sobota, 24 marca 2018 r.

Rolnictwo

Kredyt klęskowy ratunkiem na powódź

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 maja 2010, 11:02

Rolnicy poszkodowani w wyniku klęski żywiołowej – a do tych należy m.in. powódź i "deszcz nawalny” – mogą skorzystać z preferencyjnego, bardzo nisko oprocentowanego kredytu klęskowego.

Do oprocentowania takiego kredytu dopłaca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kredytobiorca płaci jedynie 2 % należnego oprocentowania w skali roku, o ile ubezpieczył przynajmniej połowę średniej rocznej produkcji lub dochodu związanego z produkcją lub 3,8125 %, gdy takich umów nie zawarł.

Najpierw zgłoś szkodę
Przed złożeniem wniosku o kredyt, poszkodowany udaje się do urzędu gminy, aby zgłosić szkodę. Powołana przez wojewodę komisja dokonuje szacunków w terminie 2 miesięcy od dnia stwierdzenia skutków klęski. Na podstawie pracy tej komisji przygotowywana jest opinia wojewody dotycząca zakresu i wysokości szkód. Jej uzyskanie jest warunkiem ubiegania się przez poszkodowanego o kredyt.

W ciągu kolejnego miesiąca wojewoda zgłasza wniosek do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wyrażenie zgody na uruchomienie pomocy.

Wyrażenie zgody przez ministra umożliwia uruchomienie linii preferencyjnych kredytów klęskowych na wznowienie produkcji po danej klęsce przez banki współpracujące z ARiMR.

Kolejnym krokiem jest złożenie w banku wniosku o kredyt wraz z planem inwestycji, o ile rolnik ubiega się o kredyt inwestycyjny, opinią wojewody i innymi dokumentami wymaganymi przez bank.

OKRES KREDYTOWANIA
...dla kredytu klęskowego inwestycyjnego nie może wynosić więcej niż: 8 lat, a dla kredytu klęskowego obrotowego – maksymalnie 4 lata. Karencja w spłacie kredytu nie może być dłuższa niż 2 lata.

KWOTA KREDYTU
nie może wynosić więcej niż:
4 mln zł dla gospodarstw rolnych,
8 mln zł dla działów specjalnych produkcji rolnej.
Wkład własny nie jest wymagany.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!