sobota, 24 marca 2018 r.

Rolnictwo

Młodzi rolnicy mogą dostać nawet 100 tys. zł. Zainteresowanie małe

Dodano: 30 sierpnia 2015, 11:05
Autor: aa

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydłużyła termin składania wniosków dotyczących premii dla młodych rolników do 16 września. O 100 tysięcy złotych mogą się starać osoby, które m.in. nie skończyły 40 lat i mają odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Nabór ruszył 20 sierpnia. Na razie zainteresowanie jest niewielkie.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydłużyła termin składania wniosków dotyczących premii dla młodych rolników do 16 września
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydłużyła termin składania wniosków dotyczących premii dla młodych rolników do 16 września

– Do tej pory w województwie lubelskim wniosek złożyło siedmiu rolników, w całym kraju 117 – podaje Andrzej Bieńko, dyrektor lubelskiego oddziału ARiMR.

Tymczasem pieniędzy przewidzianych na premie dla młodych rolników jest sporo. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 zarezerwowano je dla ok. 29 tysięcy osób.

W porównaniu ze „starym” PROW-em zmieniły się pewne zasady przyznawania wsparcia młodym rolnikom. Najważniejsza zmiana polega na tym, że wsparcie będzie przyznawane tylko tym osobom, które już rozpoczęły urządzanie gospodarstwa rolnego na powierzchni co najmniej 1 ha i prowadzenie gospodarstwa jako kierujący rozpoczną po złożeniu wniosku o premię.

O 100 tysięcy złotych – podobnie jak w poprzednich latach – mogą się starać osoby, które nie ukończyły 40 roku życia i posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Na ich uzupełnienie rolnicy mają 3 lata liczone od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.

Wśród innych wymagań, które ma spełniać ubiegająca się o premię osoba, ważna jest też wielkość ekonomiczna gospodarstwa. Nie może być ona mniejsza niż 13 tysięcy euro i nie większa niż 150 tysięcy euro.

Wnioski przyjmują biura powiatowe ARiMR właściwe dla miejsca zamieszkania rolnika ubiegającego się o premię.

Dotychczas w ramach PROW-u 2007–2013 w województwie lubelskim premię przyznano 4 147 młodym gospodarzom.

Gość
Gość
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (31 sierpnia 2015 o 08:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja za te 100k chętnie bym rozliczył dotacje, ale niestety mie se nie należy, bo ja mam pracować na wieś...
Rozwiń
Gość
Gość (31 sierpnia 2015 o 08:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zgadzam się, że warunki przyznawania są wzięte z kosmosu, to znaczy z UE. Typowa unijna propaganda - Łunia daje, więc mamy ją popierać i ani myśleć o wyprowadzcce z Eurokołchozu. A fakty są takie, że to przynosi więcej szkody niż korzyści, nie tylko dla rolnictwa, ale dla całej gospodarki.
Rozwiń
Gość
Gość (31 sierpnia 2015 o 07:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chlopki roztropki jak to piszecie nie mają dość kasy. Po prostu nie spełniają tych warunków. Inna sprawa, że rozliczanie takich dotacji jest tak czaso i pracochłonne, że się ludziom odechciewa tych pieniędzy. I nawet nie chodzi o ilość papierów do uzupełnienia, a o to jakie bzdury trzeba wypisywać. Później trzeba to zawieźć do agencji, dostać swoje w kolejce i jeszcze z 10 razy pojechać bo urzędnik czegoś nie zauważył.
Rozwiń
Gość
Gość (30 sierpnia 2015 o 17:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chłopki roztropki mają już dość kasy,co tam jakieś marne 100.000 !
Rozwiń
Gość
Gość (30 sierpnia 2015 o 16:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czy tylko rolnicy w tym chorym kraju żyją? Czy tylko oni mogą dostać 100 tys. zł gratis/ Jak widać już się tak nachapali, że nawet więcej nie chcą.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!