poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Rolnictwo

Dopłacą do malin i tytoniu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 marca 2012, 18:52

Na pieniądze mogą liczyć plantatorzy uprawiający tytoń typu Virginia i Burley, jak też odmiany tyton
Na pieniądze mogą liczyć plantatorzy uprawiający tytoń typu Virginia i Burley, jak też odmiany tyton

Będzie płatność do tytoniu i dodatkowa do owoców miękkich – to nie jedyne zmiany w tegorocznym naborze wniosków na dopłaty unijne. Nie każdy z rolników będzie też powiadamiany o tym, że ARiMR przyznała mu pieniądze.

W tym roku po raz pierwszy dopłaty dostaną plantatorzy tytoniu. Na Lubelszczyźnie jest około 5 tys. W 2012 i 2013 r. będą mogli ubiegać się o płatność do surowca tytoniowego. Na pieniądze mogą liczyć plantatorzy uprawiający tytoń typu Virginia i Burley, jak też odmiany tytoni ciemnych.

Dopłaty przysługują tym rolnikom, którzy spełniają warunki do przyznania jednolitej płatności obszarowej. Plantatorzy muszą złożyć odpowiedni wniosek i zawrzeć umowę na uprawę tytoniu z tzw. zatwierdzonym pierwszym przetwórcą surowca tytoniowego. W przypadku grup producentów obowiązują umowy kontraktacji.

To nie jedyne zmiany. Będzie też oddzielna płatność z tytułu owoców miękkich. Nie dostanie jej jednak rolnik, który założył plantację malin, truskawek czy porzeczek rok czy dwa lata temu.

– Płatność ta będzie traktowana jako płatność historyczna, czyli niezwiązana z bieżącą produkcją – podkreślała Anna Dubielis z Lubelskiego Oddziału ARiMR. – Będzie przysługiwać rolnikom, którzy uzyskali oddzielną płatność do owoców miękkich w 2008 r.

Również od tego roku ARiMR przejmuje od Agencji Rynku Rolnego przyznawanie tzw. płatności niezwiązanych – do tytoniu i do skrobi.

– W całym kraju uprawnionych do pierwszej z tych płatności jest 13440 rolników, z czego mieszka 6493 województwie lubelskim – mówi Dubielis. – W przypadku płatności niezwiązanej do skrobi w Lubelskiem przysługuje ona 197 wnioskodawcom na 4112 w kraju.

Rolnicy mogą ubiegać się o różne rodzaje dopłat na jednym formularzu. Dotyczy to zarówno płatności rolnośrodowiskowych jak też dopłat do krów czy płatności cukrowej.

Pracownicy agencji zapowiadają również, że nie będą już wysyłane decyzje ws. przyznania płatności wszystkim ubiegającym się o nie rolnikom. Pisma nie otrzymają m.in. osoby, których żądania zostały uwzględnione w całości.

Tymczasem pieniądze z ubiegłorocznej kampanii są wciąż wypłacane. – W 2011 r. województwie lubelskim wpłynęło ponad 177 tys. wniosków. Dopłaty otrzymało już ponad 91 procent wnioskodawców, na łączną kwotę 1 249 610 592,23 zł – wylicza Dubielis.

W tym roku wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich będą przyjmowane od 15 marca do 15 maja. Można je składać również przez Internet. Wysokość poszczególnych dopłat zostanie ustalona jesienią. Konkretne kwoty Europejski Bank Centralny poda pod koniec września.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!