czwartek, 22 marca 2018 r.

Radzyń Podlaski

Spomlek oszczędzi na energii. Nawet 2 mln zł rocznie

Dodano: 14 września 2016, 14:59
Autor: eb

Spomlek chce poprawić swoją efektywność energetyczną. Inwestycje mają przynieść korzyści finansowe.

Spółdzielcza mleczarnia z Radzynia zgłosiła w Urzędzie Regulacji Energetyki aż 14 projektów, które mają służyć poprawie efektywności energetycznej. Będą realizowane w trzech zakładach Spomleku. Pierwszy z nich dotyczy modernizacji układu odpylania w kotłowni zakładowej wraz z automatyzacją procesu spalania i odzyskiem ciepła ze spalin w Radzyniu Podlaskim.

– Wykonaliśmy nową instalację odpylania opartą o filtry workowe. Dzięki temu wypuszczamy oczyszczone powietrze, a przy okazji obniżymy koszty eksploatacji kotłowni – mówi Edward Bajko, prezes radzyńskiej mleczarni. – Wdrożona automatyka, w powiązaniu z odzyskiem ciepła ze spalin, powinna podnieść sprawność kotłowni do 84 proc. To przełoży się na obniżenie kosztów eksploatacyjnych o ok. 700 tys. zł rocznie – precyzuje Bajko.

W sumie, planowane przedsięwzięcia pozwolą na oszczędności energii na poziomie ok. 2 mln zł rocznie. – To suma, która zostanie w naszym „portfelu” z przeznaczeniem na inwestycje w nowe technologie – podkreśla prezes.

Na tej podstawie spółdzielni przyznawane będą świadectwa białych certyfikatów. – Potwierdzają one zaoszczędzenie określonej ilości energii. Białe certyfikaty posiadają prawa majątkowe i są przedmiotem obrotu na towarowej giełdzie energii. Szacuje się, że spółdzielnia zarobi na nich ok. 6 mln zł, co w całości pokryje koszty  poniesione na inwestycje energetyczne – zaznacza Aneta Mostowiec, rzecznik prasowy Spomleku.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!