poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Rolnictwo

Coraz więcej gospodarstw stawia na ekologię

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 stycznia 2012, 20:02

Ekologiczna uprawa malin w Wilczopolu, gm. Głusk. (Archiwum)
Ekologiczna uprawa malin w Wilczopolu, gm. Głusk. (Archiwum)

Liczba gospodarstw ekologicznymi na Lubelszczyźnie stale rośnie. W styczniu Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli organizuje cykl szkoleń z programów rolno-środowiskowych.

Programy te są obowiązkowe dla wszystkich krajów członkowskich UE. Szczególnie na zachodzie Europy intensywne uprawy rolne zdegradowały przyrodę. Uznano więc, że konieczne są działania pomocowe. Polska też musi podporządkować się tym dyrektywom.

– Szkolenia są adresowane do rolników, którzy zdecydują się na realizowanie programu na obszarze swojego gospodarstwa i otrzymają na to dofinansowanie – tłumaczy Bożena Reniuszek, główny specjalista ds. środowiskowych, koordynator zespołu ekologii i ochrony środowiska w LODR. – Przystąpienie rolników do takiego programu jest dobrowolne, ale jeśli ktoś się zdecyduje, to realizuje go przez pięć lat.

Cały program składa się z czterech podprogramów, a te z różnych pakietów działań. Niektórzy rolnicy wkraczają już w kolejną pięciolatkę, inni jednak rezygnują z kontynuacji, bo np. pakiet który wybrali, okazał się dla nich zbyt trudny albo nieopłacalny.

– To oczywiste, że przy małej powierzchni użytków rolnych dopłaty są niższe – dodaje Reniuszek. – Poza tym, uprawy ekologiczne wiążą się z prowadzeniem ścisłej dokumentacji i licznymi kontrolami. Jednak na Lubelszczyźnie sukcesywnie przybywa gospodarstw biorących udział w programie.

Kilka lat temu, gdy program się rozpoczął, zainteresowanych było nim około 300 gospodarstw z naszego regionu. Dziś jest ich ponad 2 tys. Sporym zainteresowaniem cieszą się też pakiety ochrona gleb i wód oraz rolnictwo zrównoważone.

Ci, którzy decydują się na rolnictwo ekologiczne, nie zawsze robią to ze względu na pieniądze. Często odchodzą od chemii, bo wybierają zdrowy styl życia. Jest też coraz większy popyt na zdrową żywność. Pieniądze to kolejny argument – wybierając pakiet rolnictwo zrównoważone, można spodziewać się dopłaty 360 zł do ha gruntu rolnego. Pakiet ekologiczny to od 260 zł na trwałych użytkach zielonych do 1,8 tys. zł w sadownictwie i uprawie jagodowych. Pakiet ochrona gleb i wód to dopłaty rzędu 330 zł–400 zł od ha.

Rolnicy zainteresowani uprawami ekologicznymi już dziś powinni skontaktować się z doradcą rolno-środowiskowym. Konsultacje i pomoc przy podjęciu decyzji jest bezpłatna. Płaci się dopiero za opracowanie planu działalności. Wnioski przyjmowane są od 15 marca, ale ich przygotowanie jest czasochłonne. Pakiet rolnictwo zrównoważone wymaga np. analizy gleby.

Więcej informacji na ten temat na stronie www.wodr.konskowola.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Chełmianin N
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Chełmianin N
Chełmianin N (10 stycznia 2012 o 15:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Marysiu,a gdzie te ekologiczne gospodarstwa na Lubelszczyznie są.Nie bądź taka tajemnicza i odpowiedz na to pytanie,bo inni mają takie zdanie:RADA JĘZYKA POLSKIEGO
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011
 
Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'wojewódzwto lubelskie'. Wyraz ten
powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,
wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy:
Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'),
Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'),
Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
 
KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW 
pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: 
" Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szwfa KPRM Jerzy Izdebski.
 
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!