piątek, 23 lutego 2018 r.

Puławy

"Zielone Powiśle" przeciwko rozbudowie zakładu w Końskowoli. Pini Beef: "to nagonka"

Dodano: 28 sierpnia 2015, 22:02

Grupa mieszkańców gminy Końskowola zawiązała stowarzyszenie i robi wszystko, by nie dopuścić do rozbudowy zakładu mięsnego. Na zdjęciu Radosław Barzenc na ostatniej sesji rady powiatu puławskiego (fot. Radosław Szczęch)
Grupa mieszkańców gminy Końskowola zawiązała stowarzyszenie i robi wszystko, by nie dopuścić do rozbudowy zakładu mięsnego. Na zdjęciu Radosław Barzenc na ostatniej sesji rady powiatu puławskiego (fot. Radosław Szczęch)

Stowarzyszenie „Zielone Powiśle” protestuje przeciwko planom rozbudowy ubojni bydła w Końskowoli. Prezes Radosław Barzenc tematem chciał zainteresować radnych powiatowych.

Na środowej sesji w pełnym emocji wystąpieniu przedstawił zagrożenia, które jego zdaniem, czekają na cały powiat, jeśli nikt zawczasu nie zablokuje rozbudowy zakładu Pini Beef.

– Organizujemy spotkania i zapoznajemy społeczność ze skutkami tej inwestycji, która korzyściprzyniesie tylko inwestorowi. Nie chcemy, żeby, tak jak robią to mieszkańcy wiosek koło Kutna (gdzie istnieje obecnie podobny zakład Pini Polonia przyp. red.) polować na beczkowozy, biegać za nimi i bronić swoich pól przed nielegalnym wylewaniem poubojowych odpadów – mówił Barzenc.

Szef stowarzyszenia ma jeszcze inne zarzuty. – Do rowu przy zakładach ubojowych (w Końskowoli), który prowadzi do Kurówki, wylewana jest ciecz niewiadomego pochodzenia – powiedział Radosław Barzenc. – Odkryliśmy, że wylewa się ona z kanalizacji burzowej zakładów. Zawiadomiliśmy policję, ale usłyszałem, że nic w tej sprawie nie mogą zrobić. Poinformowaliśmy także sanepid i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, ale inspektorzy bardziej niż cieczą zainteresowali się niewykoszonym rowem. Byliśmy naocznymi świadkami tego procederu, ale spotkaliśmy się z totalną bezsilnością – przyznał załamany działalnością państwowych służb.

Artur Osiak, dyrektor generalny Pini Beef w Końskowoli stanowczo zaprzecza, jakoby przedsiębiorstwo pozbywało się ścieków, czy wylewało inne substancje do rowu melioracyjnego. – Nic takiego nie miało miejsca. Jesteśmy podłączeni do gminnej sieci kanalizacji i tylko tam lądują nasze ścieki. Z tego, co wiem, na miejsce wezwany został sanepid i nie potwierdzono tych rewelacji. To, co mówi pan Barzenc to forma nagonki na naszą firmę, która trwa od kilku tygodni – stwierdzia dyrektor Osiak.

Dyrektor puławskiego sanepidu również zaprzecza tezom stawianym przez Radosława Barzenca. – Nasza kontrola nie potwierdziła, jakoby we wskazanym miejscu ktokolwiek coś wylewał – mówi Tadeusz Jankowski, dyrektor PSSE w Puławach.

Barzenc zaapelował do rady i zarządu powiatu, by nie pozwolił na rozbudowę zakładu ubojowego i centrum utylizacji poubojowej. – To jest tylko 7 kilometrów w linii prostej od Puław – przypomniał.

O inwestycji Pini Beef pisaliśmy już w połowie lipca. Wtedy protestujący przeciwko niej mieszkańcy pojawili się na sesji Rady Gminy Końskowola. Od tamtej pory oficjalne stanowisko samej spółki, jak i władz gminy, nie zmieniło się. Firma twierdzi, że stosuje bezpieczne dla środowiska technologie. Gmina zapewnia, że nie dopuści do łamania prawa.

Gość
Gość
Gość
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 listopada 2015 o 08:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kiedy wezniecie sie za spalanie foli za sklepem w sielcach
Rozwiń
Gość
Gość (21 października 2015 o 15:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
prowokacja zrobiona przez inne zakłady miesne aby nie pozwolic na rozbudowe konkurencji
Rozwiń
Gość
Gość (2 września 2015 o 21:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
SPOTKANIE W KOŃSKOWOLI ODBYŁO SIĘ PRZY PĘKAJĄCYCH W SZWACH ŚCIANACH. A EKIPA STOWARZYSZENIA PROWADZIŁA MERYTORYCZNĄ DYSKUSJĘ -PROFESJONALNIE.DOBRZE ŻE SĄ LUDZIE ODWAŻNI W TEJ GMINIE ,BO BEZ NICH NA BAK TA SPRAWA BYŁABY PRZEGRANA.
Rozwiń
Gość
Gość (1 września 2015 o 09:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
gdyby nie sygnały o zamiarach wójta od zacnej obywatelki końskowoli to by ludzie o planach pinii nic nie wiedzieli. chwała p. Sadurskiej.
Rozwiń
Gość
Gość (1 września 2015 o 09:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co w tej kwestii ma do powiedzenia najzacniejsza obywatelka Końskowoli?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!