środa, 21 lutego 2018 r.

Puławy

Żyrzyn: Lokatorów rozgrzewają opłaty za ciepło

Dodano: 13 listopada 2017, 10:20

Osoby zamieszkujące Dom Nauczyciela w Żyrzynie skarżą się na zbyt wysokie opłaty za ogrzewanie. Winą obarczają właściciela bloku komunalnego – urząd gminy. Wójt tłumaczy, że winna jest stara instalacja ciepłownicza, która w przyszłym roku ma zostać wymieniona na nową.

Problem dotyczy pięciu osób, które zamieszkują budynek wielorodzinny przy ul. Tysiąclecia w Żyrzynie. – Dotychczas opłatę za ogrzewanie mieliśmy w czynszu, który wynosił 340 złotych. W tym roku czynsz jest już oddzielnie i wynosi 256 złotych, ale w styczniu za ogrzewanie musiałam zapłacić prawie drugie tyle. Niedawno przyszły nam rachunki nawet za miesiące letnie, kiedy w ogóle nie grzaliśmy. To jest niesprawiedliwe – mówi Danuta Kuś, jedna z lokatorek.

Mieszkańcom Domu Nauczyciela nie podoba się także zapowiedziana na przyszły rok podwyżka czynszu o 9 złotych. – W tym czynszu tak naprawdę nic nie mamy, nawet za światło na klatce dopłacamy, tak samo jest z wymianą spalonych żarówek, czy innymi drobnymi naprawami. Wszystko we własnym zakresie – dodaje lokatorka. – To jest chora sytuacja. Jak można obciążać nas kosztami ogrzewania, kiedy z tego nie korzystamy. My się na to nie zgadzamy – uzupełnia pani Jolanta, córka pani Danuty.

Jak tłumaczy wójt Andrzej Bujek powodem podwyżki czynszu jest inflacja, a na wysokość kosztów CO wpływa stara instalacja notujące znaczne straty ciepła. – Dlatego staramy się o pozyskanie dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wymianę tej instalacji na nową. Wszystkie cztery mieszkania otrzymają indywidualne piece gazowe, więc lokatorzy będą mogli regulować sobie ilość zużytego ciepła i mieć wpływ na wysokość rachunków – zapowiada wójt.

Inwestycja ma być zakończona w październiku 2018 roku. – Do tego czasu lokatorzy mieszkań komunalnych powinni jakoś wytrzymać. Kilka lat temu proponowaliśmy im zakup tych mieszkań z 40 procentową bonifikatą względem cen wskazanych przez rzeczoznawcę. Jeśli skorzystaliby z niej, nie musieliby teraz płacić czynszu. Nie zrobili tego – przypomina wójt, zaznaczając, że lokatorzy oczekiwali 90-procentowej ulgi.

– Za moje 41-metrowe mieszkanie zaproponowano mi 42 tys. złotych, ale licząc razem z remontem, wyszłoby znacznie więcej, bo to jest ruina. Inni również uznali, że im się to nie opłaca – przyznaje Danuta Kuś.

Zdaniem władz gminy, budynek ruiną nie jest. Samorząd zawczasu zadbał o termomodernizację i wymianę stolarki okiennej. Mieszkańcy uważają jednak, że gmina powinna zrobić więcej. Dzisiaj lokatorzy liczą na obniżenie wysokości czynszu i anulowanie części rachunków za CO. Pismo w tej sprawie jest analizowane przez pracowników UG w Żyrzynie.

Czytaj więcej o: Andrzej Bujek Żyrzyn
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 listopada 2017 o 07:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla mnie śmieszna sytuacja, niedługo każdy z gminy będzie chciał dopłaty do ogrzewania.
Rozwiń
Gość
Gość (14 listopada 2017 o 23:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Śmiech na sali wysiedlić nauczycieli, niech sobie kupią mieszkania na wolnym rynku.
Rozwiń
Gość
Gość (13 listopada 2017 o 14:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja też chętnie kupie po remoncie elewacji balkonów, dachu itp.... zapomniał wójt powiedzieć, że mieszkania za ta cena były do sprzedania przed nakazem remontu przez nadzór budowlay
Rozwiń
Gość
Gość (13 listopada 2017 o 14:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chętnie kupię 41 metrowe mieszkanie za 42 000 zł.
Rozwiń
Gość
Gość (13 listopada 2017 o 14:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Nauczciele wszystko jasne" o czym rozmawiamy? Nie każdy nauczyciel ma pensum 18 godzin ( a nie jak tam chyba niedoinformowany Pan 12) Poza tym fajnie jeśli Pan może zarobić - chwała Panu za to, a nie wszyscy nauczyciele mogą dorobić - szczególnie jak samotnie wychowują swoje dzieci! Czynsz w Puławach zależy od metrażu, ale przy metrażu 40 metrów to ko 100 zl!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!