poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Radzyń Podlaski

Radzyń Podlaski: Archiwum wprowadzi się do Pałacu Potockich

Dodano: 29 listopada 2017, 08:39
Autor: Ewelina Burda

Pałac Potockich
Pałac Potockich

Archiwum Państwowe wróci do Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim. Koszty remontu pokryje Skarb Państwa.

Radzyński oddział swoją siedzibę w pałacu miał do połowy 2010 roku. Natomiast od siedmiu lat archiwum mieści się przy ulicy Gen. Franciszka Kleeberga. To się zmieni. Instytucja zajmie prawie 800 mkw. powierzchni w Pałacu Potockich. To pomieszczenia od południowego pawilonu do wieży, włącznie z salą konferencyjną, gdzie przechowywane będą zbiory. Radni miejscy na ostatniej sesji poparli ten projekt.

Koszty adaptacji pomieszczeń ma ponieść Archiwum Państwowe. – Zabiegam, aby zostały wykonane prace rewitalizacyjne na tym fragmencie skrzydła, które będzie zajmowało archiwum. Jest już opracowany harmonogram wydatków związanych z zaadaptowaniem tego fragmentu skrzydła wschodniego, jak również prac związanych z rewitalizacją – podkreśla burmistrz Jerzy Rębek.

Umowa dzierżawy nie została jeszcze podpisana. – Zabytkowa budowla będąca świadectwem świetnej przeszłości miasta jest miejscem jak najbardziej odpowiednim dla przechowywania zbiorów będących pamięcią regionu, dokumentów pochodzących z XIX i XX wieku, a nawet z czasów wcześniejszych – uważa dr Joanna Kowalik- Bylicka, kierownik radzyńskiego oddziału AP. – Poza tym w dotychczasowej siedzibie nie mamy odpowiednich warunków do przechowywania dokumentów – dodaje kierownik.

W województwie lubelskim, oprócz jednostki centralnej w Lublinie, znajdują się tylko trzy oddziały terenowe: w Chełmie, Kraśniku i właśnie w Radzyniu Podlaskim. – Nasz oddział obejmuje swoją działalnością teren byłego województwa bialskopodlaskiego, a więc kilka powiatów. Dlatego z naszych zasobów korzystają nie tylko mieszkańcy Radzynia – zaznacza Kowalik-Bylicka.

Natomiast pomieszczenia w skrzydle zachodnim pałacu będą wydzierżawione dla Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Karola Lipińskiego. W obu przypadkach chodzi o 30-letnią dzierżawę. Wysokość czynszu została ustalona rozporządzeniem burmistrza z 2009 roku i wynosi 10 zł netto za 1 mkw. pomieszczeń i 4 zł za mkw.  piwnic.

– Wydatki związane z wynajmem pomieszczeń dla Archiwum Państwowego i Szkoły Muzycznej będą zabezpieczone w budżecie państwa. Jest to więc pewny płatnik. Koszty, które zostaną poniesione na odnowienie zabytku zostaną zaliczone na poczet czynszu – podkreśla Rębek.

Czytaj więcej o: Jerzy Rębek Radzyń Podlaski
Trybunek
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Trybunek
Trybunek (29 listopada 2017 o 18:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chcemy modernizacji Stadionu Miejskiego w Radzyniu Podlaskim!
Rozwiń
Gość
Gość (29 listopada 2017 o 11:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
widzę, że Rębek ciągnie Radzyń w przepaść, szkoda ale za swoje decyzje wyborcze trzeba zapłacić
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!