sobota, 17 marca 2018 r.

Rolnictwo

Jak walczyć z ASF? "Wojska Obrony Terytorialnej mogą pomóc w redukcji populacji dzika"

Dodano: 27 czerwca 2017, 15:14
Autor: Ewelina Burda

– Zawiązaliście nam sznurek na szyi – rozpacza Krystyna Danik z Husinki. W gospodarstwie jej syna wybito wszystkie świnie. Ma to związek z afrykańskim pomorem świń (ASF) w powiecie bialskim. Rolnicy chcą aby odstrzelono tu wszystkie dziki.

– Zniszczyliście życie młodego rolnika, mojego syna. On ma kredyty na ciągniki, a teraz musi zwijać interes, bo wszystkie świnie wybiliście. Co on ma teraz zrobić? – pytała na wczorajszym spotkaniu w starostwie powiatowym w Białej Podlaskiej Krystyna Danik z Husinki.

W czerwcu na terenie powiatu bialskiego stwierdzono osiem ognisk ASF. – Aby zapobiec dalszej eskalacji choroby, podjęliśmy decyzję aby w obszarach ok. 3 kilometrów od ognisk wybijać świnie, tam gdzie nie są spełniane wymogi bioasekuracji – tłumaczy Radomir Bańko powiatowy lekarz weterynarii.

Niemalże codziennie na terenie powiatu znajdowane są padłe dziki zakażone ASF.

– W większości gospodarstw hoduje się świnie i bydło, i jest żywienie zielonką. Często to gospodarstwa nieopodal lasów, gdzie stwierdzamy padłe dziki. To może być jedna z przyczyn. Kolejna to brak bioasekuracji – stwierdza Bańko.

Od początku tego roku na terenie powiatu odstrzelono 2100 dzików.

– Mieliśmy 11 mln świń, teraz już mamy 7 mln. Młodzi ludzie uciekają już ze wsi, nie chcą gospodarzyć. Jeżeli nie będzie działań ze strony ministerstw, to nie będzie powiatu bialskiego – grzmiał radny powiatowy Marek Sulima.

Wspólnie z rolnikami Sulima zorganizował wczoraj krótką inscenizację (na zdjęciu). Do sali wwieziono taczkę z szyszkami, a na niej manekina „łowczego okręgowego” z wypchanym łbem dzika. Rolnicy straszyli też, że zaryglują drzwi.

– Mówicie że główną przyczyną rozprzestrzeniania ASF są rolnicy, a to nieprawda. To wina tego że nie odstrzeliwuje się dzików. Wybija się za to zdrowe świnie w gospodarstwach – mówił Mateusz Jeżewski z OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.

– W związku z brakiem radykalnych działań, wystosowałem pismo do pani premier z wnioskiem o powołanie zespołu do spraw walki z dzikami. Wojska Obrony Terytorialnej mogą pomóc w redukcji populacji dzika. W kilku wschodnich województwach należy zlikwidować ją do zera – przekonywał Marian Tomkowicz wiceprzewodniczący rady powiatu bialskiego.

Ostatnio zarząd województwa zdecydował o dopłatach w wysokości 200 zł do każdego odstrzelonego i zgłoszenia przypadku znalezienia padłego dzika. – To pieniądze z funduszu kryzysowego, bo taki charakter ma ta sytuacja. Marszałek jako hodowca trzody doskonale to rozumie. Wystąpimy również do wojewody aby podzielił się z nami kompetencjami w tej sprawie w terenie. Bo mamy świadomość, że to padłe dziki najbardziej rozprzestrzeniają tą chorobę – zaznacza Grzegorz Kapusta wicemarszałek województwa.

Rolnicy byli bardzo zawiedzeni, że na spotkanie w bialskim starostwie nie stawił się nikt z ministerstwa rolnictwa. Zapowiadają, że pojadą na obrady sejmowej komisji rolnictwa.

Czytaj więcej o: rolnictwo ASF świnie dziki
wot
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

wot
wot (5 stycznia 2018 o 18:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale jestes duren.
Rozwiń
Gość
Gość (28 czerwca 2017 o 18:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nic to nie zmieni bo dziki przyjdą z innych terenów bo... baza żerowa będzie się marnować :) poza tym jak chcą strzelać? w dwumetrowym rzepaku? co na to ekolodzy?! to juz nie selekcja ale eksterminacja - coś dla Green Peace i innych krzykaczy co krzyczą a nie wiedzą po co i co gorsza nie wiedzą za ile krzyczą :)
Rozwiń
Gość
Gość (28 czerwca 2017 o 15:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no beda z CKM i czołgów walić w dziki????
Rozwiń
Gość
Gość (27 czerwca 2017 o 23:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak oni chcą dziki teraz znaleść w tych zbożach, szanse są jedynie zimą
Rozwiń
Gość
Gość (27 czerwca 2017 o 21:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wojska Obrony Terytorialnej - (armia Maciarewicza) to jedynie sami mogą się wystrzelać. Nie brał bym ich do żadnych działań.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!