Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

6 grudnia 2017 r.
20:01

Lubelskie: Wielu rolników zrezygnowało z hodowli. Teraz jadą protestować do Warszawy

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
9 28 A A
Przed siedzibę ministerstwa ma nadciągnąć 3 tys. producentów trzody, głównie z województwa lubelskiego i podlaskiego
Przed siedzibę ministerstwa ma nadciągnąć 3 tys. producentów trzody, głównie z województwa lubelskiego i podlaskiego (fot. EB/archiwum)

W czwartek rolnicy z naszego województwa rozbiją „zielone miasteczko” przed Ministerstwem Rolnictwa. Nie przekonała ich przyjęta właśnie specustawa o ASF. Resort zatwierdził budowę zasieków wzdłuż wschodniej granicy. Zapowiada też płatne urlopy dla myśliwych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mamy pozwolenie na protest od 7 do 15 grudnia. Ile w rzeczywistości to potrwa, zależy od tego, co zagwarantuje nam minister – mówi Adam Olszewski rolnik ze wsi Zasiadki i związkowiec z OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.

Pod siedzibę ministerstwa ma nadciągnąć 3 tys. producentów trzody, głównie z województwa lubelskiego i podlaskiego.

– Część rolników nie dostała ani rekompensat, ani odszkodowań za wybite świnie. Praktycznie codziennie wpływają wnioski do gminy o rozłożenie w czasie lub umorzenie zaległości podatkowych. To oznacza, że kilkadziesiąt rodzin jest pozbawionych środków do życia – mówił na ostatnim spotkaniu przed wyjazdem do Warszawy Krzysztof Adamowicz, wójt gminy Międzyrzec Podlaski.

Na terenie powiatu bialskiego wszystkie ogniska ASF zostały wygaszone. Ponad 1300 rolników zrezygnowało z hodowli trzody chlewnej. Jak podaje Radomir Bańko, powiatowy lekarz weterynarii, spośród 42 gospodarstw, w których stwierdzono ogniska wirusa, 37 nie spełniło określonych wymogów więc odszkodowań nie otrzyma.

Tymczasem, we wtorek rząd przyjął projekt specustawy w sprawie ASF, który zakłada m.in. budowę zapory wzdłuż wschodniej granicy, aby uniemożliwić migrację dzików z państw sąsiednich.

– Nie będzie to zwykła siatka, ale ogrodzenie stabilizowane w gruncie. Jego długość ma wynieść 1020 km, a koszt budowy szacowany jest na 130 mln zł – zapowiedział wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. 

Prace rozpoczną się w 2018 roku. Resort zapowiada też płatne urlopy dla myśliwych. To ma zachęcić ich do odstrzału sanitarnego.

Specustawa reguluje również kwestie polowań w parkach narodowych oraz rezerwatach przyrody.

To nie jest rozwiązanie. Nie tego oczekujemy. To są głównie ułatwienia dla myśliwych, którzy i tak nie wywiązali się z odstrzałów sanitarnych. NIK również negatywnie ocenił walkę z ASF w Polsce – stwierdza Olszewski.

Rolnicy w Warszawie będą domagać się wypłaty odszkodowań, skutecznego odstrzału sanitarnego, przyspieszenia prac nad projektem ustawy o prawie łowieckim, a także zakazu egzekucji komorniczych u rolników.

Według wyliczeń Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, w powiecie bialskim należało odstrzelić ponad 2 100 dzików. Tymczasem, do tej pory w ramach odstrzału sanitarnego zabito tylko 254 dziki.

Blokada drogi krajowej. Ubiegłoroczny protest rolników

Czytaj więcej o:

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 12:30
To nie rolnicy a obszarnicy i politycy. Najpierw zniszczyli rolnictwo indywidualne zawłaszczając ziemię biednym chłopom, dostali się do władzy, mają setki ha, a teraz płaczą że interes im zmalał. Otóż drodzy PSL-owcy, a raczej zsl-owcy, interes jest najważniejszy w młodości a wy to już STARE DZIADY, czas myśleć krus-ie.
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 12:19
a nie będą protestować przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, farmer.pl?
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 11:05
Bzdurą jest sianie propagandy że za rozprzestrzenianie ASF winę ponoszą wyłącznie dziki czy nawet działania lub zaniechania któregokolwiek rządu. Jak zwykle winna jest pazerność i głupota zachłannych cwaniaków. Można opracować najlepsze procedury ochronne, sposoby na walkę z wirusem, metody postępowania. Ale co z tego, jak zawsze znajdzie się osobnik który wykalkuluje se, że można niepewną świnkę gdzieś zachachmęcić, dać na przechowanie szwagrowi w sąsiedniej wsi, albo inny kupi okazyjnie za parę złotych - i już jakiś pieniądz zarobiony, łapki zacieramy, a że choroba posuwa się dalej? A ch... mnie to obchodzi. Gdyby kilku takich cwaniaków przyłapać i puścić z torbami, raz dwa zaraza przestała by przeskakiwać z gminy do gminy.
Bzdurą jest sianie propagandy że za rozprzestrzenianie ASF winę ponoszą wyłącznie dziki czy nawet działania lub zaniechania któregokolwiek rządu. Jak zwykle winna jest pazerność i głupota zachłannych cwaniaków. Można opracować najlepsze procedury ochronne, sposoby na walkę z wirusem, metody postępowania. Ale co z tego, jak zawsze znajdzie się osobnik który wykalkuluje se, że można niepewną świnkę gdzieś zachachmęcić, dać na przechowanie szwagrowi w sąsiedniej wsi, albo inny kupi okazyjnie za parę złotych - i już jakiś pieniądz zarobiony, łap... rozwiń
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 10:44
Rolnicy to leniuchy, żyją za nasze pieniądze, zawsze protestują i zawsze dostają. Maszyny rolnicze z dopłatą 50%, a resztę w małych ratach też umarzanych przez banki. Jak się nie podoba to sprzedawać co macie i przenoście się do miast. Zobaczycie jak się żyje bez dotacji i bez dodatkowych ochron , ale za to z kasami fiskalnymi z podatkiem od dochodów. Zwykli cwaniacy i tyle. Do roboty a nie strajkować i pikietować.
Avatar
se / 7 grudnia 2017 o 10:38
Gdyby nie Kalinowski to tych mizernych dopłat nie byłoby, bo SLD za wszelką cenę chciało do UE a miłościwie panująca nam partia miała w nosie dopłaty tylko chciała w armię finansować.
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 10:07
Rolnicy musicie o swoje walczyć, ludzie sie boja juz tego co sie dzieje tylko w was nadzieja!
Avatar
czyt / 7 grudnia 2017 o 09:48
130 mln zł – zapowiedział wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.  2018 roku. Resort zapowiada też płatne urlopy dla myśliwych"" wszystkim, tylko nie rolnikom, jaj jakieś. Litości dla hodowców świń. Płot i tak nie zatrzyma wirusa ASF, za duże oczka. A myśliwi - trzeba im mocniej dotować hobby zabijanie? Nie płacą odszkodowań, mogą polować za grosze na olbrzymim terytorium. Stado już dawno powinno być odporne na wirusa, to tylko wirus. Kliki myśliwskie znikną, lub rolnicy - wtedy będziemy jeść ryż.
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 09:14
dobrze tym wieśniakom niech dalej chwalą i glosują na pis. Jeszcze za hodowców byków i naciągaczy wyłudzających dopłaty z uni trzeba się wziąć
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 08:43
PSL najpierw sprzedał polską wieś unii za pół darmo. Dotacje wynegocjowali mizerne, chociaż musieliśmy konkurować z bogaczami z Francji i Niemiec. Oczywiście chłop polski przegrał i stracił na tym. Teraz politycy psl robią tylko zadymy i wkładają rządowi nóż w plecy donosząc razem z platformą w Brukseli na reformy - które są niezbędne. Dlaczego Smolarz, Kalinowski i Pawlak siedza w radzie lotniska Lublin? Co oni tam mają do roboty? Koszenie trawy czy raczej siana? Tylko siano się liczy?
Avatar
chłop / 7 grudnia 2017 o 07:38
Ileż jest pogardy w zwolennikach PiSu dla Polskiej wsi i ludzi którzy pracują na roli. Powinni to czytać, bo wtedy może by otrzeźwieli i zrozumieli na kogo głosowali i kogo tak mocno popierają. Czytając te komentarze jakbym słyszał przedwojennych właścicieli majątków, którzy ciężko pracujących ludzi mieli w pogardzie. Tyle tylko, że dziś tak mówi leniwe dziadostwo, których rodzice za komuny jeździli na wieś po kontygenty i któremu się wydaje, że jest lepsze od ludzi którzy przez cały PRL żywili ich tatusiów i byli okradani przez komunę ze swojej własność.
Ileż jest pogardy w zwolennikach PiSu dla Polskiej wsi i ludzi którzy pracują na roli. Powinni to czytać, bo wtedy może by otrzeźwieli i zrozumieli na kogo głosowali i kogo tak mocno popierają. Czytając te komentarze jakbym słyszał przedwojennych właścicieli majątków, którzy ciężko pracujących ludzi mieli w pogardzie. Tyle tylko, że dziś tak mówi leniwe dziadostwo, których rodzice za komuny jeździli na wieś po kontygenty i któremu się wydaje, że jest lepsze od ludzi którzy przez cały PRL żywili ich tatusiów i byli okradani przez komunę ... rozwiń
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 12:30
To nie rolnicy a obszarnicy i politycy. Najpierw zniszczyli rolnictwo indywidualne zawłaszczając ziemię biednym chłopom, dostali się do władzy, mają setki ha, a teraz płaczą że interes im zmalał. Otóż drodzy PSL-owcy, a raczej zsl-owcy, interes jest najważniejszy w młodości a wy to już STARE DZIADY, czas myśleć krus-ie.
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 12:19
a nie będą protestować przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, farmer.pl?
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 11:05
Bzdurą jest sianie propagandy że za rozprzestrzenianie ASF winę ponoszą wyłącznie dziki czy nawet działania lub zaniechania któregokolwiek rządu. Jak zwykle winna jest pazerność i głupota zachłannych cwaniaków. Można opracować najlepsze procedury ochronne, sposoby na walkę z wirusem, metody postępowania. Ale co z tego, jak zawsze znajdzie się osobnik który wykalkuluje se, że można niepewną świnkę gdzieś zachachmęcić, dać na przechowanie szwagrowi w sąsiedniej wsi, albo inny kupi okazyjnie za parę złotych - i już jakiś pieniądz zarobiony, łapki zacieramy, a że choroba posuwa się dalej? A ch... mnie to obchodzi. Gdyby kilku takich cwaniaków przyłapać i puścić z torbami, raz dwa zaraza przestała by przeskakiwać z gminy do gminy.
Bzdurą jest sianie propagandy że za rozprzestrzenianie ASF winę ponoszą wyłącznie dziki czy nawet działania lub zaniechania któregokolwiek rządu. Jak zwykle winna jest pazerność i głupota zachłannych cwaniaków. Można opracować najlepsze procedury ochronne, sposoby na walkę z wirusem, metody postępowania. Ale co z tego, jak zawsze znajdzie się osobnik który wykalkuluje se, że można niepewną świnkę gdzieś zachachmęcić, dać na przechowanie szwagrowi w sąsiedniej wsi, albo inny kupi okazyjnie za parę złotych - i już jakiś pieniądz zarobiony, łap... rozwiń
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 10:44
Rolnicy to leniuchy, żyją za nasze pieniądze, zawsze protestują i zawsze dostają. Maszyny rolnicze z dopłatą 50%, a resztę w małych ratach też umarzanych przez banki. Jak się nie podoba to sprzedawać co macie i przenoście się do miast. Zobaczycie jak się żyje bez dotacji i bez dodatkowych ochron , ale za to z kasami fiskalnymi z podatkiem od dochodów. Zwykli cwaniacy i tyle. Do roboty a nie strajkować i pikietować.
Avatar
se / 7 grudnia 2017 o 10:38
Gdyby nie Kalinowski to tych mizernych dopłat nie byłoby, bo SLD za wszelką cenę chciało do UE a miłościwie panująca nam partia miała w nosie dopłaty tylko chciała w armię finansować.
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 10:07
Rolnicy musicie o swoje walczyć, ludzie sie boja juz tego co sie dzieje tylko w was nadzieja!
Avatar
czyt / 7 grudnia 2017 o 09:48
130 mln zł – zapowiedział wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.  2018 roku. Resort zapowiada też płatne urlopy dla myśliwych"" wszystkim, tylko nie rolnikom, jaj jakieś. Litości dla hodowców świń. Płot i tak nie zatrzyma wirusa ASF, za duże oczka. A myśliwi - trzeba im mocniej dotować hobby zabijanie? Nie płacą odszkodowań, mogą polować za grosze na olbrzymim terytorium. Stado już dawno powinno być odporne na wirusa, to tylko wirus. Kliki myśliwskie znikną, lub rolnicy - wtedy będziemy jeść ryż.
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 09:14
dobrze tym wieśniakom niech dalej chwalą i glosują na pis. Jeszcze za hodowców byków i naciągaczy wyłudzających dopłaty z uni trzeba się wziąć
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 08:43
PSL najpierw sprzedał polską wieś unii za pół darmo. Dotacje wynegocjowali mizerne, chociaż musieliśmy konkurować z bogaczami z Francji i Niemiec. Oczywiście chłop polski przegrał i stracił na tym. Teraz politycy psl robią tylko zadymy i wkładają rządowi nóż w plecy donosząc razem z platformą w Brukseli na reformy - które są niezbędne. Dlaczego Smolarz, Kalinowski i Pawlak siedza w radzie lotniska Lublin? Co oni tam mają do roboty? Koszenie trawy czy raczej siana? Tylko siano się liczy?
Avatar
chłop / 7 grudnia 2017 o 07:38
Ileż jest pogardy w zwolennikach PiSu dla Polskiej wsi i ludzi którzy pracują na roli. Powinni to czytać, bo wtedy może by otrzeźwieli i zrozumieli na kogo głosowali i kogo tak mocno popierają. Czytając te komentarze jakbym słyszał przedwojennych właścicieli majątków, którzy ciężko pracujących ludzi mieli w pogardzie. Tyle tylko, że dziś tak mówi leniwe dziadostwo, których rodzice za komuny jeździli na wieś po kontygenty i któremu się wydaje, że jest lepsze od ludzi którzy przez cały PRL żywili ich tatusiów i byli okradani przez komunę ze swojej własność.
Ileż jest pogardy w zwolennikach PiSu dla Polskiej wsi i ludzi którzy pracują na roli. Powinni to czytać, bo wtedy może by otrzeźwieli i zrozumieli na kogo głosowali i kogo tak mocno popierają. Czytając te komentarze jakbym słyszał przedwojennych właścicieli majątków, którzy ciężko pracujących ludzi mieli w pogardzie. Tyle tylko, że dziś tak mówi leniwe dziadostwo, których rodzice za komuny jeździli na wieś po kontygenty i któremu się wydaje, że jest lepsze od ludzi którzy przez cały PRL żywili ich tatusiów i byli okradani przez komunę ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu
galeria

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu 0 2

Ratusz wskazuje na Felinie tereny pod nowe fabryki, składy i magazyny. Pod ich budowę chce przeznaczyć ponad 44 ha gruntu zarezerwowanego dziś na pola uprawne i tereny nauki. Zmiany miałyby również dotyczyć terenów dawnej odlewni żeliwa przy ul. Metalurgicznej.

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega 0 0

LEKKOATLETYKA Tym samym uczelniany klub poszerzył swoje pole działania o kolejną dyscyplinę sportową. Na terenie Parku Akademickiego 5 czerwca odbędzie się 21 Bieg o Puchar Rektora UMCS

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić 0 2

W środę nad ranem 36-letni mężczyzna biegał po torach w Białej Podlaskiej. – Przez tę sytuację został zatrzymany cały skład i były trudności w ruchu – informuje nasz czytelnik.

Pieszy Lublin dostaje z Warszawy argumenty!
Wiersze między newsami

Pieszy Lublin dostaje z Warszawy argumenty! 0 0

O wyższości chodzenia na piechotę pisał poeta już pół wieku temu. Miron Białoszewski o chodzeniu i… pluciu

Sokoły zamieszkały na kominie elektrociepłowni. Doczekały się 5 piskląt. "Ewenement"
galeria

Sokoły zamieszkały na kominie elektrociepłowni. Doczekały się 5 piskląt. "Ewenement" 7 2

To ewenement na ogólnopolską skalę. Para sokołów wędrownych, która kilka lat temu zagnieździła się na kominie Elektrociepłowni Lublin Wrotków doczekała się aż pięciu piskląt – trzech samiczek i dwóch samców. Jak dotąd w Polsce tak licznego lęgu tego gatunku ptaków jeszcze nie udokumentowano.

Nie zauważył, że ktoś go wyprzedza. Porsche dachowało

Nie zauważył, że ktoś go wyprzedza. Porsche dachowało 0 9

Nieostrożny kierowca peugeota wjechał w wyprzedzające go porsche. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania
25 maja 2018, 15:00

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania 4 5

W dniach 25-27 maja odbędzie się tegoroczna edycja rodzinnej imprezy Dni Puław. Na mieszkańców czekają atrakcje w postaci koncertów, spektakli i animacji dla całych rodzin.

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego 22 0

W Lubelskiem mogą pojawić się burze z gradem - ostrzegają meteorolodzy.

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie 3 3

Trwają prace na stadionie przy ul. Kolejowej w Opolu Lubelskim. Właśnie zamontowano i oddano do użytku automatyczny system zraszania murawy. Ułożona jest też warstwa wegetacyjna, lada dzień posiana zostanie trawa. Pozostaje tylko pytanie, czy miejscowa drużyna dostosuje się do poziomu boiska.

Jak działa wirtualne biuro

Jak działa wirtualne biuro 0 0

Przez korzystanie z usług wirtualnego biura rozumie się wynajmowanie od niego adresu do korespondencji, kierowanej do naszej firmy, miejsca do spotkań z naszymi klientami i sali konferencyjnej. Ale to nie jedyne korzyści, wynikające z użytkowania wirtualnego biura!

Azoty podsumowują kwartał. Spadły przychody i zyski

Azoty podsumowują kwartał. Spadły przychody i zyski 4 2

O ponad 90 milionów złotych spadła wysokość przychodów Zakładów Azotowych „Puławy” i spółek zależnych w pierwszym kwartale tego roku. Spadł też zysk, marża i produkcja nawozów. Podobne dane spłynęły z Polic i Kędzierzyna.

Nowe 5 zł na sto lat odzyskania niepodległości. Tyle monet ile Polaków

Nowe 5 zł na sto lat odzyskania niepodległości. Tyle monet ile Polaków 68 3

„100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” to szczególna moneta o nominale 5 zł, którą Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu 22 maja. Bank wybił tyle monet, ilu jest Polaków – 38 424 000 sztuk.

Kto dokończy bibliotekę? Budowa przerwana, wykonawca zbankrutował
Alarm 24

Kto dokończy bibliotekę? Budowa przerwana, wykonawca zbankrutował 2 0

– Przerwano budową biblioteki w Ludwinie. Budynek, który miał być wizytówką gminy i całego pojezierza, stoi i niszczeje – alarmuje nasz Czytelnik. – Wszystko jest pod kontrolą – uspokaja wójt gminy.

Wysokie zaprasza na weekend. Dzień Samorządu Terytorialnego i Dzień Muzealnika
27 maja 2018, 14:00

Wysokie zaprasza na weekend. Dzień Samorządu Terytorialnego i Dzień Muzealnika 1 0

W podzamojskiej wsi Wysokie przy tamtejszej Regionalnej Izbie Pamięci Gminy Zamość już w najbliższy weekend odbędzie się Dzień Samorządu Terytorialnego połączony z XII edycją festynu z okazji Dnia Muzealnika.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.