Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

1 grudnia 2015 r.
10:28

Jak zostać rolnikiem ekologicznym. Porady eksperta

0 2 A A
Fot. Freeimages.com
Fot. Freeimages.com

Radzi Jadwiga Dębska-Próchniak z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rolnictwo ekologiczne jest obecnie jednym z najdynamiczniej rozwijających się kierunków produkcji rolnej. Stąd też duże zainteresowanie rolników tym systemem produkcji. Ta metoda jest dużą szansą szczególnie dla tych, którzy od kilku lat stosują niewielkie dawki nawozów sztucznych oraz sporadycznie wykonują zabiegi chemicznymi środkami ochrony roślin.

Od czego zacząć

Przede wszystkim należy dobrze poznać zasady rolnictwa ekologicznego i przeanalizować możliwości swojego gospodarstwa. Trzeba mieć świadomość, że rolnictwo ekologiczne to innowacja, postęp i bardzo wysoki poziom wiedzy. W rolnictwie ekologicznym nie ma dróg na skróty, stąd aby osiągnąć zadowalające plony, należy zrozumieć przyrodę, rolnictwo i procesy związane z uprawą każdej rośliny.

Trzeba również zdawać sobie sprawę, że główne zadanie rolnictwa ekologicznego to „produkować - nie niszcząc gleby, żywić - nie szkodząc konsumentom”. Wszystkie działania w gospodarstwie muszą być tak ukierunkowane, aby produkując żywność wysokiej jakości, nie zanieczyszczać środowiska. W związku z tym, produkcja roślinna jest prowadzona bez użycia nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin, a produkcja zwierzęca - w oparciu o pasze wyprodukowane ekologicznie i z troską o dobrostan zwierząt.

Płodozmian, obornik i szkolenie

Metoda ekologiczna nie może doprowadzić do wyjałowienia gleby i dlatego jej żyzność i biologiczną aktywność należy utrzymywać poprzez właściwy wieloletni płodozmian. Powinien on być maksymalnie zróżnicowany i obejmować, oprócz roślin towarowych i paszowych, również rośliny strączkowe, motylkowe, głęboko korzeniące się, strukturotwórcze i zwiększające zawartość materii organicznej w glebie. Płodozmian w gospodarstwie ekologicznym to główne źródło cennych składników pokarmowych dla uprawianych roślin.

Do nawożenia można stosować również nawozy organiczne (kompost, obornik) pochodzące z ekologicznej produkcji. Jako uzupełnienie nawożenia w rolnictwie ekologicznym są dopuszczone nawozy i środki poprawiające właściwości gleby Ich wykaz prowadzi Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (www.iung.pulawy.pl).

W ograniczeniu występowania chorób i szkodników można stosować preparaty zatwierdzone przez Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu. Wykaz dopuszczonych środków na stronie www.ior.poznan.pl.

Rolnik zdecydowany na przestawienie swojego gospodarstwa na metody ekologiczne powinien wziąć udział w szkoleniu. W tym celu należy zgłosić chęć uczestnictwa do Ośrodka Doradztwa Rolniczego lub do Zespołu Doradztwa Rolniczego.

Raz w roku kontrola

Rolnik, który podjął decyzję o przestawianiu swojego gospodarstwa na metody ekologiczne, zobowiązany jest zgłosić taką działalność do wybranej jednostki certyfikującej, niekoniecznie tej najbliższej.

Zgłoszenia Działalności w Rolnictwie Ekologicznym dokonuje się na specjalnym druku, który można pobrać ze strony internetowej www.ijhars.gov.pl. Formularz zgłoszenia należy wypełnić zgodnie z instrukcją i wysłać listem poleconym.

Jednostka certyfikująca wydaje zaświadczenie o objęciu gospodarstwa planem kontroli i wysyła wszystkie potrzebne formularze. Kontrolę przeprowadzają inspektorzy z jednostki certyfikującej, do której zostało wysłane zgłoszenie.

Gospodarstwo rolne jest kontrolowane co najmniej raz w roku. Kontrola jest odpłatna. Poszczególne jednostki mają własne cenniki kontroli, a stawki są zróżnicowane w zależności od wielkości gospodarstwa.

Dopłaty i plan na 5 lat

Płatność ekologiczna jest płatnością dodatkową, obok jednolitej płatności obszarowej. Aby z niej skorzystać, należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z wymaganymi załącznikami.
Dodatkowym wymogiem jest opracowanie pięcioletniego planu działalności ekologicznej, który należy sporządzić we współpracy z doradcą z Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Ta usługa jest płatna.

W przypadku ubiegania się o rekompensatę kosztów transakcyjnych(kosztów kontroli), należy zaznaczyć odpowiednie pola: „w tym przyznanie kosztów transakcyjnych” na pierwszej stronie wniosku o przyznanie płatności na dany rok.

Jakie korzyści?

• uzyskanie znaku towarowego „produkt rolnictwa ekologicznego”
• prawo do sprzedaży produktów rolnictwa ekologicznego po wyższych cenach
• dodatkowe dopłaty do użytków rolnych

W okresie 2004-2014 liczba gospodarstw ekologicznych wzrosła prawie 7-krotnie, od 3 760 w 2004 r. do 25 427 w 2014 r., zaś powierzchnia ekologicznych użytków rolnych wzrosła z 82 730 ha do 657 902 ha.

Udział rolnictwa ekologicznego w całkowitej powierzchni upraw rolnych w naszym kraju w 2004 r. wynosił zaledwie 0,3 proc., podczas gdy średnia w państwach „starej Unii” wynosiła 3,3 proc. Obecnie udział powierzchni ekologicznej w Polsce wzrósł do 4 proc.

Wzrosła też liczba przetwórni ekologicznych - prawie 9-krotnie, od 55 w 2004 r. do 484 w 2014 r.
W Lubelskiem wc 2004 r. kontrolą były objęte 393 gospodarstwa o łącznej powierzchni 5 705 ha, natomiast w 2014 r. liczba producentów ekologicznych wzrosła do 2037, co daje piąte miejsce w kraju. Lubelskie ekologiczne użytki rolne zajmują 38 466 ha, co stanowi 5,8 proc. powierzchni użytków ekologicznych w kraju i pod tym względem lokuje nas na 7. miejscu.

Lubelszczyzna jest liderem pod względem produkcji ekologicznych owoców (23 proc. krajowych zbiorów) i warzyw (16,6 proc.). W naszym województwie skupia się ponad jedna trzecia (35,7 proc. ) krajowego przetwórstwa.

Pozostałe informacje

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Szyna CPM, czyli Continuous Passive Motion, to specjalne urządzenie medyczne, które pomaga w leczeniu urazów stawów oraz po operacjach ortopedycznych. Może wydawać się skomplikowane, ale tak naprawdę jest to dość proste urządzenie, które ma za zadanie pomagać w powrocie do zdrowia.

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Buyer persona to taki rodzaj fikcyjnej postaci, którą tworzysz, aby lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania Twoich klientów. Może się wydawać to skomplikowane, ale tak naprawdę jest to narzędzie, które pomaga Ci lepiej dopasować swoje produkty lub usługi do oczekiwań klientów.

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)

247 zawodniczek i zawodników z 50 klubów otrzymało stypendia sportowe województwa lubelskiego. Przez 9 miesięcy, od kwietnia do końca roku, w zależności od osiągniętych wyników otrzymywać będą od 150 zł do 1400 zł.

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej jest już u wojewody. Jeżeli zostanie zaakceptowany, to będzie mogła ruszyć budowa drogi S12 Dorohucza – Chełm.

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo
10 maja 2024, 17:00

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo

Piątek, 10 maja, godz. 17. O tej porze zacznie się koncert organizowany z okazji Juwenaliów Akademii Zamojskiej. Wiadomo już, kto wówczas wystąpi. Wstęp będzie wolny.

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

To już ostatnie szlify przy wyczekiwanej inwestycji. Do końca maja mieszkańcy pojadą kolejnym odcinkiem ulicy Armii Krajowej.

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Biskup Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej obchodzi w przyszłym tygodniu swoje imieniny. Okazuje się, że solenizanta może wtedy z życzeniami odwiedzić właściwie każdy.

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Czwórkę cudzoziemców ukrytych w pojemnikach na mięso znaleźli strażnicy graniczni, którzy prowadzili kontrole legalności zatrudnienia w jednym z powiatów na południu Polski.

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

Po porażce z Zagłębiem Lubin lubelskie szczypiornistki skupiają się na obronie drugiego miejsca w tabeli

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym

80 osób w Lublinie zasiadło we wtorek do komputerów i przystąpiło do egzaminu na radcę prawnego. Przyszłych adeptów w zawodzie czekają zagadnienia z wybranych dziedzin prawa oraz etyki zawodowej.

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Wyniki konkursu już były, teraz wielka kasa jest już na koncie miasta. W planach są nie tylko zakupy autobusów elektrycznych.

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Miała wygrać, a straciła. 52-latka padła ofiarą oszustów działających metodą "na nagrodę w konkursie Ikea".

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Nie żyje Bogusław Smolik, były dyrektor, a także pracownik Włodawskiego Domu Kultury i miejscowego muzeum.

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Datę dziewiątego maja powinni zapisać w swoich kalendarzach wszyscy, którzy kochają grać w piłkę i marzą o karierze sportowej. Właśnie tego dnia Górnik Łęczna organizuje dni otwarte w swoim Liceum

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

W jednej wiosce natknął się na oznakowany radiowóz, ale minął go i pojechał dalej. W drugiej namierzyli go policjanci z wideorejestratorem. A że jechał zdecydowanie za szybko, to nie uszło mu to na sucho.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium