sobota, 17 marca 2018 r.

Rolnictwo

Lubelskie rolnictwo. 10 dobrych lat (zdjęcia)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 maja 2014, 20:00
Autor: aa

Ok. 18 miliardów złotych - tyle w ciągu 10 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej trafiło na lubelską wieś. W piątek odbyła się konferencja podsumowująca ten okres, zorganizowana przez lubelski oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej nasz eksport żywności wynosił 5 miliardów euro. Dziś jest to 20 mld euro. Czyli czterokrotnie więcej - podkreślał Tadeusz Nalewajk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Zrobiły to przede wszystkim gospodarstwa terenowe i polskie dobre przetwórstwo.

Wiceminister podkreślał również, że z pieniędzy, które w ciągu dekady trafiły na wieś, skorzystali nie tylko rolnicy. - Jakby nie było dopłat bezpośrednich to produkty dla konsumenta bezpośredniego byłyby o około 30 procent droższe - dodał Nalewajk.

- Wspólna Polityka Rolna to nie tylko pieniądze dla konkretnego rolnika, ale też m.in. dla samorządów, przedsiębiorców działających na terenach wiejskich i lokalnych grup działania - wyliczał Krzysztof Hetman, marszałek województwa lubelskiego.

Zaś Andrzej Gross, prezes ARiMR mówił, że unijne początki były trudne. - Były obawy, czy te pieniądze są realne? Czy będzie można z nich korzystać? - przypomniał prezes. - Skończyło się wielkim sukcesem, jeśli chodzi o sektor rolno-spożywczy. Polska przez te 10 lat dokonała wielkiego postępu cywilizacyjnego, technologicznego i technicznego - podkreślił.

Podczas konferencji przyznano wyróżnienia Zasłużony dla Rolnictwa. W grupie uhonorowanych zarówno przez ministra rolnictwa, jak też dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR i Zarząd Województwa Lubelskiego, znaleźli się rolnicy, przedsiębiorcy, pracownicy ARiMR i media, w tym Dziennik Wschodni.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: rolnictwo
Gość
JOLA
Grzegorz
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 maja 2014 o 14:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A ceny produktow rolnych sprzedawanych przez rolnikow na poziomie 1999 roku.

Kilogram tucznika 4,25zl nadal tańszy od litra ON.

Jest się czym szczycić.

Dlatego tusk i cala ta czerwona hołota wraz z tymi wszystkimi gumofilcami muszą odejść !!!

Rozwiń
JOLA
JOLA (17 maja 2014 o 13:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kpina to za mało powiedziane....Wstyd i hańba....

Rozwiń
Grzegorz
Grzegorz (17 maja 2014 o 10:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To wszystko to kpina i PSLowski folwark rzygac sie chce patrząc na te mordy...i medale sobie sami przyznają ciekawe za co.... Paranoja buractwo i tyle
Rozwiń
Josef
Josef (17 maja 2014 o 10:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ale Nalewajko nalewa wody,aż w butach chlupie,bo jeżeli te miliardy rozebrac na czynniki pierwsze to się okaże ,że tylko 25% idzie do wybranych gospodarstw/najczęściej PSL-owskich/ produkcyjnych ,reszta po prostu na wieś.Rolnicy na Lubelszczyźnie produkują głównie chwasty ,bo dostali dopłaty ,aby nie produkować,a jak coś wyprodukują to niech sobie sami zjedzą ,bo nikt od nich nie kupi.Jak kobieta chce sprzedac jajka to musi najpierw pójść do SANEPI-du po pieczątkę na to jajka.W ramach unijnej kampanii minister Sawicki /od gumo filcowych/ jeździ i nadaje ,że PSL będzie wnioskował o zmniejszenie dopłat tym co nie produkują,bo chodzi o podwyższenie dochodów gospodarstw PSL-owskich ,takich jak ma np.wice marszałek Sosnowski /a jakże  kandydat do PE/ ,czy Bratkowski też pierwszy na tej liście..Nawet wśród tych co dostali "blaszki" ministra / Sawickiego z PSL-u/ są głównie PSL-owcy.Ale to wszystko pokręcone ,jak gwint!

Rozwiń
Jakub
Jakub (17 maja 2014 o 07:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A ceny produktow rolnych sprzedawanych przez rolnikow na poziomie 1999 roku.

Kilogram tucznika 4,25zl nadal tańszy od litra ON.

Jest się czym szczycić.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!