sobota, 17 lutego 2018 r.

Radzyń Podlaski

Pacjenci płacili za ładowanie telefonów, pranie i strzyżenie. Rekordowa kara dla szpitala

Dodano: 7 września 2017, 14:10
Autor: Ewelina Burda

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził słuszność nałożonej przez Rzecznika Praw Pacjenta kary na Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Suchowoli. Placówka m.in. naruszała prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych.

Szpital musi zapłacić rekordową karę w wysokości 210 tys. zł bo "nie podjął działań niezbędnych do zaniechania stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów oraz mających na celu usunięcie skutków tych naruszeń".

Tak tłumaczy to Rzecznik Praw Pacjenta, który karę na szpital nałożył już w październiku ubiegłego roku. Jego zastrzeżenia dotyczyły m.in. tego, że personel szpitala kazał pacjentom płacić za pranie, strzyżenie, ładowanie telefonów oraz za prąd potrzebny do przygotowania herbaty. Rzecznik zwracał również uwagę na brak indywidualnych programów terapeutycznych, niewłaściwie prowadzoną dokumentacje medyczną, brak spacerów oraz niestosowanie parawanów podczas udzielanych świadczeń zdrowotnych.

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził za Wojewódzkim Sądem Administracyjnym słuszność nałożenia kary pieniężnej na szpital w Suchowoli. Według sądu, "nałożona kara pieniężna jest adekwatna do ustalonego stanu faktycznego sprawy". Wyrok jest ostateczny.

– Z wyrokami sądu nie ma co dyskutować – stwierdza Andrzej Olko, zastępca dyrektora szpitala ds. administracyjnych. Dyrektor Wanda Bajkowska jest obecnie na urlopie.

– Jeszcze nie rozważaliśmy jakie kroki podejmiemy – dodaje Olko. Kilka miesięcy temu Bajkowska  stanowczo podkreślała: – Nie zgadzamy się z zarzutami RPP. W naszym szpitalu nie łamie się praw pacjenta.

Ale placówka będzie musiała się jeszcze wytłumaczyć marszałkowi województwa lubelskiego, któremu podlega. – Skierujemy do szpitala pismo z żądaniem udzielenia wyjaśnień – podkreśla Beata Górka rzecznik marszałka.

Urząd Marszałkowski zlecił kontrolę w szpitalu w ubiegłym roku. – Zwrócimy się o odniesienie do ustaleń tej kontroli. Poprosimy też dyrekcję o wskazanie kroków jakie podejmie aby uniknąć takich zastrzeżeń w przyszłości – dodaje Górka.

Co z karą pieniężną? – To jest kompetencja dyrektora, który zarządza szpitalem, a nie marszałka, aby wygospodarować taką sumę – puentuje pani rzecznik.

Użytkownik niezarejestrowany
fggfgf
Halina
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 września 2017 o 19:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pilnie potrzebna jest kontrola we wszystkich szpitalach dla nerwowo i psychicznie chorych!!! warunki w tych szpitalach i traktowanie pacjentów to jakiś koszmar!!!
Rozwiń
fggfgf
fggfgf (7 września 2017 o 18:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Pewnie te piel. które chcą ciągłych podwyżek .. :)
 to one przynajmniej pracują i rząd nei robi im łaski jak da im godne wynagrodzenie za pracę.  Ciulu jeden za pieprzenei się i rozmnażanie za darmo na jedno dziecko dostają 500+ i jest dobrze, tu nei masz pretensji, nie przeszkadza ci to idioto.
Rozwiń
Halina
Halina (7 września 2017 o 16:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Pewnie te piel. które chcą ciągłych podwyżek .. :)
 Ciulu jeden, co masz do pielęgniarek? Pewnie, że chcą godnie zarabiać za swoją ciężką i odpowiedzialną pracę, masz coś do tego? A te podwyżki, to rzeczywiście, ciągle chcą, bo ich NIE DOSTAJĄ!!! Dostają tylko obiecanki, a taki głu** jak ty wierzy, że zostały milionerkami! Radzę lepiej już iść na kursy opiekunów, bo wkrótce sam się będziesz zajmować swoimi chorymi. Październik za pasem!
Rozwiń
Gość
Gość (7 września 2017 o 16:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Strzyżenie włosów na głowie (żeby nie było wątpliwości...), jak również farbowanie i trwałą, to jednak chyba pacjenci powinni załatwiać we własnym zakresie. O ile mi wiadomo, szpitale nie zatrudniają na etatach fryzjerów????
Rozwiń
Gość
Gość (7 września 2017 o 16:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie dosyć, że on i chorzy psychicznie to jeszcze bardziej ich wykorzystywali, ja pieprzę, gdzie ja żyję
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!