piątek, 23 lutego 2018 r.

Rolnictwo

Gdzie obcokrajowcy kupują ziemię

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 kwietnia 2013, 15:44

W Lubelskiem cudzoziemcy rzadko kupują ziemię (Jacek Świerczyński)
W Lubelskiem cudzoziemcy rzadko kupują ziemię (Jacek Świerczyński)

W Lubelskiem cudzoziemcy rzadko kupują ziemię. Z raportu MSW wynika, że grunty najlepiej sprzedają się na Mazowszu i Dolnym Śląsku.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opublikowało raport za 2012 r. Wynika z niego, że cudzoziemcy kupili w Polsce ponad 4,5 tys. gruntów, w tym ok. pół tys. działek rolnych i działki leśne o łącznej powierzchni 408 ha. Ziemię kupują najczęściej Niemcy, Holendrzy i Ukraińcy.

Największym zainteresowaniem cieszą się grunty na Mazowszu i Dolnym Śląsku, najmniejszym – w województwach świętokrzyskim i podlaskim; w Lubelskiem popyt jest umiarkowany.

– Cudzoziemców interesują m.in. działki rekreacyjne, więc jeśli już chcą takie kupić, to wybierają np. Mazury czy takie miasta jak Kraków – tłumaczy Tomasz Iwan z lubelskiego Biura Nieruchomości Kleczkowski. – Szukają też atrakcyjnych gruntów inwestycyjnych, chociażby w okolicach Warszawy.

W ub. roku w naszym regionie sprzedano w sumie 162 ha gruntów. Nikt jednak nie wie, ile działek kupiły osoby podstawione. Wątpliwości odnośnie sprzedaży działek Agencji Nieruchomości Rolnych pojawiają się m.in. na Warmii i Mazurach.

– My nie mieliśmy takich przypadków – twierdzi Alina Podkościelna-Troetsch, p.o. dyrektor Agencji Nieruchomości Rolnych w Lublinie.

W Lublinie i okolicach większe zainteresowanie jest wynajmem lokali. – W ubiegłym roku jedna z firm pracujących przy budowie obwodnicy poszukiwała mieszkań o podwyższonym standardzie dla kadry zarządzającej – dodaje Paweł Dziuba z Agencji Nieruchomości Guzowski–Gozdecki w Lublinie. – Również teraz szukamy mieszkań dla cudzoziemców – tym razem chodzi o pracowników fizycznych. potrzebujemy ich dla Hiszpanów.

Powierzchnia nabytych nieruchomości gruntowych przez cudzoziemców w 2012 roku (w ha)

Mazowieckie 648 ha
Dolnośląskie 404 ha
Łódzkie 291 ha
Lubelskie 163 ha
Podlaskie 84 ha

Powierzchnia nabytych lokali przez cudzoziemców w 2012 roku (w mkw.)

Mazowieckie 291.943
Pomorskie 63.787
Zachodniopomorskie 23.943
Lubelskie 3.154
Podkarpackie 1.759
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!