wtorek, 20 lutego 2018 r.

Rolnictwo

Kontrola rolników. Niektórzy zawyżyli powierzchnię działek

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 lutego 2013, 18:29
Autor: (aa)

 (Archiwum)
(Archiwum)

Zawyżanie powierzchni działek – to jedne z głównych uchybień stwierdzanych podczas kontroli inspektorów ARiMR u rolników korzystających z unijnych dopłat.

Według pracowników lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, świadomość rolników rośnie. Coraz lepiej radzą sobie z unijnymi wymogami prowadzenia gospodarstwa rolnego i dokumentacji.

– Od 2010 roku ilość kontroli się systematycznie zwiększa – mówi Andrzej Maj, zastępca dyrektor lubelskiego oddziału ARiMR.

W 2010 r. w województwie lubelskim inspektorzy agencji skontrolowali ok. 8,5 tys. gospodarstw, w 2011 – 9,7 tys. Z kolei rok temu liczba ta wzrosła do 10,5 tys. Były to kontrole obszarowe i rolnośrodowiskowe.

– Świadomość beneficjentów jest coraz większa, zaś poziom nieprawidłowości coraz mniejszy – podkreśla Włodzimierz Kołtun, kierownik Biura Kontroli na Miejscu lubelskiego oddziału ARiMR.

Mimo to, zdarza się, że rolnicy zawyżają powierzchnię działek zgłoszonych we wniosku do Agencji. Kiedy różnica pomiędzy powierzchnią deklarowaną a faktycznie stwierdzoną przekracza 20 proc., ARiMR odmawia płatności.

Inne uchybienia to fałszywe deklaracje rolników o tym, że dana działka jest mniejsza niż 10 arów, albo uprawy rolne, które w rzeczywistości na danym polu nie są już prowadzone.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Andrzej
kubaaaaa
43
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Andrzej
Andrzej (2 marca 2013 o 22:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Widzisz Włodziu nic nie dala zmiana nazwiska na Kołton. Nawet pan Redaktor nazwał Cię Kołtunem.
Rozwiń
kubaaaaa
kubaaaaa (26 lutego 2013 o 21:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale że 90% kontroli jest robione metodą foto - czyt. studenci siedzą i obrysowują działki po śladach widocznych na zdjęciu sat./lotniczym to nie napiszecie. dokładność tej metody zakrawa o śmieszność.
Rozwiń
43
43 (26 lutego 2013 o 19:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bo te wasze kontrole o d.... potłuc.posiałem jęczmień,skosiłem sprzedałem zaorałem a oni we wrześniu przyszli na kontrolę i napisali,że upraw nie stwierdzono upraw.
Rozwiń
przeczytane
przeczytane (26 lutego 2013 o 18:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dopłaty biorą również dzierżawcy, za nieużytki zielone także.
Rozwiń
Leon
Leon (26 lutego 2013 o 18:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niektórzy biorą dopłaty nie będąc właścicielem gospodarstwa,nie uprawiając ziemi,nie mając żadnego tytułu do dopłaty.Takich przypadków jest dużo.Dziwne, że kontrole tego nie wykrywają.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!