czwartek, 22 marca 2018 r.

Radzyń Podlaski

Zakład w Adamkach z kompostownią. "Nawet najmniejszy odór nie wydostanie się na zewnątrz"

Dodano: 26 grudnia 2016, 19:21
Autor: eb

Przy Zakładzie Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Adamkach koła Radzynia Podlaskiego otwarto strefę przetwarzania odpadów biodegradowalnych.

Jej budowa trwała kilka miesięcy. Kompostownia ma cztery komory, które pracują na pełnych obrotach i jak zapewnia prezes Jerzy Kułak nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów.

– Solidne wykonanie, żelbetonowe ściany i szczelna konstrukcja przesądzają o tym, że nawet najmniejszy odór nie wydostanie się na zewnątrz – podkreśla prezes.

Żelbetowe reaktory kompostujące mają zautomatyzowane systemy napowietrzania i kontroli procesu. Jest tu też zadaszona  strefa  załadunku reaktorów, płyta dojrzewania kompostu i jego  magazynowania oraz system zbiorników na odcieki technologiczne zgodne z wymaganiami Najlepszych Dostępnych Technik w gospodarce odpadami (ang. BAT – Best Available Technique). Wszystko to umożliwia  przetwarzanie pełnego strumienia odpadów oraz  kompostowanie odpadów ulegających biodegradacji i produkcję kompostu.

– Budowa kompostowni pozwoli nam uzyskać  status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych tzw. RIPOK – tłumaczy Kułak.

Bo obecnie instalacja w Adamkach ma status instalacji zastępczej dla Regionu Północno-Zachodniego. Aby to zmienić, ZZOK musi wykazać się określoną wydajnością przetwarzania odpadów komunalnych, w części mechanicznej i biologicznej.

Inwestycja kosztowała 3,2 mln zł, z czego blisko 70 proc. to środki unijne. – Długo czekaliśmy na takie obiekty, które pomogą nam pracować i być spokojnym, że mieszkańcy nie będą mieli do nas pretensji z tytułu istnienia tego zakładu. Myślę, że wszystkim zależy, abyśmy żyli w czystym środowisku i mogli oddychać czystym powietrzem. Trzeba zakład rozbudowywać i unowocześniać – stwierdził na otwarciu obiektu Stanisław Jóźwik, przewodniczący Zarządu Związku Komunalnego Gmin Powiatu Radzyńskiego.

Czytaj więcej o: śmieci Stanisław Jóźwik adamki
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!