czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Puławy

Związkowcy przewidują katastrofę Zakładów Azotowych Puławy

Dodano: 28 stycznia 2010, 17:50

Co będzie jak sprywatyzują Azoty? 40 procent pracowników zostanie zwolniona – straszą związkowcy z Zakładów Azotowych "Puławy”. Budżety samorządów stracą miliony z podatków – dodaje starosta puławski.

Czwartkowe spotkanie w Starostwie Powiatowym w Puławach zostało zorganizowane z związku z zaplanowaną na ten rok sprzedażą pakietu większościowego akcji Azotów przez Ministerstwo Skarbu Państwa.

– W każdym zakładzie pracy, który prywatyzowano dochodziło do restrukturyzacji kosztów. Nie spotkałem się jeszcze z taką prywatyzacją, która zakładałaby wzrost zatrudnienia – rozpoczął dyskusję Sławomir Kamiński, starosta puławski.

Jego zdaniem redukcja zatrudnienia automatycznie spowoduje mniejsze wpływy liczone w milionach do budżetów samorządów z podatków.

Jeszcze czarniejszą wizję przyszłości firmy snuli przedstawiciele związków zawodowych. – Według materiałów przygotowanych przez ministerstwo skarbu statystyczny poziom zmniejszenia zatrudnienia w firmach prywatyzowanych wynosi 40 procent – powiedział Sławomir Wręga ze Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego.

Według niego gdy w Puławach pojawi się prywatny inwestor branżowy pracę mogłoby stracić aż 1300 osób.

– W przypadku takiej firmy jak Zakłady Azotowe jakakolwiek zmiana własności i wycięcie części załogi powoduje, że miasto zamiera – stwierdził Rafał Nowak ze Związku Zawodowego Kadra.

W spotkaniu wzięły również udział posłanki PiS Aleksandra Natalii-Świat oraz Małgorzata Sadurska. – Czy na Zakładach Azotowych warto robić doświadczenia łatając dziurę budżetową? – pytała Sadurska.

– Od 2003 r. we wszystkich dokumentach ministerstwa skarbu zakładano proces prywatyzacji przez giełdę. Zarówno rząd SLD, PiS a teraz PO i PSL realizował tą ścieżkę – zauważył z kolei Michał Sadura, radny miejski PO.

Uczestniczący również w spotkaniu prezydent Janusz Grobel wyliczył kwoty jakie wpływają do budżetu miasta dzięki działalności Zakładów Azotowych "Puławy”. To ok. 24 mln zł z tytułu podatku od nieruchomości oraz 30 mln zł z pensji pracowników jako udział w podatku dochodowym. – Puławy są szczególnie doświadczone prywatyzacją Fabryki Żelatyny, która została kupiona po to, żeby ją zlikwidować – stwierdził Grobel.

Mimo zaproszenia w spotkaniu nie wzięli udziału przedstawiciele ministerstwa skarbu ani zarządu Zakładów Azotowych "Puławy”.
Czytaj więcej o:
buczi
Kolejarz
chadziaj
(31) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

buczi
buczi (31 marca 2010 o 19:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hmm
nie wiem czy wiesz kolego co wyzej pisze...

ze jednak tak będzie.

1300 osob na samych azotach i kolejne 5000 ludzi w spolkach.

wtedy nie ma pieniedyz
automatycznie zamiaraja uslugi i tak dalej...

i dziekujemy...

papa Puławy
Rozwiń
Kolejarz
Kolejarz (20 lutego 2010 o 07:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sracie w gacie?! A jak prywatyzowali wasz wydział transportu kolejowego, to was nie było !!! Wręga takie "mądre" słowa wypowiada? Niech się cieszy, że jeszcze od któregoś z kolejarzy nie dostał w ryj ! Bardzo nam wtedy "pomógł" My mamy to już za sobą, chociaż powiem, że nie było i nie ma lekko (3 prezesów w ciągu 5 lat) i ciągła walka o kilka groszy podwyżki. Zredukują wam etaty nierobów tak jak i u nas... Pozostaną tylko ci, którzy naprawdę coś sobą reprezentują... Życzę powodzenia... Kolejarz.
Rozwiń
chadziaj
chadziaj (19 lutego 2010 o 14:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
stocznie zakłady azotowe prywatyzować tak trzymać kocham Tuska
Rozwiń
RIKITIKITAK
RIKITIKITAK (1 lutego 2010 o 06:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czytamy: "– W przypadku takiej firmy jak Zakłady Azotowe jakakolwiek zmiana własności i wycięcie części załogi powoduje, że miasto zamiera – stwierdził Rafał Nowak ze Związku Zawodowego Kadra.?"

...Naprawdę? Chmm... Śmieszne. Tak jak tragikomedia. Dlaczego? W latach 80-tych latali, biegali z hasłami "pracz z komuną, precz z komuną (socjalizmem)"... Chcieliście kapitalizmu, a teraz straszycie ludzi przed wyborami... Nie bądźcie klaunami.
Rozwiń
gość 25
gość 25 (31 stycznia 2010 o 20:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
~Marta~ napisał:
Perła, PZL Świdnik, za chwilę Zakłady Azotowe (tylko w lubelskim), to co zostanie w rękach Polaków? Targi z pietruszką? Obudzimy się jak będzie za późno, a ludzie będą wyrobnikami, albo zaczną głodować z braku pieniędzy/pracy. Ale co tam, aby wybory na prezydenta się odbyły. Od 20 lat nic się na lepsze nie zmienia, ale wybory i komisje to sedno życia. Tylko po co nam politycy, skoro już nic nie będzie do sprzedania?
Po uratowaniu szpitala i tej cennej społecznej incjatywie Starosta na Prezydenta RP.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (31)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!