poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Rolnictwo

ARiMR: Są jeszcze pieniądze na inwestycje na wsi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 marca 2013, 15:23

Wnioski będzie można składać w lubelskim oddziale ARiMR (JACEK ŚWIERCZYŃSKI/ARCHIWUM)
Wnioski będzie można składać w lubelskim oddziale ARiMR (JACEK ŚWIERCZYŃSKI/ARCHIWUM)

Już w tym miesiącu rolnicy będą mogli składać wnioski w sprawie dofinansowania m.in. zakupu ciągnika. Zaś już w połowie kwietnia o pieniądze mogą starać się osoby, które chcą inwestować na wsi.

Województwo lubelskie jest jednym z 8 w kraju, w których 27 marca ruszy nabór wniosków na działanie "Modernizacja gospodarstw rolnych”. To jeden z najpopularniejszych programów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013.

– W ramach tego działania wnioskodawca ma możliwość szerokiego sposobu wykorzystania tej dotacji, chodzi zarówno o sprawy inwestycyjne jak też zakup maszyn i urządzeń rolniczych – mówi Andrzej Mróz, zastępca dyrektora lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – Jeśli chodzi o PROW to w tym przypadku wymogi są też dość uproszczone. W tym naborze mamy do wykorzystania ok. 80 mln zł. Szacujemy, że przy średniej wartości umów z poprzednich lat – 130 tys. zł na wniosek – dofinansowanie mogłoby otrzymać ponad 600 rolników.

Dotychczas rolnicy kupowali głównie maszyny i urządzenia rolnicze – ciągniki i sprzęt towarzyszący. – Zakładali też sady. Niewiele było zaś inwestycji typowo budowlanych – wylicza dyrektor Mróz.

O pieniądze na inwestycje będą mogły starać się też osoby, które chcą prowadzić na wsi działalność gospodarczą, ale które nie podlegają ubezpieczeniu w pełnym zakresie w KRUS. W zależności od liczby utworzonych nowych miejsc pracy przedsiębiorcy mogą otrzymać z ARiMR od 100 do 300 tys. zł.

– Na to działanie w województwie lubelskim mamy ok. 165 mln zł – wylicza zastępca dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR. – Podobnie jak w przypadku działania "Modernizacja gospodarstw rolnych” kwota ta może się jeszcze zmienić. Zobaczymy, jak będzie przebiegać weryfikacja wniosków.

Agencja szacuje, że w naszym regionie na pomoc finansową może liczyć ok. 940 przedsiębiorców.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!