piątek, 23 marca 2018 r.

Rolnictwo

Będzie fuzja ARiMR z ARR i jedna inspekcja kontroli żywności

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 maja 2012, 15:38
Autor: (PAP)

Minister Sawicki: Wystarczy powiatowa struktura ARiMR, do której można będzie oddelegować i przeprow
Minister Sawicki: Wystarczy powiatowa struktura ARiMR, do której można będzie oddelegować i przeprow

Przeprowadzenie w tym roku legislacji w zakresie połączenia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Agencją Rynku Rolnego oraz budowanie jednolitej inspekcji produkcji żywności – zapowiedział w Kielcach minister rolnictwa Marek Sawicki.

- Nie ma potrzeby, aby na tym etapie funkcjonowały dwie agencje płatnicze; wystarczy jedna - powiedział w poniedziałek szef resortu rolnictwa podczas obrad sejmiku województwa świętokrzyskiego.

Jak wyjaśnił, wystarczy powiatowa struktura ARiMR, do której można będzie oddelegować i przeprowadzać pewne działania ARR. Minister ocenił, że pewnością będzie wówczas mniej administracji wojewódzkiej czy centralnej, a trochę więcej inspektorów.

- Wierzę, że taka instytucja będzie sprawniejsza - oświadczył, przyznając, że wielu się to nie spodoba.

- Kontrolą produkcji żywności zajmuje się obecnie pięć inspekcji: sanepid, inspekcja ochrony środowiska, inspekcja jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, inspekcja ochrony roślin i nasiennictwa oraz inspekcja weterynaryjna – przypomniał Sawicki.

- Dlatego chcę przeprowadzić także w tym roku legislację połączenia pięciu inspekcji w jedną inspekcję bezpieczeństwa produkcji żywności” - oznajmił.

- "Od pola do stołu" za kontrolę będzie odpowiedzialna jedna instytucja - podkreślił. Do gospodarstwa czy przedsiębiorstwa pojedzie na kontrolę jeden inspektor zamiast kilku; jak się pojawi jakiś problem, to trzeba go będzie szczegółowo zbadać. - Ale tych kontroli może być mniej, i mam nadzieję, że będzie ich mniej - mówił Sawicki.

Dodał, że w ramach zmian skorygowany zostanie system wynagrodzeń inspektorów. Jak tłumaczył, obecnie jedynie inspekcja weterynaryjna jest stosunkowo dobrze wyposażona, natomiast w pozostałych płace inspektorów są "na granicy śmieszności".

Według Sawickiego, założenia projektu połączenia ARiMR z ARR zostały już złożone do kancelarii premiera, natomiast drugi projekt jest jeszcze opracowywany, ale także powinien wejść do planu pracy rządu na ten rok.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!