38
Jedyna rada odwolac wiceprezydent
Avatar
Gość / 26 lutego 2016 o 20:16

SAS   Serwis Administracyjno-Samorządowy w biuletynie 2/15:

Wójt ma obowiązek wskazać przedszkole, które może przyjąć dziecko

TEMET MIESIĄCA - SAS 2 / 2015

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o systemie oświaty (dalej: ustawa) wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat.

PRZEPISY

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o systemie oświaty (dalej: ustawa) wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. Wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach oraz w innych formach wychowania przedszkolnego. Zgodnie z art. 14 ust. 1a ustawy o systemie oświaty w przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku powyżej 6 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 8 lat. Obowiązek szkolny tych dzieci może być odroczony do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 8 lat. W szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może także zostać objęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku. Należy też pamiętać, że zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy dziecko w wieku 5 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu lub w innej formie wychowania przedszkolnego. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 5 lat. W przypadku dziecka, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko rozpocznie spełnianie obowiązku szkolnego.

Powyższe zadanie, będące zadaniem własnym gmin, jest wykonywane przez gminę przez zapewnienie dziecku możliwości korzystania z wychowania przedszkolnego w:

– publicznym przedszkolu lub publicznej innej formie wychowania przedszkolnego, prowadzonych przez gminę, lub
– publicznym przedszkolu lub publicznej innej formie wychowania przedszkolnego, prowadzonych przez inną osobę prawną lub osobę fizyczną, położonych na obszarze gminy, lub
– niepublicznym przedszkolu lub niepublicznej innej formie wychowania przedszkolnego, położonych na obszarze gminy.

Z powyższych przepisów wynika jednoznacznie, że w obecnym stanie prawnym obowiązkiem przedszkolnym objęte są wszystkie dzieci 5 i 6-letnie. W konsekwencji gminy zobowiązane są do zagwarantowania miejsc dla wszystkich 5-latków i 6-latków, które nie poszły do szkoły. Należy jednak pamiętać, że od września 2015 roku każde dziecko 4-letnie będzie uprawnione do korzystania z edukacji przedszkolnej, a docelowo od września 2017 r. uprawnienie takie będą miały dzieci 3-letnie.

KOSZTY

Koszty objęcia ww. dzieci koniecznością zapewnienia edukacji przedszkolnej będą zobowiązane ponieść gminy. Wprawdzie od września 2013 roku gminy otrzymują dotację z budżetu państwa, niemniej może się okazać, że w przyszłości środki te nie okażą się wystarczające. Stosownie do przepisów ustawy z dnia 3 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r. poz. 827) kwota dotacji na ucznia w 2014 r. wynosiła 1242 zł, a w bieżącym 2015 r. wynosi ona 1273 zł. Niestety fachowcy wskazują, że kwoty te mogą się okazać niewystarczające.

WÓJT WSKAZUJE INNE PRZEDSZKOLE

Jeżeli liczba dzieci, którym gmina ma obowiązek zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego, zamieszkałych na obszarze danej gminy, zgłoszonych podczas rekrutacji do publicznego przedszkola, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, niepublicznego przedszkola lub niepublicznej innej formy wychowania przedszkolnego przewyższy liczbę miejsc w tym przedszkolu lub tej innej formie wychowania przedszkolnego, dyrektor przedszkola, a w przypadku innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonej przez gminę – także dyrektor szkoły, informuje o nieprzyjęciu dziecka do przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego wójta (burmistrza, prezydenta miasta). W tym przypadku wójt (burmistrz, prezydent miasta) jest obowiązany pisemnie wskazać rodzicom inne publiczne przedszkole albo publiczną inną formę wychowania przedszkolnego, albo niepubliczne przedszkole albo niepubliczną inną formę wychowania przedszkolnego, które mogą przyjąć dziecko.

Gminy zobowiązane są do zagwarantowania miejsc dla wszystkich 5-latków i 6-latków, które nie poszły do szkoły. Od września 2015 roku każde dziecko 4-letnie będzie uprawnione do korzystania z edukacji przedszkolnej, a docelowo od września 2017 r. uprawnienie takie będą miały dzieci 3-letnie.

Paweł Groński

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.)

SAS   Serwis Administracyjno-Samorządowy w biuletynie 2/15:

Wójt ma obowiązek wskazać przedszkole, które może przyjąć dziecko

TEMET MIESIĄCA - SAS 2 / 2015

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o systemie oświaty (dalej: ustawa) wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 la... rozwiń

Avatar
Gość / 26 lutego 2016 o 16:41
To jest dobra zmiana!. Macie po 500 na te dzieci to się cieszcie! A przedszkole jest? jest, szkoła jest? jest. Wybraliście sobie ludzie taką władzę w kraju i w mieście to teraz nie narzekać tylko przyklaskiwać.
Avatar
Gość / 26 lutego 2016 o 16:24
Nie rozumiem dlaczego 6latki z MP nr 5 w Puławach mają isc do szkoły a dzieci z innych przedszkoli mogą pozostać w zerówkach przy przedszkolach. To jest dyskryminacja naszych dzieci! Ja dziecka do szkoły na pewno nie oddam także prosze znaleźć dla mojego dziecka miejsce w przedszkolu !!!
Avatar
POkrzywa / 26 lutego 2016 o 14:51

Pod miastem są zamykane szkoły, zadbane, w pięknej okolicy.

Przenieść tam starszych uczniów autobusami a mniejsze dzieci zostawić bliżej domu. Młodsi mają mniej zajęć, więc autobus jeździłby często i byłyby wysokie koszty. Z kolei jeśli zostawałyby w świetlicy-wysokie koszty opieki nad młodszymi dziećmi.

Najem byłby tańszy niż budowa, rozbudowa ...

Avatar
Gość / 26 lutego 2016 o 14:48
Może pan poseł Szujowski zainteresuje się albo panna Sadurska?!
Avatar
gość / 26 lutego 2016 o 14:44

Tak, zgodnie z nową reformą to rodzice mają prawo wyboru gdzie chcą posłać 6 latka, czy do szkoły czy pozostawić w przedszkolu. NIESTETY U NAS TAKIE PRAWO MAJĄ TYLKO RODZICE KTÓRZY WYKŁÓCILI I WYBRANI Z 2 innych przedszkoli. Kogo obchodzą prawa rodziców. W naszym mieście NIKOGO.

w takim razie mam zrozumieć, że trzylatki pójdą na rok do szkoły? bo gdzie indziej skoro w przedszkolu nie będzie dla nich miejsca bo zostaną zerówki. kogo obchodzą prawa rodziców? oczywiście nikogo. Nikogo nic nie interesuje poza własnym interesem, tak samo rodziców 6 latków nie interesuje co się stanie z 3 latkami jeśli ich dzieci zajmą im miejsce w przedszkolu. Mój trzylatek pójdzie do szkoły, żeby państwa 6latek mógł dalej siedzieć w przedszkolu, super !!

w takim razie mam zrozumieć, że trzylatki pójdą na rok do szkoły? bo gdzie indziej skoro w przedszkolu nie będzie dla nich miejsca bo zostaną zerówki. kogo obchodzą prawa rodziców? oczywiście nikogo. Nikogo nic nie interesuje poza własnym interesem, tak samo rodziców 6 latków nie interesuje co się stanie z 3 latkami jeśli ich dzieci zajmą im miejsce w przedszkolu. Mój trzylatek pójdzie do szkoły, żeby państwa 6latek mógł dalej siedzieć w przedszkolu, super !!

rozwiń
Avatar
Gość / 26 lutego 2016 o 12:56

Tak, zgodnie z nową reformą to rodzice mają prawo wyboru gdzie chcą posłać 6 latka, czy do szkoły czy pozostawić w przedszkolu. NIESTETY U NAS TAKIE PRAWO MAJĄ TYLKO RODZICE KTÓRZY WYKŁÓCILI I WYBRANI Z 2 innych przedszkoli. Kogo obchodzą prawa rodziców. W naszym mieście NIKOGO.

Jak ktoś jest na szczytach władzy od lat 70 ubiegłego wieku, wejdzie  w koalicje z KAŻDĄ większościową partią, niezależnie jakie poglądy  i moralność dana partia czy ugrupowanie prezentuje, byle przepchać najbardziej absurdalne pomysły, to mózg może się zlasować. Pycha  i utrata poczucia otaczającej rzeczywistości nie jest wtedy niczym dziwnym.

Jak ktoś jest na szczytach władzy od lat 70 ubiegłego wieku, wejdzie  w koalicje z KAŻDĄ większościową partią, niezależnie jakie poglądy  i moralność dana partia czy ugrupowanie prezentuje, byle przepchać najbardziej absurdalne pomysły, to mózg może się zlasować. Pycha  i utrata poczucia otaczającej rzeczywistości nie jest wtedy niczym dziwnym.

rozwiń
Avatar
Gość / 28 lutego 2016 o 11:44
W Puławach są jak widać równi i równiejsi. Już w czterech przedszkolach są zerówki (3,7,10 i integracyjne). A co z innymi? Władze mają za nic ustawę, do której powinni się stosować i listy minister Zalewskiej. Tak bardzo się rozbuchali we władzy, że uzurpują sobie prawo do tworzenia lokalnych przepisów według własnego widzi mi się. Chyba się zagalopowali i zapomnieli kto tu jest dla kogo. Rodzice nie poddawajcie się i walczcie bo prawo jest po waszej stronie a samorząd musi je respektować czy mu się to podoba czy nie!
Avatar
Gość / 27 lutego 2016 o 16:44
To w jaki sposób p. minister skarciła samorządy, bo czytam, czytam i nie mogę się doczytać? Panie redaktorze Szczęch.
Avatar
Gość / 26 lutego 2016 o 23:38
Jedyna rada odwolac wiceprezydent
Avatar
Gość / 26 lutego 2016 o 20:16

SAS   Serwis Administracyjno-Samorządowy w biuletynie 2/15:

Wójt ma obowiązek wskazać przedszkole, które może przyjąć dziecko

TEMET MIESIĄCA - SAS 2 / 2015

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o systemie oświaty (dalej: ustawa) wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat.

PRZEPISY

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o systemie oświaty (dalej: ustawa) wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. Wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach oraz w innych formach wychowania przedszkolnego. Zgodnie z art. 14 ust. 1a ustawy o systemie oświaty w przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku powyżej 6 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 8 lat. Obowiązek szkolny tych dzieci może być odroczony do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 8 lat. W szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może także zostać objęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku. Należy też pamiętać, że zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy dziecko w wieku 5 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu lub w innej formie wychowania przedszkolnego. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 5 lat. W przypadku dziecka, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko rozpocznie spełnianie obowiązku szkolnego.

Powyższe zadanie, będące zadaniem własnym gmin, jest wykonywane przez gminę przez zapewnienie dziecku możliwości korzystania z wychowania przedszkolnego w:

– publicznym przedszkolu lub publicznej innej formie wychowania przedszkolnego, prowadzonych przez gminę, lub
– publicznym przedszkolu lub publicznej innej formie wychowania przedszkolnego, prowadzonych przez inną osobę prawną lub osobę fizyczną, położonych na obszarze gminy, lub
– niepublicznym przedszkolu lub niepublicznej innej formie wychowania przedszkolnego, położonych na obszarze gminy.

Z powyższych przepisów wynika jednoznacznie, że w obecnym stanie prawnym obowiązkiem przedszkolnym objęte są wszystkie dzieci 5 i 6-letnie. W konsekwencji gminy zobowiązane są do zagwarantowania miejsc dla wszystkich 5-latków i 6-latków, które nie poszły do szkoły. Należy jednak pamiętać, że od września 2015 roku każde dziecko 4-letnie będzie uprawnione do korzystania z edukacji przedszkolnej, a docelowo od września 2017 r. uprawnienie takie będą miały dzieci 3-letnie.

KOSZTY

Koszty objęcia ww. dzieci koniecznością zapewnienia edukacji przedszkolnej będą zobowiązane ponieść gminy. Wprawdzie od września 2013 roku gminy otrzymują dotację z budżetu państwa, niemniej może się okazać, że w przyszłości środki te nie okażą się wystarczające. Stosownie do przepisów ustawy z dnia 3 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r. poz. 827) kwota dotacji na ucznia w 2014 r. wynosiła 1242 zł, a w bieżącym 2015 r. wynosi ona 1273 zł. Niestety fachowcy wskazują, że kwoty te mogą się okazać niewystarczające.

WÓJT WSKAZUJE INNE PRZEDSZKOLE

Jeżeli liczba dzieci, którym gmina ma obowiązek zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego, zamieszkałych na obszarze danej gminy, zgłoszonych podczas rekrutacji do publicznego przedszkola, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, niepublicznego przedszkola lub niepublicznej innej formy wychowania przedszkolnego przewyższy liczbę miejsc w tym przedszkolu lub tej innej formie wychowania przedszkolnego, dyrektor przedszkola, a w przypadku innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonej przez gminę – także dyrektor szkoły, informuje o nieprzyjęciu dziecka do przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego wójta (burmistrza, prezydenta miasta). W tym przypadku wójt (burmistrz, prezydent miasta) jest obowiązany pisemnie wskazać rodzicom inne publiczne przedszkole albo publiczną inną formę wychowania przedszkolnego, albo niepubliczne przedszkole albo niepubliczną inną formę wychowania przedszkolnego, które mogą przyjąć dziecko.

Gminy zobowiązane są do zagwarantowania miejsc dla wszystkich 5-latków i 6-latków, które nie poszły do szkoły. Od września 2015 roku każde dziecko 4-letnie będzie uprawnione do korzystania z edukacji przedszkolnej, a docelowo od września 2017 r. uprawnienie takie będą miały dzieci 3-letnie.

Paweł Groński

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.)

SAS   Serwis Administracyjno-Samorządowy w biuletynie 2/15:

Wójt ma obowiązek wskazać przedszkole, które może przyjąć dziecko

TEMET MIESIĄCA - SAS 2 / 2015

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o systemie oświaty (dalej: ustawa) wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 la... rozwiń

Avatar
Gość / 26 lutego 2016 o 16:41
To jest dobra zmiana!. Macie po 500 na te dzieci to się cieszcie! A przedszkole jest? jest, szkoła jest? jest. Wybraliście sobie ludzie taką władzę w kraju i w mieście to teraz nie narzekać tylko przyklaskiwać.
Avatar
Gość / 26 lutego 2016 o 16:24
Nie rozumiem dlaczego 6latki z MP nr 5 w Puławach mają isc do szkoły a dzieci z innych przedszkoli mogą pozostać w zerówkach przy przedszkolach. To jest dyskryminacja naszych dzieci! Ja dziecka do szkoły na pewno nie oddam także prosze znaleźć dla mojego dziecka miejsce w przedszkolu !!!
Avatar
POkrzywa / 26 lutego 2016 o 14:51

Pod miastem są zamykane szkoły, zadbane, w pięknej okolicy.

Przenieść tam starszych uczniów autobusami a mniejsze dzieci zostawić bliżej domu. Młodsi mają mniej zajęć, więc autobus jeździłby często i byłyby wysokie koszty. Z kolei jeśli zostawałyby w świetlicy-wysokie koszty opieki nad młodszymi dziećmi.

Najem byłby tańszy niż budowa, rozbudowa ...

Avatar
Gość / 26 lutego 2016 o 14:48
Może pan poseł Szujowski zainteresuje się albo panna Sadurska?!
Avatar
gość / 26 lutego 2016 o 14:44

Tak, zgodnie z nową reformą to rodzice mają prawo wyboru gdzie chcą posłać 6 latka, czy do szkoły czy pozostawić w przedszkolu. NIESTETY U NAS TAKIE PRAWO MAJĄ TYLKO RODZICE KTÓRZY WYKŁÓCILI I WYBRANI Z 2 innych przedszkoli. Kogo obchodzą prawa rodziców. W naszym mieście NIKOGO.

w takim razie mam zrozumieć, że trzylatki pójdą na rok do szkoły? bo gdzie indziej skoro w przedszkolu nie będzie dla nich miejsca bo zostaną zerówki. kogo obchodzą prawa rodziców? oczywiście nikogo. Nikogo nic nie interesuje poza własnym interesem, tak samo rodziców 6 latków nie interesuje co się stanie z 3 latkami jeśli ich dzieci zajmą im miejsce w przedszkolu. Mój trzylatek pójdzie do szkoły, żeby państwa 6latek mógł dalej siedzieć w przedszkolu, super !!

w takim razie mam zrozumieć, że trzylatki pójdą na rok do szkoły? bo gdzie indziej skoro w przedszkolu nie będzie dla nich miejsca bo zostaną zerówki. kogo obchodzą prawa rodziców? oczywiście nikogo. Nikogo nic nie interesuje poza własnym interesem, tak samo rodziców 6 latków nie interesuje co się stanie z 3 latkami jeśli ich dzieci zajmą im miejsce w przedszkolu. Mój trzylatek pójdzie do szkoły, żeby państwa 6latek mógł dalej siedzieć w przedszkolu, super !!

rozwiń
Avatar
Gość / 26 lutego 2016 o 12:56

Tak, zgodnie z nową reformą to rodzice mają prawo wyboru gdzie chcą posłać 6 latka, czy do szkoły czy pozostawić w przedszkolu. NIESTETY U NAS TAKIE PRAWO MAJĄ TYLKO RODZICE KTÓRZY WYKŁÓCILI I WYBRANI Z 2 innych przedszkoli. Kogo obchodzą prawa rodziców. W naszym mieście NIKOGO.

Jak ktoś jest na szczytach władzy od lat 70 ubiegłego wieku, wejdzie  w koalicje z KAŻDĄ większościową partią, niezależnie jakie poglądy  i moralność dana partia czy ugrupowanie prezentuje, byle przepchać najbardziej absurdalne pomysły, to mózg może się zlasować. Pycha  i utrata poczucia otaczającej rzeczywistości nie jest wtedy niczym dziwnym.

Jak ktoś jest na szczytach władzy od lat 70 ubiegłego wieku, wejdzie  w koalicje z KAŻDĄ większościową partią, niezależnie jakie poglądy  i moralność dana partia czy ugrupowanie prezentuje, byle przepchać najbardziej absurdalne pomysły, to mózg może się zlasować. Pycha  i utrata poczucia otaczającej rzeczywistości nie jest wtedy niczym dziwnym.

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zapomniałeś dowodu rejestracyjnego i OC? Kary już nie będzie

Zapomniałeś dowodu rejestracyjnego i OC? Kary już nie będzie 10 1

Od 4 czerwca będziemy mogli zostawić w domu dowód rejestracyjny i papierowe ubezpieczenie OC. Za brak tych dokumentów nie będzie nam grozić żadna kara, a to dzięki Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

W zimie Icemania, w lecie Rollmania. Rolkarze i wrotkarze będą mogli pojeździć w hali

W zimie Icemania, w lecie Rollmania. Rolkarze i wrotkarze będą mogli pojeździć w hali 22 0

Hala do jazdy na wrotkach i rolkach ma być uruchomiona w czerwcu przy Al. Zygmuntowskich. Otworzy ją Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który już zamawia wrotki i ochraniacze, które będzie można tu wypożyczyć. Rolki trzeba będzie mieć własne

Górnik – Medyk 3:2. Korona oficjalnie założona

Górnik – Medyk 3:2. Korona oficjalnie założona 9 0

Ekstraliga piłkarek nożnych Górnik Łęczna na zakończenie sezonu pokonał 3:2 Medyka Konin. Ten wynik nie miał jednak najmniejszego znaczenia, ponieważ podopieczne Piotra Mazurkiewicz już dawno temu zapewniły sobie mistrzowski tytuł. W niedzielę jednak „górniczki” wreszcie mogły oficjalnie odebrać złote medale i świętować ze swoimi kibicami historyczny wynik

Polesie – POM 2:1. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Polesie – POM 2:1. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej 0 0

Lubelska klasa okręgowa Polesie pokonało POM Iskra Piotrowice po golu Marcina Wójcika w doliczonym czasie gry. Dzięki temu zawodnicy Zbigniewa Wójcika są już bardzo blisko zajęcia drugiego miejsca

Gryf – Olimpiakos 3:2. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Gryf – Olimpiakos 3:2. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 1 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA W pojedynku dwóch beniaminków Gryf Gmina Zamość przegrywał z Olimpiakosem Tarnogród 0:2, ale pokazał charakter. Zespół trenera Romana Blonki w końcowych fragmentach spotkania podkręcił tempo i wyszarpał zwycięstwo wygrywając 3:2

Najbardziej barwna impreza po raz kolejny w Lublinie. Festiwal Kolorów 2018 [zdjęcia]
galeria

Najbardziej barwna impreza po raz kolejny w Lublinie. Festiwal Kolorów 2018 [zdjęcia] 0 0

Nie zdziwcie się jeśli dzisiaj zobaczycie zielono-czerwono-żółte twarze w centrum miasta. W niedzielę odbywa się kolejna edycja Festiwalu Kolorów.

AWF Kraków i Politechnika Gdańska najlepsze podczas AMP w lekkiej atletyce
galeria

AWF Kraków i Politechnika Gdańska najlepsze podczas AMP w lekkiej atletyce 1 0

W weekend na nowym stadionie w Lublinie zostały rozegrane Akademickie Mistrzostwa Polski. Klasyfikację generalną wygrały: AWF Kraków wśród pań i Politechnika Gdańska w rywalizacji mężczyzn. W tej drugiej kategorii trzeci był UMCS

Lubelski Wyścig Kaczek. Kolorowe zawodniczki pomknęły rzeką [zdjęcia]
galeria

Lubelski Wyścig Kaczek. Kolorowe zawodniczki pomknęły rzeką [zdjęcia] 0 0

 W niedzielę na terenach zielonych przy Arenie Lublin zorganizowano wyścig kaczek. To już piąta edycja imprezy.

Olender – Igros 2:2. Spadek niemal pewny

Olender – Igros 2:2. Spadek niemal pewny 0 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Olender Sól podzielił się punktami z Igrosem Krasnobród remisując 2:2. Ten wynik nie zadowala żadnej ze stron i wszystko wskazuje na to, że w przyszłym sezonie oba zespoły grać będą o szczebel niżej

Spór w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Ludowcy chcą żeby stworzyć "siatkę płac"

Spór w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Ludowcy chcą żeby stworzyć "siatkę płac" 12 12

Co dalej z konfliktem w szpitalu przy al. Kraśnickiej? - Pole do kompromisu jest bardzo duże i jeśli nie w poniedziałek to we wtorek, zarówno dyrekcja jak i pielęgniarki dojdą do porozumienia - ocenia Krzysztof Hetman, wiceprezes PSL i proponuje stworzenie "siatki płac".

"W rytmie natury". Impreza nad Zalewem Zemborzyckim [zdjęcia]
galeria

"W rytmie natury". Impreza nad Zalewem Zemborzyckim [zdjęcia] 1 0

Pokazy maszyn do pielęgnacji zieleni, pokazy strażackie, spotkania z ekspertami, konkursy z nagrodami i strefa gastronomiczna. W sobotę MOSiR „Bystrzyca” w Lublinie oraz Husqvarna wspólnie zapraszali do akcji „W rytmie natury”.

Niemce – Avia II 2:0. Promyk nadziei na utrzymanie

Niemce – Avia II 2:0. Promyk nadziei na utrzymanie 0 0

Lubelska klasa okręgowa GKS Niemce wciąż walczy o utrzymanie się w lidze. W sobotę podopieczni Tomasza Brzozowskiego pokonali 2:0 Avię II Świdnik

Kolejni terytorialsi składali przysięgę. Będą służyć w Lublinie i w Chełmie [zdjęcia]
galeria

Kolejni terytorialsi składali przysięgę. Będą służyć w Lublinie i w Chełmie [zdjęcia] 87 23

W niedzielę na placu Zamkowym zgromadziło się ponad 600 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a 72 z nich złożyło przysięgę. Nowo zaprzysiężeni żołnierze już niebawem rozpoczną służbę w batalionach w Lublinie i Chełmie.

Fireshow na dziedzińcu KUL [zdjęcia]
galeria

Fireshow na dziedzińcu KUL [zdjęcia] 0 0

Koncerty przed CSK to nie wszystkie atrakcje tegorocznych KULturaliów. W sobotę na dziedzińcu Gmachu Głównego KUL (al. Racławickie 14) odbył się widowiskowy pokaz fireshow.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.