piątek, 23 lutego 2018 r.

Radzyń Podlaski

Kino Oranżeria doczeka się cyfryzacji?

Dodano: 20 stycznia 2017, 08:57
Autor: Ewelina Burda

Władze Radzynia Podlaskiego chcą reaktywować kino Oranżeria. Ostatni seans wyświetlono tu trzy lata temu.

16-tysięczny Radzyń ma salę kinową z 200 miejscami. Szkopuł w tym że od kilku lat sala służy do organizacji imprez, widowisk, koncertów, ale nie do projekcji filmów. W 2013 roku na 18 seansów przyszło tam niespełna 400 widzów. Placówka bazuje na projektorach analogowych, które obsługują tylko taśmy celuloidowe. Tymczasem, większość dystrybutorów rozpowszechnia  filmy na nośnikach cyfrowych. - Jeżeli wziąć pod uwagę remont sali kinowej i cyfryzację to byłby koszt ok. 1 mln zł. Wyliczyliśmy że sprzęt cyfrowy, ekran, nagłośnienie, projektor to ok. pół miliona złotych - mówi Paweł Żochowski dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury, któremu podlega Oranżeria.

- Nie stać nas aby za własne środki cyfryzować kino, bo nasz roczny budżet to ok. 600 tys. zł. Dlatego chcemy do reaktywacji kina przystąpić etapami - zaznacza Żochowski. Na początek ośrodek napisał projekt związany z wymianą foteli na sali. - Szacujemy że to koszt 140 tys. zł. Wystąpiliśmy o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury. W marcu powinniśmy znać odpowiedź co do oceny wniosku- dodaje dyrektor.  Wcześniej wymienione też będą kotary przy ekranie.  To wydatek w wysokości 45 tys. zł.

- Chcemy dokonać cyfryzacji kina, bo w obecnej formie kino nie może funkcjonować, bo projektor jest analogowy i przestarzały - potwierdza Tomasz Stephan zastępca burmistrza Radzynia. - Na jakiej przestrzeni czasu to się uda zrealizować, tego nie wiemy. Ale liczymy że jeszcze w tej kadencji. Wszystko zależy czy uda nam się pozyskać środki zewnętrzne. Bo koszt jest zbyt duży dla miasta do udźwignięcia. Szukamy najlepszego rozwiązania - zapewnia Stephan.

O tym że taka inwestycja ma seans przekonał się Łuków. W 2014 otwarto tu nowo cyfrowe kino z 67 miejscami. Wszystko kosztowało ponad 770 tys. zł. Miasto dostało zewnętrzne dotacje na ten cel. Dzisiaj mieszkańcy mogą na bieżąco śledzić aktualne premiery kinowe w swoim mieście.

Czytaj więcej o: Radzyń Podlaski
Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 stycznia 2017 o 16:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bezsensu. A kiedy to się zwróci? nawet jeżeli bilet kosztuje 30zł (!!), i niech dla kina pozostanie 25zł (5zł za licencje na film), a 5zł na płacę dla pracowników (!!), a 20 na zwrot inwestycji, to potrzeba 50 000 klientów. Jeżeli na rok będzie 2000 widzów to za 25 lat i tak nie wyjdzie to na zero.. bo koszty prądu, mediów, podatków.. BEZENSEU! Zburzyć ten budynek albo sprzedać. To nie szkoła to rozrywka więc jak nie przynosi dochodów to zamknąć i zaorać.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!