sobota, 23 maja 2015 r.

Oszuści chcą wyłudzić pieniądze za wnioski o dopłaty dla rolników

Dodano: 18 lutego 2013, 15:10
Blankiet przekazu pocztowego, który trafia do rolników.
Blankiet przekazu pocztowego, który trafia do rolników.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie pobiera opłat za wnioski do dopłat bezpośrednich. A takie blankiety przekazu pocztowego wysyłają oszuści – ostrzega ARiMR.

Pismo, które otrzymują rolnicy m.in. z województwa lubelskiego jest opatrzone logotypem łudząco podobnym do logotypu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W informacji anonimowy autor zachęca do wpłacania pieniędzy na podany numer konta bankowego w celu otrzymania dopłat bezpośrednich.

– Reklamuje to pismo jako "zaproszenie”, które jest "najkrótszą drogą do otrzymania dotacji bezpośredniej” – wyjaśniają pracownicy ARiMR. – Dalej wskazuje, że korzystając z tej propozycji rolnik zapewni sobie "spokój, relaks i beztroski sen” i dołącza blankiet przekazu pocztowego z sumą do wpłaty 246 zł, z tytułem przelewu: "opłata za wniosek”. Anonimowy autor nie precyzuje jednak, na czym ma polegać skorzystanie z jego propozycji. Używa pojęcia bardzo nieprecyzyjnego, mogącego wskazywać np., że trzeba zapłacić za samo dostarczenie wniosku o przyznanie dopłat bezpośrednich.

– Informacje o tego typu działaniach otrzymaliśmy z kilku województwa – podkarpackiego, lubelskiego i małopolskiego – wylicza Paweł Wojcieszak z biura prasowego ARiMR.

– W piątek dostaliśmy informację od rolników, że firma ARMiR rozsyła informację do rolników o uiszczeniu opłaty w celu otrzymania prawidłowego wniosku spersonalizowanego (czyli wstępnie wypełnionego-red.) – informuje Andrzej Maj, zastępca dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR. – Wiemy o kilkunastu tego typu przypadkach w naszym województwie.

W Lubelskiem Agencja wysyła wnioski spersonalizowane do ok. 170 tys. osób. Tymczasem taki wniosek, który z Agencji otrzymuje rolnik jest bezpłatny. Nic nie kosztuje też przesłanie wypełnionego przez rolnika dokumentu do ARiMR czy to w formie papierowej czy też elektronicznej

Skąd "firma” podszywająca się pod ARiMR ma dane osobowe rolników? – To jest dobre pytanie – odpowiada Wojcieszak. – Dyrektorzy oddziałów, gdzie odnotowano przypadki wyłudzania pieniędzy od rolników mieli zgłosić to do organów ścigania.

Centrala Agencji również złoży takie zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie.
Czytaj więcej o:
0 komentarzy
Skomentuj
Na czas ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość
komentowania na naszym forum. Zapraszamy do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.
Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje