czwartek, 22 marca 2018 r.

Rolnictwo

Kończą się kokosy na uprawie tytoniu

  Edytuj ten wpis

W województwie lubelskim uprawia się najwięcej tytoniu w kraju. W ub. roku powierzchnia upraw tego s
W województwie lubelskim uprawia się najwięcej tytoniu w kraju. W ub. roku powierzchnia upraw tego s

Plantatorzy tytoniu narzekają, że uprawa tego surowca przestaje się opłacać, a na unijne dopłaty będą musieli czekać kilka miesięcy dłużej.

– Uprawa tytoniu przestaje się opłacać z powodów ekonomicznych. Niektórzy rolnicy zastanawiają się nad likwidacją swoich plantacji – tłumaczy Andrzej Ściborski, prezes Zrzeszenia Producentów Tytoniu Lubelski Tytoń w Lublinie. – Walczymy o to, aby ten tytoń był droższy. 11 lat temu za I klasę tytoniu płacono 11 zł za kg. Teraz kontaktuje się na 9,50 za kg. Tymczasem środki produkcji roślin poszły w górę, produkcja jest zmechanizowana. Trzeba kupić olej, zapłacić za prąd i nawozy. To wszystko kosztuje.

Plantatorzy mogą liczyć na dopłatę do uprawianego surowca. W tym roku pomoc będzie udzielana na nowych zasadach, czyli tylko w przypadku tytoniu najlepszej jakości – I i II klasy. Jednym z warunków było zawarcie umów na uprawę tytoniu.

Plantatorzy obawiają się jednak, że dopłaty będą wypłacane zbyt późno. – Nie znamy ilości tych dopłat, bo pula pieniędzy jest ogólnopolska. Poza tym będą one dzielone dopiero po wykupie, którego termin ustawowy upływa 31 marca – wylicza prezes Zrzeszenia Producentów Tytoniu Lubelski Tytoń w Lublinie. – Wcześniej nie otrzymamy nie tylko dopłat do tytoniu, ale też dopłat obszarowych. Na wszystko trzeba będzie czekać aż do czasu zakończeniu skupu tytoniu.

A to potrwa. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa potwierdza, że procedura weryfikacji wniosków ruszy dopiero po 31 marca.

– Nie możemy wypłacić pieniędzy zanim rolnicy bądź grupa producentów nie dostarczą surowca tytoniowego do pierwszego przetwórcy zgodnie z zawartą umową, czyli w okresie od 1 września roku zbioru do 31 marca następnego roku. Płatności zatem możemy naliczać od kwietnia 2013 r. po dostarczeniu przez prezesa ARR do ARiMR wykazu rolników z wyszczególnieniem ilość surowca tytoniowego w poszczególnych partiach surowca i ceny jednostkowej w każdej partii – zastrzega Andrzej Maj, zastępca dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR. – Termin ten był jednak znany związkom plantatorów tytoniu już wcześniej. Teraz pojawił się problem. Plantatorzy uważają, że są pokrzywdzeni, chcą wcześniej otrzymać zaliczki.

Nie jest to jednak możliwe, bo na jednym wniosku rolnicy umieszczali wszystkie płatności, zarówno o dopłaty obszarowe, płatność cukrową jak też historyczna płatność do tytoniu. Więc wszystkie pieniądze będą mieć na koncie najwcześniej w maju.

Do lubelskiego oddziału ARiMR wpłynęło w sumie 4610 wniosków o dopłaty do produkcji surowca tytoniowego. Na wypłatę pieniędzy agencja ma czas do końca czerwca.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
berti.szczecin
tom
Zbulwersowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

berti.szczecin
berti.szczecin (1 stycznia 2015 o 21:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Za młodu też tak musiałem siedzieć i nawlekać te cholerne liście, które babcia zrywała, przynosiła i rzucała na ciągle rosnącą kupę(pracowała przy tym cała rodzina). Nienawidziłem tego.Dzisiaj wspominam to ze łzą w oku. Mało jest już takich prawdziwych wsi, gdzie wodę czerpie się ze studni, pasie krowy, ręcznie robi masło (sam też robiłem). Pozdrawiam.

Rozwiń
tom
tom (17 października 2012 o 09:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ludzie jak palili tak będą palić tyle że toksyczny tytoń np z Chin. Nie wiem co lepsze
Rozwiń
Zbulwersowany
Zbulwersowany (17 października 2012 o 08:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czas skończyć z truciem ludzi. Nie opłaca się tytoń? To i dobrze. Przerzućcie się na uprawę marchewki. Przynajmniej ludziom wyjdzie na zdrowie.
Rozwiń
rss
rss (16 października 2012 o 22:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jest skandal - Unia Europejska z jednej strony wywala ogromną kasę na walkę z paleniem a z drugiej pewnie nie mniej na dopłaty do produkcji tytoniu... Komentarz zbędny...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!