Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

9 lipca 2012 r.
15:59
Edytuj ten wpis

Maliny i porzeczki w tym roku nie dały zarobić

6 28 A A
Dopłat nie dostaną też wszyscy. Są one przyznawane do powierzchni uprawy deklarowanej w 2008 r. Osob
Dopłat nie dostaną też wszyscy. Są one przyznawane do powierzchni uprawy deklarowanej w 2008 r. Osob

Sadownicy narzekają na niską cenę skupu malin i czarnej porzeczki. A związkowcy apelują do rolników by nie sprzedawali owoców

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Kilogram czarnej porzeczki na targu czy w sklepie kosztuje 6 zł, a na skupie tylko 1,10 zł. To jest bandytyzm i okradanie rolników! – grzmi pani Danuta z powiatu tomaszowskiego, która zadzwoniła do naszej redakcji. – Wyprodukowanie tych owoców to koszty i bardzo ciężka praca.

Po stronie plantatorów stanął Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej. – W związku brakiem perspektyw wzrostu cen malin, porzeczek oraz niepewną sytuacją wiśni wzywamy wszystkich producentów do wstrzymania dostaw owoców do punktów skupu – apelowali już na początku lipca związkowcy. – Prognozowane ceny za malinę, poniżej 2 zł/kg i na inne owoce to kpina i działanie na zasadzie "ile jeszcze naiwni rolnicy wytrzymają”.

Od tego czasu niewiele się zmieniło. – W dalszym ciągu sytuacja jest zła. Za kilogram, malin skupy płacą od 2,10 zł do 2,50 zł/kg, a czarnej porzeczki w granicach 1,30 – 1,50 zł. Ciekawy jestem jak to się stało, że za czarną porzeczkę w ubiegłym roku płacono aż 5 zł/kg – dziwi się Marian Smentek, sekretarz Związku Sadowników PR. – Skup wiśni dopiero się rozpoczął z ceną 2,50 zł za kg. Na tą chwilę nie jest ona zła, ale to dopiero początek zbioru – dodaje.

Na tym problemy sadowników się nie kończą. – Plantator jadąc na skup z zebranymi w ciągu dnia owocami do ostatniej chwili nie wie, jaka jest cena – dodaje Smentek. – W większości skupów cena w ogóle nie jest podawana. A jeśli jest, to dopiero wieczorem, a nie rano, kiedy rozpoczyna się zbiór.
Sprzymierzeńcem rolników nie jest też pogoda. W gminie Dzierzkowice w powiecie kraśnickim, w niedzielę w nocy przeszła gwałtowana burza z gradem.

– To trwało jakieś 10-15 minut, ale straty w uprawach są ogromne. W przypadku rzepaku, którego mam 8 hektarów straty są stuprocentowe, podobnie jak w przypadku 10 ha czarnej porzeczki. Wszystko zniszczone. Zbita jest też wiśnia– rozkłada ręce Wojciech Racławski, rolnik z Dzierzkowic.
Jak to wpłynie na rynek? – Na razie trudno to ocenić. Najpierw trzeba ocenić straty – mówi Dariusz Mróz, wiceprezes spółki Agram SA z Lublina.

Przedstawiciele zakładów przetwórczych podkreślają, że rynek podaży i popytu owoców miękkich jest nieuregulowany. Brakuje regulacji na linii zakład produkcyjny – producent.

– Nie jest je łatwo wprowadzić z powodów wielu podmiotów – tłumaczy Mróz. I dodaje: –Wysoka cena kreuje produkcję, którą trudno zakładom zagospodarować.

Czy rekompensatą za poniesione straty mogą być unijne dopłaty do owoców miękkich? Zdaniem sadowników dotacje pokrywają tylko część kosztów. – W tym roku dopłata będzie w granicach 400 euro do hektara uprawy, a zbiera się z niej 6-7 ton owoców – wylicza Smentek.

Dopłat nie dostaną wszyscy. Są one przyznawane do powierzchni uprawy deklarowanej w 2008 r. Osoby, które po tym terminie założyły lub powiększyli plantację, pieniędzy już nie dostaną.



Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
S@uber / 15 lipca 2012 o 18:09
A po ile Herbapol za pokrzywy płaci ?

A kwitną w tym roku jak głupie ...
Avatar
Loki / 14 lipca 2012 o 16:39
[quote name='anty koyciarz' timestamp='1341945945' post='647529']
koryt chyba,
dobrze że pisuary nie mają koryt, w urzędzie miasta wycianją wszystkich z PO i zatrudniają swoich, znajdą się ciepłe korytka dla byłego wójta zakrzówka (PiS), dla byłego kierownika agencji Dudka (niegdyś działacza Samoobrony teraz PiS), dla byłego posła Stawiarskiego (PiS). Pisoskiej stonce nie zależy na korytkach, ani troche... Zwykły zbieg okoliczności. Zanim wypowiesz się o innych partiach spójrz co robi twój pis
[/quote]
Miało byś o malinach i porzeczkach fanatyku z peło
[quote name='anty koyciarz' timestamp='1341945945' post='647529']
koryt chyba,
dobrze że pisuary nie mają koryt, w urzędzie miasta wycianją wszystkich z PO i zatrudniają swoich, znajdą się ciepłe korytka dla byłego wójta zakrzówka (PiS), dla byłego kierownika agencji Dudka (niegdyś działacza Samoobrony teraz PiS), dla byłego posła Stawiarskiego (PiS). Pisoskiej stonce nie zależy na korytkach, ani troche... Zwykły zbieg okoliczności. Zanim wypowiesz się o innych partiach spójrz co robi twój pis
[/quot... rozwiń
Avatar
cysda / 14 lipca 2012 o 00:35
[quote name='kl' timestamp='1342121262' post='648672']
tez tego nie mogę pojąć kiedy rolnik zmądrzeje
[/quote]
w urzędowie gość z jednego ze skupów kłócił się z GSem że za drogo skupują porzeczkę, że powinni zobić cenę 1 zł bo rolnik i tak przyjdzie i sprzeda za tą złotówkę, bo nie wyrzuci, a skupujący więcej zarobi. Chłopy, przecież to swój swojego okrada, sąsiad sąsiada! Co tu władza i rząd pomoże??? Może nie wiecie ale od 20 lat mamy gospodarkę wolnorynkową a nie centralnie sterowaną i ceny regluje rynek!
Avatar
Gość / 13 lipca 2012 o 20:38
[quote name='kl' timestamp='1342121262' post='648672']
tez tego nie mogę pojąć kiedy rolnik zmądrzeje
[/quote]a w jaki sposób ? może ma płody rolne wysypać do wisły żeby nie miał nikt? . Pracujesz? zarabiasz? - to swoją wypłatę podpal !!!!
Avatar
kl / 12 lipca 2012 o 21:27
[quote name='toni' timestamp='1341845858' post='647066']
Nie ma władzy w tym kraju, Pośrednicy robią sami co chcą bez żadnej kontroli. Pamiętam w 1998 roku za kilogram malin płacono 4,80 zł przy cenie ropy 1.80 zł... teraz za kilo malin płacą 2 zł a ropa po 5.50 zł. Kpina z rolnika. Skoro nie potrzebują malin to niech nie skupują , ale oni i tak wiedzą że chłop sprzeda po 2 zł bo innego wyjścia nie ma, Jak Długo tak można, PYtam
[/quote]
tez tego nie mogę pojąć kiedy rolnik zmądrzeje
Avatar
awa / 12 lipca 2012 o 21:24
na wsi wszystko jest za przysłowiwą złotówkę ,ale ile trzeba włorzyć pracy w tą złotówkę!tylko rolnik i sadownik wie jak to jest z tym wszystkim(mozolna i bardzo cięzka praca w pocie czoła)
Avatar
Gość / 12 lipca 2012 o 00:15
[quote name='Gość' timestamp='1341896093' post='647237']
Nie rozumiem tego lamentu???Jak plantatorzy chcą tak dobrze zarabiać to niech nie oddają do skupu tylko założą własną działalność gospodarczą i legalnie sprzedają owoce na targowiskach,bazarach itp.Ale kur@a wygodniej jest wypi@rdolić wszystko do skupu i mieć w du*** i narzekać.
[/quote]TO SE QRWA GŁUPI GOŚCIU ZBIERZ MALINĘ OD WSZYSTKICH ZE WSI MOŻE BYĆ TEGO 2 TONY jednego dnia I POSTAW BUDKĘ NA TARGÓWKU CIEKAWE ILE OPYLISZ 20 KG- 30 ? A Z RESZTY ZROBISZ WINO I BĘDZIESZ SPRZEDAWAŁ JAK KSIĄDZ JANKOWSKI - IDIOTA
[quote name='Gość' timestamp='1341896093' post='647237']
Nie rozumiem tego lamentu???Jak plantatorzy chcą tak dobrze zarabiać to niech nie oddają do skupu tylko założą własną działalność gospodarczą i legalnie sprzedają owoce na targowiskach,bazarach itp.Ale kur@a wygodniej jest wypi@rdolić wszystko do skupu i mieć w du*** i narzekać.
[/quote]TO SE QRWA GŁUPI GOŚCIU ZBIERZ MALINĘ OD WSZYSTKICH ZE WSI MOŻE BYĆ TEGO 2 TONY jednego dnia I POSTAW BUDKĘ NA TARGÓWKU CIEKAWE ILE OPYLISZ 20 KG- 30 ? A Z RESZTY ZR... rozwiń
Avatar
anty koyciarz / 10 lipca 2012 o 20:45
koryt chyba,
dobrze że pisuary nie mają koryt, w urzędzie miasta wycianją wszystkich z PO i zatrudniają swoich, znajdą się ciepłe korytka dla byłego wójta zakrzówka (PiS), dla byłego kierownika agencji Dudka (niegdyś działacza Samoobrony teraz PiS), dla byłego posła Stawiarskiego (PiS). Pisoskiej stonce nie zależy na korytkach, ani troche... Zwykły zbieg okoliczności. Zanim wypowiesz się o innych partiach spójrz co robi twój pis
Avatar
dont understand / 10 lipca 2012 o 20:37
[quote name='Gość' timestamp='1341944012' post='647517']
Ma do powiedzenia mało amoże nawet nic. Za to ma dużo kryt i o to chodzi tej stonce.
[/quote]

[quote name='Gość' timestamp='1341944012' post='647517']
Ma do powiedzenia mało amoże nawet nic. Za to ma dużo kryt i o to chodzi tej stonce.
[/quote]

o co kaman?
Avatar
Gość / 10 lipca 2012 o 20:13
[quote name='anty wszystko' timestamp='1341942894' post='647510']
A no właśnie mądrzy głosują na PSL a głupie chłopki głosowali kiedyś na Samoobronę a teraz na PiS. Słuchają Radyjka i marnują głosy na Kaczki. Mądrz ktoś napisał, że gdyby nie psl to nie byłoby krusu. Rolnicy opamiętajcie się! Co może taki Psl nadziałać z 30 posłami? Nie mają wiele do powiedzenia bo Platfusy mogą ich w każdej chwili wymienić na:
1. Palipsa którego jedynym celem jest walka z krzyżem, kościołem, łatwy dostęp do narkotyków dla naszych dzieci i likwidacja krusu i dopłat dla rolników, a i najważniejszy problem legalizacja małżeństw homoseksualnych.
2. czy też Sld o podobnych poglądach.

Przejrzyjcie na oczy PiS na szczęście nigdy nie będzie rządził w Polsce ale nie ma za kim płakać, za Kaczorem? Chłopi uważacie, że Kaczyński broni rolników? Jak to broni, skoro jest za likwidacją dopłat do rolnictwa????

Mówicie że chłopki głosują na PSL, to nieprawda bo najwięcej na terenach wiejskich i małych miasteczkach zdobył PiS i Palipies!!! Nie psl!!! Dlatego przez was rolnik ma taką małą siłę głosu w Sejmie i rządzie.

Może jakby nie było pslu w sejmie i rolnicy obudziliby się w rzeczywistości peło - palipsowej, zobaczyliby co to jest zus ze składką ok 1000 zł/ m-c od osoby i podatek dochodowy, wtedy powiedzieliby PSL nie był zły, bo jednak coś dla wsi robił. Za mało? bo za mało głosów mu daliśmy. Rostowski wstrzymuje a to dopłaty a to środki na kredyty z dopłatami? Dlaczego? Bo psl ma za mało do powiedzenia, dzięki wam...
[/quote]
Ma do powiedzenia mało amoże nawet nic. Za to ma dużo kryt i o to chodzi tej stonce.
[quote name='anty wszystko' timestamp='1341942894' post='647510']
A no właśnie mądrzy głosują na PSL a głupie chłopki głosowali kiedyś na Samoobronę a teraz na PiS. Słuchają Radyjka i marnują głosy na Kaczki. Mądrz ktoś napisał, że gdyby nie psl to nie byłoby krusu. Rolnicy opamiętajcie się! Co może taki Psl nadziałać z 30 posłami? Nie mają wiele do powiedzenia bo Platfusy mogą ich w każdej chwili wymienić na:
1. Palipsa którego jedynym celem jest walka z krzyżem, kościołem, łatwy dostęp do narkotyków ... rozwiń
Avatar
S@uber / 15 lipca 2012 o 18:09
A po ile Herbapol za pokrzywy płaci ?

A kwitną w tym roku jak głupie ...
Avatar
Loki / 14 lipca 2012 o 16:39
[quote name='anty koyciarz' timestamp='1341945945' post='647529']
koryt chyba,
dobrze że pisuary nie mają koryt, w urzędzie miasta wycianją wszystkich z PO i zatrudniają swoich, znajdą się ciepłe korytka dla byłego wójta zakrzówka (PiS), dla byłego kierownika agencji Dudka (niegdyś działacza Samoobrony teraz PiS), dla byłego posła Stawiarskiego (PiS). Pisoskiej stonce nie zależy na korytkach, ani troche... Zwykły zbieg okoliczności. Zanim wypowiesz się o innych partiach spójrz co robi twój pis
[/quote]
Miało byś o malinach i porzeczkach fanatyku z peło
[quote name='anty koyciarz' timestamp='1341945945' post='647529']
koryt chyba,
dobrze że pisuary nie mają koryt, w urzędzie miasta wycianją wszystkich z PO i zatrudniają swoich, znajdą się ciepłe korytka dla byłego wójta zakrzówka (PiS), dla byłego kierownika agencji Dudka (niegdyś działacza Samoobrony teraz PiS), dla byłego posła Stawiarskiego (PiS). Pisoskiej stonce nie zależy na korytkach, ani troche... Zwykły zbieg okoliczności. Zanim wypowiesz się o innych partiach spójrz co robi twój pis
[/quot... rozwiń
Avatar
cysda / 14 lipca 2012 o 00:35
[quote name='kl' timestamp='1342121262' post='648672']
tez tego nie mogę pojąć kiedy rolnik zmądrzeje
[/quote]
w urzędowie gość z jednego ze skupów kłócił się z GSem że za drogo skupują porzeczkę, że powinni zobić cenę 1 zł bo rolnik i tak przyjdzie i sprzeda za tą złotówkę, bo nie wyrzuci, a skupujący więcej zarobi. Chłopy, przecież to swój swojego okrada, sąsiad sąsiada! Co tu władza i rząd pomoże??? Może nie wiecie ale od 20 lat mamy gospodarkę wolnorynkową a nie centralnie sterowaną i ceny regluje rynek!
Avatar
Gość / 13 lipca 2012 o 20:38
[quote name='kl' timestamp='1342121262' post='648672']
tez tego nie mogę pojąć kiedy rolnik zmądrzeje
[/quote]a w jaki sposób ? może ma płody rolne wysypać do wisły żeby nie miał nikt? . Pracujesz? zarabiasz? - to swoją wypłatę podpal !!!!
Avatar
kl / 12 lipca 2012 o 21:27
[quote name='toni' timestamp='1341845858' post='647066']
Nie ma władzy w tym kraju, Pośrednicy robią sami co chcą bez żadnej kontroli. Pamiętam w 1998 roku za kilogram malin płacono 4,80 zł przy cenie ropy 1.80 zł... teraz za kilo malin płacą 2 zł a ropa po 5.50 zł. Kpina z rolnika. Skoro nie potrzebują malin to niech nie skupują , ale oni i tak wiedzą że chłop sprzeda po 2 zł bo innego wyjścia nie ma, Jak Długo tak można, PYtam
[/quote]
tez tego nie mogę pojąć kiedy rolnik zmądrzeje
Avatar
awa / 12 lipca 2012 o 21:24
na wsi wszystko jest za przysłowiwą złotówkę ,ale ile trzeba włorzyć pracy w tą złotówkę!tylko rolnik i sadownik wie jak to jest z tym wszystkim(mozolna i bardzo cięzka praca w pocie czoła)
Avatar
Gość / 12 lipca 2012 o 00:15
[quote name='Gość' timestamp='1341896093' post='647237']
Nie rozumiem tego lamentu???Jak plantatorzy chcą tak dobrze zarabiać to niech nie oddają do skupu tylko założą własną działalność gospodarczą i legalnie sprzedają owoce na targowiskach,bazarach itp.Ale kur@a wygodniej jest wypi@rdolić wszystko do skupu i mieć w du*** i narzekać.
[/quote]TO SE QRWA GŁUPI GOŚCIU ZBIERZ MALINĘ OD WSZYSTKICH ZE WSI MOŻE BYĆ TEGO 2 TONY jednego dnia I POSTAW BUDKĘ NA TARGÓWKU CIEKAWE ILE OPYLISZ 20 KG- 30 ? A Z RESZTY ZROBISZ WINO I BĘDZIESZ SPRZEDAWAŁ JAK KSIĄDZ JANKOWSKI - IDIOTA
[quote name='Gość' timestamp='1341896093' post='647237']
Nie rozumiem tego lamentu???Jak plantatorzy chcą tak dobrze zarabiać to niech nie oddają do skupu tylko założą własną działalność gospodarczą i legalnie sprzedają owoce na targowiskach,bazarach itp.Ale kur@a wygodniej jest wypi@rdolić wszystko do skupu i mieć w du*** i narzekać.
[/quote]TO SE QRWA GŁUPI GOŚCIU ZBIERZ MALINĘ OD WSZYSTKICH ZE WSI MOŻE BYĆ TEGO 2 TONY jednego dnia I POSTAW BUDKĘ NA TARGÓWKU CIEKAWE ILE OPYLISZ 20 KG- 30 ? A Z RESZTY ZR... rozwiń
Avatar
anty koyciarz / 10 lipca 2012 o 20:45
koryt chyba,
dobrze że pisuary nie mają koryt, w urzędzie miasta wycianją wszystkich z PO i zatrudniają swoich, znajdą się ciepłe korytka dla byłego wójta zakrzówka (PiS), dla byłego kierownika agencji Dudka (niegdyś działacza Samoobrony teraz PiS), dla byłego posła Stawiarskiego (PiS). Pisoskiej stonce nie zależy na korytkach, ani troche... Zwykły zbieg okoliczności. Zanim wypowiesz się o innych partiach spójrz co robi twój pis
Avatar
dont understand / 10 lipca 2012 o 20:37
[quote name='Gość' timestamp='1341944012' post='647517']
Ma do powiedzenia mało amoże nawet nic. Za to ma dużo kryt i o to chodzi tej stonce.
[/quote]

[quote name='Gość' timestamp='1341944012' post='647517']
Ma do powiedzenia mało amoże nawet nic. Za to ma dużo kryt i o to chodzi tej stonce.
[/quote]

o co kaman?
Avatar
Gość / 10 lipca 2012 o 20:13
[quote name='anty wszystko' timestamp='1341942894' post='647510']
A no właśnie mądrzy głosują na PSL a głupie chłopki głosowali kiedyś na Samoobronę a teraz na PiS. Słuchają Radyjka i marnują głosy na Kaczki. Mądrz ktoś napisał, że gdyby nie psl to nie byłoby krusu. Rolnicy opamiętajcie się! Co może taki Psl nadziałać z 30 posłami? Nie mają wiele do powiedzenia bo Platfusy mogą ich w każdej chwili wymienić na:
1. Palipsa którego jedynym celem jest walka z krzyżem, kościołem, łatwy dostęp do narkotyków dla naszych dzieci i likwidacja krusu i dopłat dla rolników, a i najważniejszy problem legalizacja małżeństw homoseksualnych.
2. czy też Sld o podobnych poglądach.

Przejrzyjcie na oczy PiS na szczęście nigdy nie będzie rządził w Polsce ale nie ma za kim płakać, za Kaczorem? Chłopi uważacie, że Kaczyński broni rolników? Jak to broni, skoro jest za likwidacją dopłat do rolnictwa????

Mówicie że chłopki głosują na PSL, to nieprawda bo najwięcej na terenach wiejskich i małych miasteczkach zdobył PiS i Palipies!!! Nie psl!!! Dlatego przez was rolnik ma taką małą siłę głosu w Sejmie i rządzie.

Może jakby nie było pslu w sejmie i rolnicy obudziliby się w rzeczywistości peło - palipsowej, zobaczyliby co to jest zus ze składką ok 1000 zł/ m-c od osoby i podatek dochodowy, wtedy powiedzieliby PSL nie był zły, bo jednak coś dla wsi robił. Za mało? bo za mało głosów mu daliśmy. Rostowski wstrzymuje a to dopłaty a to środki na kredyty z dopłatami? Dlaczego? Bo psl ma za mało do powiedzenia, dzięki wam...
[/quote]
Ma do powiedzenia mało amoże nawet nic. Za to ma dużo kryt i o to chodzi tej stonce.
[quote name='anty wszystko' timestamp='1341942894' post='647510']
A no właśnie mądrzy głosują na PSL a głupie chłopki głosowali kiedyś na Samoobronę a teraz na PiS. Słuchają Radyjka i marnują głosy na Kaczki. Mądrz ktoś napisał, że gdyby nie psl to nie byłoby krusu. Rolnicy opamiętajcie się! Co może taki Psl nadziałać z 30 posłami? Nie mają wiele do powiedzenia bo Platfusy mogą ich w każdej chwili wymienić na:
1. Palipsa którego jedynym celem jest walka z krzyżem, kościołem, łatwy dostęp do narkotyków ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Giełda Minerałów i Biżuterii w Lublinie
26 maja 2018, 10:00

Giełda Minerałów i Biżuterii w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 26-27 maja w Lublinie przy ulicy Akademickiej 15 odbędzie się 49 edycja Giełdy Minerałów i Biżuterii Skarby Ziemi. Start w sobotę o godz. 10.

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a 18 3

14-latek na rowerze wjechał w samochód. Tłumaczył, że nie zauważył auta bo pisał SMS-a. Miał promil alkoholu w organizmie.

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu 3 2

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na trasie Chełm - Rejowiec. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący pojazdem marki Ford Focus uderzył w cofający na drodze samochód ciężarowy marki Daf.

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo] 9 2

W sobotę do północy, za darmo można było zwiedzać sale wystawowe Pałacu Czartoryskich, Świątynię Sybilli, czy Domek Aleksandryjski. Z tej możliwości skorzystały setki mieszkańców miasta i regionu. Na dziedzińcu cztery spektakle pokazała wrocławska Gwardia Gryfa.

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy]
galeria

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy] 2 1

Nie ma lepszej rzeczy niż młode ziemniaki z masłem, koperkiem i kwaśnym mlekiem. Czy na pewno? Młode ziemniaki można zapiec w ziołach na patelni. Albo zasmażyć z młodymi listkami szpinaku. W dodatku wcale nie trzeba ich obierać. Z młodych ziemniaków udają się także świetne zapiekanki.

Żyrzyn świętuje dwustulecie swojej oświaty
galeria

Żyrzyn świętuje dwustulecie swojej oświaty 3 1

Pierwsza izba szkolna w Żyrzynie zaczęła działać już w 1818 roku, co oznacza, że była jedną z pierwszych szkół w powiecie. W piątkowych uroczystościach rocznicowych wzięli udział obecni i byli pracownicy placówki im. Adama Mickiewicza oraz samorządowcy wszystkich szczebli.

"Lewiatan" w Miasto movie
30 maja 2018, 19:00

"Lewiatan" w Miasto movie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatni majowy pokaz filmowy w ramach cyklu Miasto movie w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 30 maja o godz. 19 zobaczymy film Lewiatan.

Pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich

Pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich 16 1

- Informuję, że po majowych deszczach pojawiły się już pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich - napisał Czytelnik Bernard i przysłał zdjęcie pięknych okazów.

Koniec darmowego biegania na stadionie. Jakie będą ceny?

Koniec darmowego biegania na stadionie. Jakie będą ceny? 2 14

Niebawem, żeby skorzystać z akcji „Biegaj z MOSiR-em” puławscy biegacze będą musieli płacić. To efekt nowej uchwały, która ma pozwolić uchronić miasto przed koniecznością zwrotu 13 mln złotych.

Na kilka godzin zamkną Al. Zygmuntowskie. Przez mecz

Na kilka godzin zamkną Al. Zygmuntowskie. Przez mecz 28 10

W niedzielę od godz. 17.30 do 22 zamknięte mają być Al. Zygmuntowskie z powodu meczu żużlowego na pobliskim stadionie.

Tak ma wyglądać pomnik rektora KUL

Tak ma wyglądać pomnik rektora KUL 0 6

Od zgody radnych zależy to, czy obok Al. Racławickich stanie pomnik pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. Idziego Radziszewskiego. Projekt jest już gotowy, jego opracowanie zleciła uczelnia, która w tym roku obchodzi 100-lecie swojego powstania.

Festiwal w Cannes. Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem
film

Festiwal w Cannes. Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem 0 2

Cannes, Francja. W sobotni (19.05) wieczór zakończył się 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Paweł Pawlikowski jako pierwszy Polak w historii otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię.

Noc Muzeów 2018 w Lublinie. Ile osób odwiedziło muzea? Co było hitem? [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów 2018 w Lublinie. Ile osób odwiedziło muzea? Co było hitem? [zdjęcia] 4 3

Tegoroczny hit frekwencyjny – donżon na Zamkowym Wzgórzu. Noc Muzeów była zdecydowanie mniej popularna niż Noc Kultury. – Pewnie duży wpływ miała pogoda – oceniają muzealnicy.  Ale żeby zobaczyć freski w Kaplicy Trójcy Świętej przynajmniej 40 minut w kolejce trzeba było postać

19-latek w audi czołowo zderzył się z ciężarówką. Zginął na miejscu [zdjęcia]
aktualizacja
galeria

19-latek w audi czołowo zderzył się z ciężarówką. Zginął na miejscu [zdjęcia] 20 10

W niedzielę po północy doszło do tragicznego wypadku w miejscowości Paszki Małe (pow. radzyński). Zginął młody kierowca.

Stal Kraśnik wygrała z Ładą Biłgoraj 4:0 i zapewniła sobie awans do III ligi!