niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Puławy

Zniknie kolejna zabytkowa kamienica w Puławach. Dawniej był tam dom zakonny

Dodano: 7 maja 2017, 18:11

Przedwojenna kamienica z ul. Czartoryskich wkrótce zostanie rozebrana
Przedwojenna kamienica z ul. Czartoryskich wkrótce zostanie rozebrana (fot. Radosław Szczęch)

Miasto straci kolejny zabytkowy budynek. Tym razem chodzi o zbudowaną w 1920 roku kamienicę z ul. Czartoryskich, która przez lata służyła jako dom zakonny. Konserwator wyraził już zgodę na jego usunięcie. Powód? Zły stan techniczny.

Przedwojenna kamienica początkowo służyła jako budynek mieszkalny, a następnie jako dom dziecka prowadzony przez Siostry Benedyktynki Misjonarki oraz dom zakonny. Gdy jego właścicielki przeprowadziły się do nowej siedziby przy ul. Kowalskiego, stary budynek przeznaczyły na sprzedaż. Działka położona przy ul. Czartoryskich szybko znalazła nabywcę, a ten przystąpił do procedury legalizującej jego rozbiórkę.

W związku z tym, że budynek należy do gminnego rejestru zabytków, zgodę na jego wyburzenie musiał wydać konserwator (LWKZ). Pierwszy skierowany do niego wniosek został jednak odrzucony. Na przeszkodzie stanęły problemy techniczne związane z siecią ciepłowniczą. Chodziło o zagrożenie odcięcia dostępu do ciepłej wody mieszkańcom sąsiedniego bloku. W rozwiązaniu tego problemu pomógł OPEC. Po przebudowie węzła ciepłowniczego, rozbiórka otrzymała zielone światło.

– Budynek nie posiada szczególnej wartości zabytkowej i walorów architektonicznych – uzasadnił wojewódzki konserwator, który zwrócił uwagę także na kiepski stan techniczny kamienicy. Chodzi o występującą w niej wilgoć, zasolenie, nieszczelny dach, czy pęknięcia stropów. Urzędnicy zaznaczyli także to, że budynek nie spełnia wymogów dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

– Decyzja o rozbiórce tego budynku została już wydana i jest ona prawomocna. Właściciele mogą do niej przystąpić w dowolnej chwili – potwierdza Ilona Czosnyka z Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Puławach.

Budynek nadal stoi na swoim miejscu. Na razie nie wiadomo kiedy nowi właściciele działki przystąpią do jego demontażu. Prawdopodobnie stanie się to po przygotowaniu projektu nowego obiektu oraz uzyskaniu pozwolenia na budowę. Na razie taki wniosek nie został jeszcze złożony.

Zgodnie z lokalnym planem zagospodarowania, na działce przy ul. Czartoryskich może powstać wielorodzinna zabudowa mieszkaniowa z usługami publicznymi i centrotwórczymi. Nowy obiekt musi mieć co najmniej 11 metrów wysokości, w tym co najmniej dwie kondygnacje naziemne. Zakazem objęte są z kolei budynki gospodarcze oraz takie, w których prowadzona byłaby działalność uciążliwa.

Użytkownik niezarejestrowany
gościówa
Użytkownik niezarejestrowany
(76) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 maja 2017 o 11:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kupił za grosze, a po wykreśleniu z ewidencji zabytków, przekwalifikowaniu i rozbiórce wartość nieruchomości w atrakcyjnym miejscu wzrośnie wielokrotnie... i to jest właśnie gangsterski proceder którym powinny zająć się odpowiednie służby...
Rozwiń
gościówa
gościówa (9 maja 2017 o 16:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A cóż takiego zrobił ten konserwator żeby zabytek ratować? Kasą potrząsnął? A może UM i prezydent coś dołożył? Nie, nic z tych rzeczy. Więc skoro jest to własność prywatna to proszę się odwalić i pozwolić właścicielowi dysponować swoją własnością. Jeśli LWKZ dołoży kasę na remont miałby prawo dopilnować czy właściciel dba o zabytek. W innym przypadku posiadanie go to przekleństwo. Jeśli piszący na tej stronie hejterzy tak troszczą się o zabytki to niech sobie takowy zakupią i przekonają się na własnej skórze o co biega. A najczęstszymi krytykami są po prostu miernoty.
Rozwiń
Gość
Gość (9 maja 2017 o 14:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co z zakonnicami? czyżby na bruk?
Rozwiń
Gość
Gość (9 maja 2017 o 11:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Puławy książąt vs. Puławy ćwoków
Rozwiń
Gość
Gość (9 maja 2017 o 09:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Masakra wszystko zniszczą, zero wartości pamięci tylko łapówy interesiki i rączki. nikt nic nie sprawdza a wszystko idzie po staremu dla dobra koryta. Nie Historii Nie Pamięci czy zwykłemu ja czy ty. Bezduszne zło za które powinni odpowiadać karnie. kto to widział żeby takie czystki robić... tyle czasu stało i zamiast dbać to zniszczyć i zrobić sobie kasę
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (76)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!