Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

1 listopada 2015 r.
16:57

Jarmuż najlepszy po przymrozkach. Jak uprawiać jarmuż?

Autor: Zdjęcie autora Karol Kłopot
0 2 A A
Najlepsze jakościowo (najdelikatniejsze) są liście jarmużu zbierane po pierwszych przymrozkach (fot. LODR w Końskowoli)
Najlepsze jakościowo (najdelikatniejsze) są liście jarmużu zbierane po pierwszych przymrozkach (fot. LODR w Końskowoli)

Jarmuż jest najstarszym przodkiem wszystkich kapust, ze względu na swoje właściwości zdrowotne i lecznicze przez niektórych nazywany „Królem Zieleniny”. Uprawa tego warzywa ma jednak większą popularność na zachodzie Europy niż na rodzimym rynku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jarmuż jest składnikiem tradycyjnych potraw holenderskich, portugalskich i brazylijskich. Spośród wszystkich kapustnych zawiera największe bogactwo białka, witaminy C, karotenu, witaminy z grupy B oraz witaminy PP, E, K i H, soli mineralnych, wapnia, fosforu, żelaza, potasu i magnezu. Zawartością witaminy C dorównuje takim warzywom jak papryka i pietruszka naciowa. Jarmuż jest uważany za bardzo pożywne warzywo zawierające silne przeciwutleniacze i mające właściwości przeciwzapalne. Najlepiej smakuje po przymrozkach, które powodują, że warzywo traci swoją charakterystyczną goryczkę.

Wymagania klimatyczne i glebowe

Jarmuż ma najmniejsze wymagania spośród wszystkich roślin kapustnych. Może być uprawiany na wszystkich typach gleb z wyjątkiem ciężkich, zlewnych i zimnych. Ph gleby powinno wynosić 6,0-7,5, a zawartość wapnia powyżej 2000mg w litrze gleby. Podobnie jak kapustne wymaga wysokiej wilgotności gleby.

Przygotowanie pola i nawożenie

Przygotowanie gleby jest podobne jak pod inne kapustne, należy pamiętać o stworzeniu roślinom odpowiednich warunków wilgotnościowo-powietrznych. Na stanowiskach słabszych jarmuż można uprawiać w 1 roku po oborniku, natomiast na glebach żyźniejszych lepiej sadzić go w drugim roku, a nawet trzecim po oborniku. Przed sadzeniem rozsady warto wykonać analizę gleby dla ustalenia dawek nawozów mineralnych jakie należy zastosować. Jarmuż powinien otrzymać NPK na poziomie: 150 kg N, 120 kg P2O5, i 260 kg K2O. Nawożenie fosforowo-potasowe powinno być wprowadzone przed sadzeniem rozsady lub siewem nasion, natomiast azotowe w 60-70 % podaje się razem z nawożeniem PK, a resztę pogłównie w 2 dawkach od 4 tygodnia po posadzeniu.

Jak każda roślina kapustna jarmuż powinien być dodatkowo dokarmiany magnezem, borem i w skrajnych przypadkach manganem.

Odmiany

Wśród odmian jarmużu znajdują się rośliny wysokie (powyżej 80 cm) i niskie (do 20 cm). Do odmian najczęściej uprawianych w Polsce należą między innymi: Arsis F1 – odmiana średnio-wysoka o ciemno zielonych, mocno karbowanych liściach, bardzo wytrzymała na mróz, pozostawiona na polu zachowuje bardzo długo wysoką jakość, nadaje się do mrożenia; Redbor F1 (odmiana wysoka, o fioletowo-zielonych, średnio karbowanych liściach, doskonała jako roślina dekoracyjna, ale wykorzystywana również jako dodatek do sałatek, nadaje się do mrożenia; Refleks F1 – odmiana średnio wysoka, o ciemnozielonych, silnie karbowanych liściach, polecana do przemysłu i mrożenia, możliwy wielokrotny zbiór, brak tendencji do żółknięcia dolnych liści; Winterbor F1 – odmian średniowysoka, o ciemno-zielonych i mocno karbowanych liściach, bardzo odporna na niskie temperatury, możliwa do zbioru od listopada do marca.

Sadzenie i pielęgnacja

Najpopularniejszą metodą jest uprawa z rozsady. W produkcji pod potrzeby przemysłu (zbiór październik – listopad) nasiona najlepiej wysiać na rozsadniku w połowie maja, a okres sadzenia wypadnie w połowie czerwca. Czas przygotowania rozsady w tym okresie to około 4-5 tygodni. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego miejsca na rozsadnik (wolny od kiły kapusty).
Miejsce to powinno zapewnić gwarancję wyprodukowania zdrowej, wolnej od patogenów rozsady.

Polecanymi terminami sadzenia są k. IV i k. VI, a najlepsze zagęszczenie to 30-40 tys. roślin na hektarze. Rozsada najlepsza do sadzenia jest wtedy, gdy osiągnie fazę 4-5 liścia, sadzimy ją wtedy w rozstawie 50-67,5cm x 40-50 cm. Wprost na pole nasiona można wysiewać od maja do połowy lipca, w rzędy co 40-67,5 cm. Do obsiania hektara potrzeba jest od 2 do 3 kg nasion. Okres wegetacji w zależności od odmiany wynosi około 120-125 dni.

Zwalczanie chorób i szkodników

Jarmuż jest stosunkowo odporny na choroby grzybowe porażające liście, jednak często zdarza się, że jest porażany przez szkodniki gryzące i ssące. Przed wysiewem, nasiona należy zaprawić Zaprawą Nasienną T75 DS/WS w ilości 4g/kg nasion, zabezpiecza to przed wystąpieniem zgorzeli siewek. Rozsadnik od fazy pierwszych liści 1-2 razy co 7-10 dni lub gdy wystąpi zagrożenie, powinien być zabezpieczony przed mączniakiem rzekomym. Oczywiście rozsadnik należy zabezpieczyć również przed żerowaniem larw śmietki kapuścianej, stosując do tego celu w formie podlewania Dursban Delta 200 CS (0,2% - 50ml cieczy pod roślinę).

Zbiór

Z najwcześniejszych terminów sadzenia zbiór można przeprowadzić już latem (początek września) obrywając sukcesywnie dolne liście. W tej sytuacji można otrzymać duży plon młodych liści, o bardzo delikatnym unerwieniu, najbardziej przydatnych do spożycia i przetwórstwa. Jednak z przyczyn ekonomicznych i organizacyjnych zbiór przeprowadza się jednorazowo poprzez ścinanie liści bez ogonków, lub przez oberwanie liści i oddzielenie ręczne samej blaszki liściowej od unerwienia.

Najlepsze jakościowo (najdelikatniejsze) są liście zbierane po pierwszych przymrozkach. Zbiór należy wykonywać, gdy liście są suche, gdyż zbierane podczas deszczu lub bezpośrednio po nim podczas transportu łatwo się zagrzewają i żółkną. Jarmuż jest warzywem nietrwałym, dlatego też nie nadaje się do dłuższego przechowywania.

Jeżeli w czasie zbioru utrzymuje się wysoka temperatura natychmiast należy schłodzić zebrany jarmuż przed włożeniem do opakowań jednostkowych lub skrzynek. Jarmuż jest wrażliwy na działanie etylenu i z tego powodu nie powinno się go przechowywać z innymi gatunkami warzyw i owoców. W temperaturze 0° i wilgotności 90-95%, może być przechowywany nie dłużej niż 2-3 tyg. Plon liści jarmużu wynosi 25-38 t/ha.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Włoskie ziarna do parzenia espresso i nie tylko

Włoskie ziarna do parzenia espresso i nie tylko

Picie espresso o poranku daje możliwość błyskawicznego pobudzenia organizmu do działania. Już sam zapach mocnej kawy sprawia, że organizm otrzymuje zastrzyk energii, a każdy łyk aromatycznego naparu natychmiast przegania oznaki zmęczenia. Do przyrządzenia espresso doskonale sprawdzają się kawy ziarniste, które można zmielić w ekspresie z młynkiem. Najlepszym wyborem nie tylko do espresso są kawy włoskie tradycyjne o doskonałym składzie. Sprawdź, jakie ziarna kawy warto wybierać do espresso i nie tylko.

Bakterie lubią place zabaw. Naukowcy badają lubelskie piaskownice

Bakterie lubią place zabaw. Naukowcy badają lubelskie piaskownice

Place zabaw – uwielbiają je dzieci i…bakterie. Naukowcy z KUL badają, na jakie patogeny narażone są maluchy w tych miejscach.

Najlepsze programy do pulpitu zdalnego

Najlepsze programy do pulpitu zdalnego

Czy warto kupić łóżka tapicerowane?

Czy warto kupić łóżka tapicerowane?

Łóżka tapicerowane bez zagłówka, z zagłówkiem czy szufladami, wybór nie należy do prostych. Wydawać się może, że takie łóżka sprawdzą się wszędzie, lecz nie jest to prawda. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej.

Ludzie teatru z medalami. Złota Maska dla Magdaleny Sztejman
Zdjęcia
galeria

Ludzie teatru z medalami. Złota Maska dla Magdaleny Sztejman

Międzynarodowy Dzień Teatru po raz pierwszy świętowano w 1961 roku. Został zainicjowany przez Międzynarodowy Instytut Teatralny ITI, którego obecna siedziba znajduje się w Paryżu. Święto uchwalono, aby upamiętnić otwarcie festiwalu „Teatr Narodów” 27 marca 1957 roku. 

Pociągiem na święta. Kolej uruchamia dodatkowe wagony

Pociągiem na święta. Kolej uruchamia dodatkowe wagony

PKP Intercity uruchomiły dodatkowe wagony na Wielkanoc. Wzmocnione zostały najpopularniejsze kursy, również do Lublina czy Białej Podlaskiej.

Racibórz: Nieodkryty Skarb Polski

Racibórz: Nieodkryty Skarb Polski

W sercu Polski, z dala od zgiełku popularnych turystycznych destynacji, leży Racibórz – miasto o niepowtarzalnym uroku i bogatej historii, które czeka, by zostać odkryte przez ciekawych świata podróżników. Niniejszy artykuł ma na celu odkrycie rodzinnych atrakcji i aktywności w Raciborzu, przemawiając zarówno do serc dorosłych, jak i budząc zachwyt w oczach najmłodszych. Racibórz, choć mniej znany, skrywa w sobie mnóstwo atrakcji, które sprawiają, że jest to idealne miejsce dla rodzin poszukujących wyjątkowych doświadczeń. Zapraszamy do odkrycia tego, co sprawia, że Racibórz jest obowiązkowym punktem na mapie każdego podróżnika pragnącego poznać autentyczne piękno Polski.

Hetman z pewną wygraną w meczu otwarcia 18. kolejki zamojskiej okręgówki

Hetman z pewną wygraną w meczu otwarcia 18. kolejki zamojskiej okręgówki

W meczu otwarcia 18. kolejki najciekawszej ligi świata Hetman Zamość pokonał bez żadnych problemów Potok Sitno

Manicure na wiosnę 2024 – sprawdź tegoroczne trendy!

Manicure na wiosnę 2024 – sprawdź tegoroczne trendy!

Zima powoli odchodzi w zapomnienie, a my z utęsknieniem wyczekujemy pierwszych promieni wiosennego słońca. Wraz z nadejściem nowego sezonu, przychodzi czas na zmiany - nie tylko w naszej szafie, ale również w kosmetyczce. Dzisiaj podpowiemy Ci, jaki kolor paznokci na wiosnę 2024 będzie najmodniejszy i jakie lakiery do paznokci Avon warto wybrać, aby być na topie!

Największe centrum rehabilitacji w regionie. Prace już ruszyły

Największe centrum rehabilitacji w regionie. Prace już ruszyły

W Białej Podlaskiej powstaje największe centrum rehabilitacji w regionie. To inwestycja filii Akademii Wychowania Fizycznego.

Jak się ubezpieczyć w podróży, aby nie dopłacać do opieki medycznej?

Jak się ubezpieczyć w podróży, aby nie dopłacać do opieki medycznej?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zabezpieczyć się finansowo podczas podróży, aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z opieką medyczną? Co zrobić, aby wakacje były nie tylko niezapomniane, ale i bezpieczne? W tym artykule znajdziesz kluczowe informacje, jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie podróżne, aby cieszyć się spokojnym wypoczynkiem bez obaw o nieprzewidziane wydatki.

Nowoczesne oświetlenie zewnętrzne domu – postaw na design i funkcjonalność

Nowoczesne oświetlenie zewnętrzne domu – postaw na design i funkcjonalność

Od pewnego czasu zastanawiasz się nad nowym oświetleniem zewnętrznym swojego domu, jednak nie masz pewności, jakie lampy wybrać? Zależy Ci na tym, aby oświetlenie było zarazem designerskie i funkcjonalne? Koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami!

Życie ma ostatnie słowo. Rozpoczyna się Triduum Paschalne
Dzień Wschodzi
film

Życie ma ostatnie słowo. Rozpoczyna się Triduum Paschalne

Rozpoczyna się Triduum Paschalne. To najważniejszy czas dla katolików w całym roku liturgicznym. - Śmierć i zmartwychwstanie dają nam szansę na nieskończoność, wieczność. To święta życia, chociaż wspominamy dramatyczne wydarzenia: pojmanie, więzienie, bicie, drogę krzyżową i wreszcie samo ukrzyżowanie.

Młodzi wyborcy zdecydują o wyniku wyborów. Kto jeszcze?
wybory 2024

Młodzi wyborcy zdecydują o wyniku wyborów. Kto jeszcze?

Wybory parlamentarne w ubiegłym roku pobiły frekwencyjny rekord- do urn poszło ponad 74 proc. wyborców. Z badania ekspertów uniwersytetu SWPS wynika, że w wyborach samorządowych to młodzi wyborcy będą mieli kluczowy wpływ na frekwencję i ich wynik.

Zrobił śmietnik z prywatnej działki. Nie uszło mu to na sucho

Zrobił śmietnik z prywatnej działki. Nie uszło mu to na sucho

Ktoś wysypał gruz i inne odpady na prywatnej działce w gminie Kraśnik. Sprawcę złapały kamery monitoringu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!