niedziela, 18 marca 2018 r.

Rolnictwo

Leśnicy szykują się na inwazję chrabąszczy

Dodano: 21 marca 2017, 14:20
Autor: aa

Wyrządzają szkody m.in. w uprawach rolniczych, ale też i w lasach, doprowadzając nawet do zamierania drzew. W tym roku spodziewana jest intensywna rójka chrabąszczy na terenie nadleśnictw Gościeradów i Nowa Dęba. W związku z tym leśnicy zaplanowali na maj zabiegi agrolotnicze, aby ograniczyć liczebność tych owadów.

– Planowane zbiegi agrolotnicze mają charakter zabiegów ratowniczych – wyjaśnia Anna Sternik, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. – Ich celem jest przywrócenie równowagi w ekosystemach leśnych, w sytuacji zagrożenia trwałości istnienia lasu, spowodowanej gwałtownym wzrostem populacji szkodników leśnych, żywiących się liśćmi – imago chrabąszczy i korzeniami drzew leśnych – pędraki.

Zaplanowany na maj zabieg chemiczny ma na celu ograniczenie populacji szkodliwych owadów w tym chrabąszcza majowego i chrabąszcza kasztanowca na terenie nadleśnictwa Gościeradów i nadleśnictwa Nowa Dęba.

– Na terenie obu nadleśnictw, wiosną 2017 roku, spodziewana jest intensywna rójka chrabąszczy – informuje Sternik. – Wykonany w roku 2016 i w latach poprzednich monitoring rozwoju szkodników wykazał, że ilość chrząszczy, jaka wyjdzie z gleby po przezimowaniu, może doprowadzić do zupełnego zjedzenia igieł i liści, a w konsekwencji doprowadzić do poważnych zakłóceń w funkcjonowaniu ekosystemów leśnych, aż do zamierania drzew i całych drzewostanów.

Chrabąszcze majowe i chrabąszcze kasztanowce pojawiają się masowo w cyklach czteroletnich. – Początek gradacji datuje się na lata 90. ubiegłego wieku, kiedy to w wyniku przemian politycznych i gospodarczych pojawiły się znaczne powierzchnie ugorowanych gruntów rolnych, stanowiące naturalną bazę rozwoju populacji szkodników – wyjaśnia Sternik. – Od tego czasu, już kilkakrotnie, w różnych częściach RDLP w Lublinie konieczne było przeprowadzenie zabiegów agrolotniczych ograniczających populację chrabąszczy.

W tym roku największe zagrożenie występuje właśnie na terenie nadleśnictw Gościeradów i Nowa Dęba.

Owady te powodują przede wszystkim szkody rolnicze.

Czytaj więcej o: chrabąszcze
jOOj
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jOOj
jOOj (21 marca 2017 o 18:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co roku z dziećmi na naszej działce ztrząsamy z drzew i zbieramy chrzaszcza majowego i czerwcowego codziennie przez cały okres tzw rójki i je "utylizuję" (oczywiście poza oczami dzieci). Ponadto co jest lepszym sposobem nie walczę z kretami, które żywią się larwami chrząszcz czyli pędrakmi żyjącymi pod ziemią (przez 3 lata). Pod trawnikami użytkowymi mam siatkę więc krety nie niszczą mi trawnika a przy drzewkach mogą ryć do woli. Wbrew opiniom kret nie niszczy korzeni drzew a robią to pędraki, które kret zjada...! Efekt: co roku jest co raz mniej chrząszczy a drzewka lepiej rosną. Polecam Maga Gesler... Oczywiście na durzą skalę tak się nie da ale trzeba zauważyć że problem z chrząszczem jest na granicy pole/las gdzie na polu w wyniku chemizacji nie spełniają swej roli krety i jest inwazja chrabąszcza!  Niestety na pędraka byle chemia nie działa. Znam pola gdzie nie da się już nic uprawiać bo po wykopaniu dołka łopatą jest dosłownie biało od pędraków...! Jedyny sposób to czekać aż warunki pogodowe ograniczą populację tego owada.
Rozwiń
Gość
Gość (21 marca 2017 o 17:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Leśnicy się szykują na inwazję Żuków. Dobre. Hehe.
Rozwiń
Gość
Gość (21 marca 2017 o 16:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
WYCIĄĆ DRZEWA, SPALIĆ , WSZYSTKO ZABETONOWAĆ I PO PROBLEMIE.
Rozwiń
Gość
Gość (21 marca 2017 o 15:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Owady te powodują przede wszystkim szkody rolnicze." - to po co opryski nad lasami?? Bo są pieniążki? Trucie owada, truje także jego wrogów - to nie jest jasne dla wykształconych biologów, jakimi są leśnicy? Żadna taka akcja, nie przyniosła sukcesu i ta takze nie przyniesie. Trucizny tylko się kupi - firmy trucicielskie mają się dobrze. Te od leków i paraleków także. Np ci od cukrzycy. czyt
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!