wtorek, 20 lutego 2018 r.

Rolnictwo

"Mój Rynek": Nowoczesne targowiska w małych miastach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 sierpnia 2011, 19:58

Nowoczesne targowiska ma Chełm. Podobne mają powstać w miastach do 50 tys. mieszkańców
Nowoczesne targowiska ma Chełm. Podobne mają powstać w miastach do 50 tys. mieszkańców

Regionalne produkty od lokalnych producentów na nowoczesnym targu? Tak i to już niedługo. W małych miastach Unia sfinansuje budowę nowych i modernizację starych targowisk. Tylko na Lubelszczyźnie jest do wydania 17 mln zł.

>> Nowa wersja portalu DziennikWschodni.pl - przetestuj i wyślij opinię

Ma być blisko, świeżo i niedrogo, bo bez marży pośredników. I co najważniejsze – w cywilizowanych warunkach. Program zakłada powstanie nowoczesnego targowiska w każdym polskim powiecie. Szansę zdobycia do 1 mln zł dofinansowania mają miejscowości do 50 tys. mieszkańców i gminy.

Targowiska będą zadaszone, oświetlone, ogrodzone, podzielone na sekcje (co najmniej połowę terenu zajmą produkty rolno-spożywcze), zaopatrzone w bieżącą wodę, kanalizację, sanitariaty i miejsca parkingowe.

Taki rynek na pewno powstanie we Włodawie. – Teraz mamy ryneczek w centrum miasta, a cały handel przeniósł się na peryferia. Sama dobrze wiem, jak chodzi się po tym bazarze, gdy obcasy w błoto wpadają – mówi Małgorzata Gruszecka, sekretarz miasta we Włodawie – Szukaliśmy pieniędzy, by utwardzić, ogrodzić i oświetlić ten bazar. I ten projekt jest jak znalazł.

Losy rządowego projektu śledzi burmistrz Opola Lubelskiego. Na tutejszym targowisku handluje się "od wieków” i najwyższa pora na remont.

– Wiedziałem, że ten program w końcu ruszy, więc nawet nie szukałem dofinansowania z innych źródeł – mówi Dariusz Wróbel. – Ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Zastanawiam się na przykład, czy finansowanie budowy z funduszy unijnych, nie uniemożliwi nam podbierania opłat targowych?

To i inne pytania padły podczas spotkania samorządowców w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie. Zaproszonych zostało 37 burmistrzów z całego województwa. – Przyjechała zdecydowana większość – mówi Edmund Bożeński, dyrektor Departamentu Koordynacji Projektów Europejskich.

– Niewykluczone, że zorganizujemy podobne spotkanie także dla wójtów. Oni też mogą aplikować, muszą się tylko rozeznać, czy w mniejszych miejscowościach będzie wystarczający popyt na produkty.
W ramach programu "Mój Rynek” nasze województwo dostało 17 mln zł. – Spróbujemy obdzielić tymi pieniędzmi jak najwięcej samorządów – zapowiada dyr. Bożeński. – Dlatego tak wcześnie ruszyliśmy z akcją informacyjną. By miasta miały dużo czasu na przygotowanie dokumentów.

Nabór wniosków Urząd Marszałkowski planuje przeprowadzić jesienią. Unijne fundusze pokryją do 75 proc. kosztów budowy lub modernizacji targowiska. Resztę pieniędzy samorządy muszą wyłożyć z własnej kieszeni.

Wpadka z konkursem

Urzędnicy wyszli z założenia, że dla łatwiejszej identyfikacji fundatora (czyli PROW) targi w całym kraju powinny wyglądać tak samo. We wrześniu 2010 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło konkurs na projekt wizualizacji typowego targowiska.

Wytycznych, którymi musiał się kierować projektant "Mojego Rynku”, było jednak tak wiele, że zabrakło chętnych do zgarnięcia 50 tys. nagrody. Ostatecznie na konkurs wpłynęła tylko jedna praca, ministerstwo nie przyznało żadnej nagrody, a targowiska będą miały tylko wspólną nazwę i logo.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Nikt
Gość
soohy
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Nikt
Nikt (15 sierpnia 2011 o 09:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I znowu propaganda. A niby skąd się te pieniądze w owej Unii biorą? Unia zwróci nam poniesione wydatki (czyli nasze pieniądze) jeśli będą zgodne z prawem z zasadami. Do tego czasu wszystko jest finansowane przez komercyjny kredy zaciągnięty przez rząd oraz przez kolejne kaskadowe kredyty na zaciągnięte na tych samych pieniądzach przez beneficjentów i wykonawców. A na całym interesie zarabiają lichwiarze i nikt tych ich dochodów nie wlicza do kosztów działania systemu. "I tak to właśnie działa"
Rozwiń
Gość
Gość (15 sierpnia 2011 o 08:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='abc' timestamp='1313349935' post='514576']
nie wiem skąd jesteś, ani po co i o co się właściwie czepiasz,
pewno z nudów i dla zasady, ale "lubelszczyzna" jest tu w powszechnym
użyciu i nikt poza tobą jednym nie robi z tego problemu, stosując ten
zwrot zamiennie z "naszym województwem" lub "województwem lubelskim".
[/quote]
W powszechnym użyciu od 1934r.jest to,że Koziołek Matołek pochodzi z Koziego Grodu z miasta wschodu i wciąż dookoła wszystkim o lubelszczyżnie głupoty bredzi i nie ma co się dziwić, że w głowie zamiast wiedzy schizofrenia siedzi.
Rozwiń
soohy
soohy (15 sierpnia 2011 o 05:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Są ludzie dla których jak w pewnej piosence La Paloma i La Scala są nierozróżnialne. Tak samo nie rozróżniają woj. lubelskiego od Lubelszczyzny, co tylko dowodzi braków w wykształceniu. Takie "uproszczenia" prowadzą do wniosku, że Częstochowa to śląskie miasto. A przecież to nie jedyny przejaw "wschodniej mądrości". I jak tu się dziwić, że inni traktują nas jako siedlisko ciemnoty.
Rozwiń
abc
abc (14 sierpnia 2011 o 21:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie wiem skąd jesteś, ani po co i o co się właściwie czepiasz,
pewno z nudów i dla zasady, ale "lubelszczyzna" jest tu w powszechnym
użyciu i nikt poza tobą jednym nie robi z tego problemu, stosując ten
zwrot zamiennie z "naszym województwem" lub "województwem lubelskim".
Rozwiń
Gość
Gość (14 sierpnia 2011 o 20:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='abc' timestamp='1313345998' post='514552']
zostaw lubelszczyznę w spokoju, fajnie i swojsko brzmi [:
wielki uczony się znalazł, czep się zwyczajnie czegoś innego.
[/quote]
Abc się odezwało,fajnie i swojsko propagandę faraońską pokochało.Otumaniony nic nie pojmuje,tylko ściemie wtóruje.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!