Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

1 grudnia 2015 r.
10:28

Jak zostać rolnikiem ekologicznym. Porady eksperta

0 2 A A
Fot. Freeimages.com
Fot. Freeimages.com

Radzi Jadwiga Dębska-Próchniak z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rolnictwo ekologiczne jest obecnie jednym z najdynamiczniej rozwijających się kierunków produkcji rolnej. Stąd też duże zainteresowanie rolników tym systemem produkcji. Ta metoda jest dużą szansą szczególnie dla tych, którzy od kilku lat stosują niewielkie dawki nawozów sztucznych oraz sporadycznie wykonują zabiegi chemicznymi środkami ochrony roślin.

Od czego zacząć

Przede wszystkim należy dobrze poznać zasady rolnictwa ekologicznego i przeanalizować możliwości swojego gospodarstwa. Trzeba mieć świadomość, że rolnictwo ekologiczne to innowacja, postęp i bardzo wysoki poziom wiedzy. W rolnictwie ekologicznym nie ma dróg na skróty, stąd aby osiągnąć zadowalające plony, należy zrozumieć przyrodę, rolnictwo i procesy związane z uprawą każdej rośliny.

Trzeba również zdawać sobie sprawę, że główne zadanie rolnictwa ekologicznego to „produkować - nie niszcząc gleby, żywić - nie szkodząc konsumentom”. Wszystkie działania w gospodarstwie muszą być tak ukierunkowane, aby produkując żywność wysokiej jakości, nie zanieczyszczać środowiska. W związku z tym, produkcja roślinna jest prowadzona bez użycia nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin, a produkcja zwierzęca - w oparciu o pasze wyprodukowane ekologicznie i z troską o dobrostan zwierząt.

Płodozmian, obornik i szkolenie

Metoda ekologiczna nie może doprowadzić do wyjałowienia gleby i dlatego jej żyzność i biologiczną aktywność należy utrzymywać poprzez właściwy wieloletni płodozmian. Powinien on być maksymalnie zróżnicowany i obejmować, oprócz roślin towarowych i paszowych, również rośliny strączkowe, motylkowe, głęboko korzeniące się, strukturotwórcze i zwiększające zawartość materii organicznej w glebie. Płodozmian w gospodarstwie ekologicznym to główne źródło cennych składników pokarmowych dla uprawianych roślin.

Do nawożenia można stosować również nawozy organiczne (kompost, obornik) pochodzące z ekologicznej produkcji. Jako uzupełnienie nawożenia w rolnictwie ekologicznym są dopuszczone nawozy i środki poprawiające właściwości gleby Ich wykaz prowadzi Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (www.iung.pulawy.pl).

W ograniczeniu występowania chorób i szkodników można stosować preparaty zatwierdzone przez Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu. Wykaz dopuszczonych środków na stronie www.ior.poznan.pl.

Rolnik zdecydowany na przestawienie swojego gospodarstwa na metody ekologiczne powinien wziąć udział w szkoleniu. W tym celu należy zgłosić chęć uczestnictwa do Ośrodka Doradztwa Rolniczego lub do Zespołu Doradztwa Rolniczego.

Raz w roku kontrola

Rolnik, który podjął decyzję o przestawianiu swojego gospodarstwa na metody ekologiczne, zobowiązany jest zgłosić taką działalność do wybranej jednostki certyfikującej, niekoniecznie tej najbliższej.

Zgłoszenia Działalności w Rolnictwie Ekologicznym dokonuje się na specjalnym druku, który można pobrać ze strony internetowej www.ijhars.gov.pl. Formularz zgłoszenia należy wypełnić zgodnie z instrukcją i wysłać listem poleconym.

Jednostka certyfikująca wydaje zaświadczenie o objęciu gospodarstwa planem kontroli i wysyła wszystkie potrzebne formularze. Kontrolę przeprowadzają inspektorzy z jednostki certyfikującej, do której zostało wysłane zgłoszenie.

Gospodarstwo rolne jest kontrolowane co najmniej raz w roku. Kontrola jest odpłatna. Poszczególne jednostki mają własne cenniki kontroli, a stawki są zróżnicowane w zależności od wielkości gospodarstwa.

Dopłaty i plan na 5 lat

Płatność ekologiczna jest płatnością dodatkową, obok jednolitej płatności obszarowej. Aby z niej skorzystać, należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z wymaganymi załącznikami.
Dodatkowym wymogiem jest opracowanie pięcioletniego planu działalności ekologicznej, który należy sporządzić we współpracy z doradcą z Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Ta usługa jest płatna.

W przypadku ubiegania się o rekompensatę kosztów transakcyjnych(kosztów kontroli), należy zaznaczyć odpowiednie pola: „w tym przyznanie kosztów transakcyjnych” na pierwszej stronie wniosku o przyznanie płatności na dany rok.

Jakie korzyści?

• uzyskanie znaku towarowego „produkt rolnictwa ekologicznego”
• prawo do sprzedaży produktów rolnictwa ekologicznego po wyższych cenach
• dodatkowe dopłaty do użytków rolnych

W okresie 2004-2014 liczba gospodarstw ekologicznych wzrosła prawie 7-krotnie, od 3 760 w 2004 r. do 25 427 w 2014 r., zaś powierzchnia ekologicznych użytków rolnych wzrosła z 82 730 ha do 657 902 ha.

Udział rolnictwa ekologicznego w całkowitej powierzchni upraw rolnych w naszym kraju w 2004 r. wynosił zaledwie 0,3 proc., podczas gdy średnia w państwach „starej Unii” wynosiła 3,3 proc. Obecnie udział powierzchni ekologicznej w Polsce wzrósł do 4 proc.

Wzrosła też liczba przetwórni ekologicznych - prawie 9-krotnie, od 55 w 2004 r. do 484 w 2014 r.
W Lubelskiem wc 2004 r. kontrolą były objęte 393 gospodarstwa o łącznej powierzchni 5 705 ha, natomiast w 2014 r. liczba producentów ekologicznych wzrosła do 2037, co daje piąte miejsce w kraju. Lubelskie ekologiczne użytki rolne zajmują 38 466 ha, co stanowi 5,8 proc. powierzchni użytków ekologicznych w kraju i pod tym względem lokuje nas na 7. miejscu.

Lubelszczyzna jest liderem pod względem produkcji ekologicznych owoców (23 proc. krajowych zbiorów) i warzyw (16,6 proc.). W naszym województwie skupia się ponad jedna trzecia (35,7 proc. ) krajowego przetwórstwa.

Komentarze 2

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 31 sierpnia 2016 o 17:16
ja zajmuje się rolnictwem ekologicznym i uważam, że jest to dobry pomysł na zarobienie dobrych pieniędzy. w moim gospodarstwie stawiam na uprawę warzyw. niestety jakiś czas temu moje rośliny miały problem z opuchlakami. bałem się już, ze tegoroczne zbiory w ogóle się nie odbędą bo wcześniej moje warzywa zostaną zniszczone. moja żona zaczęła dość intensywnie szukać metod zwalczania opuchlaków. w końcu znalazła ***koppert.info.pl. kupiliśmy tam nicienie. to uratowało moje uprawy!
Avatar
Gość / 4 sierpnia 2016 o 10:33
Jak to wyglada naprawdę? Zastanawiam się nad przejściem na tego rodzaju rolnictwo i chciałbym wiedzieć czy to faktycznie się opłaca?
Avatar
Gość / 31 sierpnia 2016 o 17:16
ja zajmuje się rolnictwem ekologicznym i uważam, że jest to dobry pomysł na zarobienie dobrych pieniędzy. w moim gospodarstwie stawiam na uprawę warzyw. niestety jakiś czas temu moje rośliny miały problem z opuchlakami. bałem się już, ze tegoroczne zbiory w ogóle się nie odbędą bo wcześniej moje warzywa zostaną zniszczone. moja żona zaczęła dość intensywnie szukać metod zwalczania opuchlaków. w końcu znalazła ***koppert.info.pl. kupiliśmy tam nicienie. to uratowało moje uprawy!
Avatar
Gość / 4 sierpnia 2016 o 10:33
Jak to wyglada naprawdę? Zastanawiam się nad przejściem na tego rodzaju rolnictwo i chciałbym wiedzieć czy to faktycznie się opłaca?

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jak idzie rekrutacja do bialskiego wydziału GITD?

Jak idzie rekrutacja do bialskiego wydziału GITD? 0 0

Na początku stycznia padła obietnica, że w tym roku Główny Inspektorat Transportu Drogowego zatrudni w swoim bialskim wydziale 100 osób. Jak na razie pracuje tu 29 osób.

3-latek cierpi na rzadką chorobę genetyczną. Karola zabija jego własne ciało
Uwaga! TVN
film

3-latek cierpi na rzadką chorobę genetyczną. Karola zabija jego własne ciało 14 0

Trzyletniego Karola zabija nie choroba, ale jego własne ciało. Śmiertelnym wrogiem chłopca jest jego kręgosłup, który naciska na serce, płuca, tchawicę. Karol to jeden z kilkuset ludzi na świecie, którzy chorują na bardzo rzadką chorobę genetyczną - zespół Bealsa. Ratunkiem dla niego jest nowatorska operacja w USA.

Niedziela słoneczna. Od poniedziałku chmur będzie przybywać
film

Niedziela słoneczna. Od poniedziałku chmur będzie przybywać 0 0

Jeszcze tylko w niedzielę będziemy cieszyć się pogodą spod znaku słonecznego wyżu. Od poniedziałku chmur będzie przybywać. Czeka nas porcja deszczu i burz, które zostaną z nami co najmniej do czwartku.

Nadzór budowlany nakazał rozbiórkę parkingu przy ul. Kopernika

Nadzór budowlany nakazał rozbiórkę parkingu przy ul. Kopernika 0 2

Mieszkańców kilku bloków przy ulicy Kopernika zaniepokoiła zapowiedź likwidacji miejsc postojowych. Okazuje się, że to decyzja powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

Najdłużej pracująca Mama SOS na świecie. Wychowała 19 dzieci

Najdłużej pracująca Mama SOS na świecie. Wychowała 19 dzieci 11 8

Po 30 latach pracy i wychowaniu 19 dzieci na emeryturę przechodzi Danuta Ulidowicz, najdłużej pracująca Mama SOS na świecie. Marzy tylko o tym, żeby rano po przebudzeniu nigdzie nie musieć gnać i zwiedzić kilka wspaniałych miejsc. Szanse na zrealizowanie planów są jednak niewielkie, bo jej dzieci już przygotowują grafik, kogo odwiedzi w pierwszej kolejności.

Nowe mieszkania w centrum. Na tyłach pałacu stanie nowy budynek

Nowe mieszkania w centrum. Na tyłach pałacu stanie nowy budynek 0 1

Przy ul. Staszica trwa porządkowanie terenu na tyłach pałacu Potockich. Inwestor wyburzył charakterystyczny mur i gospodarcze budynki. Zanim zacznie w ich miejscu stawiać nowy budynek będzie tu znów można parkować

Wybrzeże Gdańsk –  Speed Car Motor Lublin 43:47. Finisz godny lidera

Wybrzeże Gdańsk – Speed Car Motor Lublin 43:47. Finisz godny lidera 0 3

Speed Car Motor Lublin po fenomenalnej końcówce i podwójnych zwycięstwach w trzech z czterech ostatnich biegów, pokonał na wyjeździe Zdunek Wybrzeże Gdańsk 47:43.

Unikaj pozorów i nawyków. Wkrótce Międzynarodowy Dzień Tańca
MAGAZYN

Unikaj pozorów i nawyków. Wkrótce Międzynarodowy Dzień Tańca 0 0

To skomplikowane: Międzynarodowy Dzień Tańca będzie 29 kwietnia. Spektakl, którego nie można przegapić: 28 kwietnia. Ale już 26 kwietnia trzeba iść na projekcję. Generalnie: dużo tańczenia na różne sposoby!

Gwardia Opole – Azoty Puławy 25:23. Historyczny awans!

Gwardia Opole – Azoty Puławy 25:23. Historyczny awans! 7 1

Zespół trenera Daniela Waszkiewicza po meczu pełnym zwrotów akcji i emocji przegrał co prawda w Opolu, ale awansował do finału Pucharu Polski. O sukcesie gości zadecydował rzut Nikoli Prce cztery sekundy przed końcem spotkania

Lubelskie ma nowych Ambasadorów. Wśród nich jest gwiazda polskiej telewizji
ZDJĘCIA
galeria

Lubelskie ma nowych Ambasadorów. Wśród nich jest gwiazda polskiej telewizji 18 9

Grażyna Torbicka, Spółdzielnia Mleczarska Spomlek oraz Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej to nowi Ambasadorzy Województwa Lubelskiego. Tytuły przyznano podczas uroczystej gali w Targach Lublin. W jej trakcie ogłoszono także laureatów certyfikatu Marka Lubelskie.

Wisła Puławy – GKS Jastrzębie 0:1. Lider zbyt mocny

Wisła Puławy – GKS Jastrzębie 0:1. Lider zbyt mocny 2 0

Po dwóch zwycięstwach z rzędu Wisła musiała się pogodzić z porażką. Trzy punkty z Puław wywiózł lider tabeli GKS Jastrzębie. Goście po wyrównanym meczu wygrali 1:0

Malarstwo Jacka Malczcewskiego w Kazimierzu Dolnym
22 kwietnia 2018, 13:00

Malarstwo Jacka Malczcewskiego w Kazimierzu Dolnym 3 1

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Rynek 19) zaprasza na wernisaż wystawy Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego. Uroczyste otwarcie ekspozycji już w niedzielę, 22 kwietnia o godz. 13.

Premiera spektaklu "Czarodziejski imbryk" w Puławach
22 kwietnia 2018, 17:00

Premiera spektaklu "Czarodziejski imbryk" w Puławach 3 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 kwietnia o godz. 17 w Puławskiej Galerii Sztuki (Dom Chemika, ul. Wojska Polskiego 4) odbędzie się uroczysta premiera spektaklu Czarodziejski imbryk Teatru Lalek Muchomor"

Ma pomóc w wykrywaniu raka. Przełomowa mikrosonda

Ma pomóc w wykrywaniu raka. Przełomowa mikrosonda 0 2

Szybszą i lepszą diagnostykę nowotworową ma zapewnić mikrosonda, nad którą pracują badacze z SDS Optic. Badania będą prowadzone w nowoczesnym laboratorium, które niedawno zostało otwarte.

Motor lepszy od JKS Jarosław

Motor lepszy od JKS Jarosław 53 14

Piłkarze Motoru po dwóch remisach z rzędu tym razem zgarnęli komplet punktów. Nie było łatwo, ale żółto-biało-niebiescy pokonali ostatecznie ostatni w tabeli JKS Jarosław 1:0. Dzięki temu udany debiut w roli pierwszego trenera zaliczył Piotr Zasada, który we wtorek zastąpił Marcina Sasala.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.