Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

12 listopada 2012 r.
21:15
Edytuj ten wpis

Ceny gruntów rolnych nadal rosną

Autor: Zdjęcie autora (am PAP)
0 12 A A
Średnia cena gruntów rolnych, sprzedawanych przez Agencję Rynku Rolnego w trzecim kwartale 2012 r. t
Średnia cena gruntów rolnych, sprzedawanych przez Agencję Rynku Rolnego w trzecim kwartale 2012 r. t

Średnia cena gruntów rolnych, sprzedawanych przez Agencję Rynku Rolnego w trzecim kwartale 2012 r. to 20 tys. 557 zł za hektar. W porównaniu do cen w drugim kwartale to o 11 proc. więcej. W ciągu całego roku cena wzrosła o 20 proc.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Cena gruntów w trzecim kwartale ARR określiła na podstawie prawie 3,2 tys. umów sprzedaży, obejmujących ponad 24,7 tys. ha.

– Istotny wzrost przeciętnej ceny ma m.in. związek ze sprzedażą bardzo dobrych jakościowo gruntów rolnych na terenie województwa dolnośląskiego – zaznacza Grażyna Kapelko, rzecznik ANR.
W przetargach najwyższe ceny uzyskano w województwach: dolnośląskim (32,7 tys. zł/ha), wielkopolskim (27,9 tys. zł/ha) i opolskim (23,9 tys. zł/ha). Najniższe w województwach: świętokrzyskim (13,2 tys. zł/ha), lubuskim (13,3 tys. zł/ha) i lubelskim (13,6 tys. zł/ha).

Najdrożej – średnio po 22,7 tys. za hektar zł, sprzedawano areały powyżej 300 ha, najtaniej w grupie obszarowej 1–10 ha – średnio po 16,1 tys. zł za hektar.
ANR w pierwszych trzech kwartałach 2012 r. sprzedała już prawie 87 tys. hektarów gruntów rolnych. 30 września w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa pozostawało prawie 1,85 mln ha, w tym prawie 1,38 mln ha w dzierżawie.

Najwięcej państwowych gruntów znajduje się na terenie północnych i zachodnich województw, przede wszystkim na Pomorzu Zachodnim (359,4 tys. ha), w Wielkopolsce (260,7 tys. ha), na Dolnym Śląsku (247,5 tys. ha) oraz na Warmii i Mazurach (220,5 tys. ha).

Z danych agencji wynika, że 20 lat temu hektar ziemi rolnej kosztował średnio 500 zł, a cena ziemi rolnej od tego czasu prawie stale rosła. Spadała jedynie w latach 1999-2001. Zdecydowane przyspieszenie wzrostu nastąpiło około roku 2003, tuż przed przystąpieniem Polski do UE. Od tego czasu wzrost jest dość jednostajny i zdecydowanie szybszy niż dekadę wcześniej.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
huratas / 12 grudnia 2012 o 15:56
[quote name='kalwien' timestamp='1353596266' post='697766']
Ale co tzn. niska? Zobacz np. to [url="http://ofertygruntow.pl/ogloszenie/5193/Dzialka-721-m2-w-Warszawa"]http://ofertygruntow...1-m2-w-Warszawa[/url] i porównaj sobie z cenami innych działek, a tymbardziej z tym, jak ceny wyglądały rok wcześniej. To naprawdę są zasakująco dobre wyniki.
[/quote]

Takie okazje cenowe nie utrzymają się długo - nie spodziewajcie się dalszych obniżek. W przyszłym roku moim zdaniem będzie drożej. Niby mamy kryzys, ale przecież mamy również inflację. Bogatym wciąż nie będzie brakowało środków na zakup gruntów. Standardowo - pieniędzy zabraknie tym, którzy mają finansowe problemy.
[quote name='kalwien' timestamp='1353596266' post='697766']
Ale co tzn. niska? Zobacz np. to [url="http://ofertygruntow.pl/ogloszenie/5193/Dzialka-721-m2-w-Warszawa"]http://ofertygruntow...1-m2-w-Warszawa[/url] i porównaj sobie z cenami innych działek, a tymbardziej z tym, jak ceny wyglądały rok wcześniej. To naprawdę są zasakująco dobre wyniki.
[/quote]

Takie okazje cenowe nie utrzymają się długo - nie spodziewajcie się dalszych obniżek. W przyszłym roku moim zdaniem będzie drożej. Niby mamy ... rozwiń
Avatar
Gość / 27 listopada 2012 o 16:44
[quote name='kronkier' timestamp='1354028540' post='701033']
Kocham ten kraj. Ja Polak i też kupuję. W ciągu tygodnia mam spotkanie z właścicielem działki, o której pisałem. Zanosi się na dobry interes, ale konkret podam po wszystkim. Nieruchomości po takich stawkach to ja jeszcze nie widziałem. Jak na razie jest ok.
[/quote]Mamy cię na OKU,nie popełnij błędu.
Avatar
mecenas / 27 listopada 2012 o 16:32
[quote name='kronkier' timestamp='1354028540' post='701033']
Kocham ten kraj. Ja Polak i też kupuję. W ciągu tygodnia mam spotkanie z właścicielem działki, o której pisałem. Zanosi się na dobry interes, ale konkret podam po wszystkim. Nieruchomości po takich stawkach to ja jeszcze nie widziałem. Jak na razie jest ok.
[/quote]Nie zapomnij o skarbówce , bo chodzą za tobą .
Avatar
kronkier / 27 listopada 2012 o 16:02
Kocham ten kraj. Ja Polak i też kupuję. W ciągu tygodnia mam spotkanie z właścicielem działki, o której pisałem. Zanosi się na dobry interes, ale konkret podam po wszystkim. Nieruchomości po takich stawkach to ja jeszcze nie widziałem. Jak na razie jest ok.
Avatar
radny / 23 listopada 2012 o 17:29
[quote name='baczek' timestamp='1353687828' post='698346']
No ok widzę. Jakaś tam różnica jest. Nie mam kasy na takie zakupy, a szkoda... Marzymy o własnym domu, ale patrząc na nasze zarobki, chyba na tych marzeniach póki co się skończy. Chyba, że cudownie znajdziemy dobre prace ;-) A ceny faktycznie są dobre.
[/quote]Ceny dobre,ale generalnie kupuje tylko niemiec i żyd.
Avatar
baczek / 23 listopada 2012 o 17:23
No ok widzę. Jakaś tam różnica jest. Nie mam kasy na takie zakupy, a szkoda... Marzymy o własnym domu, ale patrząc na nasze zarobki, chyba na tych marzeniach póki co się skończy. Chyba, że cudownie znajdziemy dobre prace ;-) A ceny faktycznie są dobre.
Avatar
kalwien / 22 listopada 2012 o 15:57
Ale co tzn. niska? Zobacz np. to [url="http://ofertygruntow.pl/ogloszenie/5193/Dzialka-721-m2-w-Warszawa"]http://ofertygruntow...1-m2-w-Warszawa[/url] i porównaj sobie z cenami innych działek, a tymbardziej z tym, jak ceny wyglądały rok wcześniej. To naprawdę są zasakująco dobre wyniki.
Avatar
baczek / 21 listopada 2012 o 16:27
Możecie pokazać przykład choćby jednej działki, której cena jest rzeczywiście niska?
Bo swego czasu dosyć systematycznie śledziłem oferty i jakoś tych niskich cen po prostu nie widzę...
Avatar
barter / 20 listopada 2012 o 15:59
Ceny nie rosną - grunty są coraz tańsze i właśnie dlatego chcemy przejać jakąś nieruchomość. Tak naprawdę to od bardzo dawna nie było tak dobrych cen zakupu nieruchomości, więc raczej byłby skłonny do tego, że lepszego momentu już nie będzie...
Avatar
para-kom / 13 listopada 2012 o 08:18
Pole sprzedaje się na działki budowlane i te są drogie, a pole orne sprzedają bankruci za marną kasę...
Avatar
huratas / 12 grudnia 2012 o 15:56
[quote name='kalwien' timestamp='1353596266' post='697766']
Ale co tzn. niska? Zobacz np. to [url="http://ofertygruntow.pl/ogloszenie/5193/Dzialka-721-m2-w-Warszawa"]http://ofertygruntow...1-m2-w-Warszawa[/url] i porównaj sobie z cenami innych działek, a tymbardziej z tym, jak ceny wyglądały rok wcześniej. To naprawdę są zasakująco dobre wyniki.
[/quote]

Takie okazje cenowe nie utrzymają się długo - nie spodziewajcie się dalszych obniżek. W przyszłym roku moim zdaniem będzie drożej. Niby mamy kryzys, ale przecież mamy również inflację. Bogatym wciąż nie będzie brakowało środków na zakup gruntów. Standardowo - pieniędzy zabraknie tym, którzy mają finansowe problemy.
[quote name='kalwien' timestamp='1353596266' post='697766']
Ale co tzn. niska? Zobacz np. to [url="http://ofertygruntow.pl/ogloszenie/5193/Dzialka-721-m2-w-Warszawa"]http://ofertygruntow...1-m2-w-Warszawa[/url] i porównaj sobie z cenami innych działek, a tymbardziej z tym, jak ceny wyglądały rok wcześniej. To naprawdę są zasakująco dobre wyniki.
[/quote]

Takie okazje cenowe nie utrzymają się długo - nie spodziewajcie się dalszych obniżek. W przyszłym roku moim zdaniem będzie drożej. Niby mamy ... rozwiń
Avatar
Gość / 27 listopada 2012 o 16:44
[quote name='kronkier' timestamp='1354028540' post='701033']
Kocham ten kraj. Ja Polak i też kupuję. W ciągu tygodnia mam spotkanie z właścicielem działki, o której pisałem. Zanosi się na dobry interes, ale konkret podam po wszystkim. Nieruchomości po takich stawkach to ja jeszcze nie widziałem. Jak na razie jest ok.
[/quote]Mamy cię na OKU,nie popełnij błędu.
Avatar
mecenas / 27 listopada 2012 o 16:32
[quote name='kronkier' timestamp='1354028540' post='701033']
Kocham ten kraj. Ja Polak i też kupuję. W ciągu tygodnia mam spotkanie z właścicielem działki, o której pisałem. Zanosi się na dobry interes, ale konkret podam po wszystkim. Nieruchomości po takich stawkach to ja jeszcze nie widziałem. Jak na razie jest ok.
[/quote]Nie zapomnij o skarbówce , bo chodzą za tobą .
Avatar
kronkier / 27 listopada 2012 o 16:02
Kocham ten kraj. Ja Polak i też kupuję. W ciągu tygodnia mam spotkanie z właścicielem działki, o której pisałem. Zanosi się na dobry interes, ale konkret podam po wszystkim. Nieruchomości po takich stawkach to ja jeszcze nie widziałem. Jak na razie jest ok.
Avatar
radny / 23 listopada 2012 o 17:29
[quote name='baczek' timestamp='1353687828' post='698346']
No ok widzę. Jakaś tam różnica jest. Nie mam kasy na takie zakupy, a szkoda... Marzymy o własnym domu, ale patrząc na nasze zarobki, chyba na tych marzeniach póki co się skończy. Chyba, że cudownie znajdziemy dobre prace ;-) A ceny faktycznie są dobre.
[/quote]Ceny dobre,ale generalnie kupuje tylko niemiec i żyd.
Avatar
baczek / 23 listopada 2012 o 17:23
No ok widzę. Jakaś tam różnica jest. Nie mam kasy na takie zakupy, a szkoda... Marzymy o własnym domu, ale patrząc na nasze zarobki, chyba na tych marzeniach póki co się skończy. Chyba, że cudownie znajdziemy dobre prace ;-) A ceny faktycznie są dobre.
Avatar
kalwien / 22 listopada 2012 o 15:57
Ale co tzn. niska? Zobacz np. to [url="http://ofertygruntow.pl/ogloszenie/5193/Dzialka-721-m2-w-Warszawa"]http://ofertygruntow...1-m2-w-Warszawa[/url] i porównaj sobie z cenami innych działek, a tymbardziej z tym, jak ceny wyglądały rok wcześniej. To naprawdę są zasakująco dobre wyniki.
Avatar
baczek / 21 listopada 2012 o 16:27
Możecie pokazać przykład choćby jednej działki, której cena jest rzeczywiście niska?
Bo swego czasu dosyć systematycznie śledziłem oferty i jakoś tych niskich cen po prostu nie widzę...
Avatar
barter / 20 listopada 2012 o 15:59
Ceny nie rosną - grunty są coraz tańsze i właśnie dlatego chcemy przejać jakąś nieruchomość. Tak naprawdę to od bardzo dawna nie było tak dobrych cen zakupu nieruchomości, więc raczej byłby skłonny do tego, że lepszego momentu już nie będzie...
Avatar