Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

2 lipca 2015 r.
15:00

Małe przeżuwacze, duża sprawa. Kozy z Bezku zobaczysz w Sitnie

0 0 A A
W Bezku jest 40 kóz. Są to przedstawiciele trzech ras – białej uszlachetnionej, saaneńskiej i burskiej (fot. Agnieszka Antoń-Jucha)
W Bezku jest 40 kóz. Są to przedstawiciele trzech ras – białej uszlachetnionej, saaneńskiej i burskiej (fot. Agnieszka Antoń-Jucha)

Kozy ze stada hodowanego w Dydaktyczno-Badawczej Stacji Małych Przeżuwaczy w Bezku w powiecie chełmskim mają hodowcy w całej Polsce. Dlatego też nasienie od tryków kóz przyjechało aż z Francji. Na wystawie w Sitnie będzie można zobaczyć zarówno kozy jak też owce, które są hodowane w tej stacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Dydaktyczno-Badawczej Stacji Małych Przeżuwaczy w Bezku, która zajmuje 65 hektarów, funkcjonują zarówno owczarnie jak też koziarnia. – Mamy 600 sztuk matek owcy stada podstawowego (m.in. rasy świniarka i owca uhruska – red.)– wylicza prof. dr hab. Tomasz M. Gruszecki, kierownik Katedry Hodowli Małych Przeżuwaczy i Doradztwa Rolniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Stado kóz jest małe. Zmniejszyliśmy je, bo nie potrafiliśmy przerobić całego mleka, a mleczarnie nie chcą brać tak małej ilości, czyli od 100 kóz, które mieliśmy.

Obecnie w Bezku kóz jest 40. – Są to kozy trzech ras – białej uszlachetnionej, saaneńskiej i burskiej – wymienia prof. dr hab. Mirosław Pięta z tej samej katedry.

Owce i ochrona środowiska

W stacji w Bezku jest 200 owiec uhruskich. To rodzima, stara rasa. – Nie jest wysokoprodukcyjna, ale jest rewelacyjna jeśli chodzi o czynną ochronę terenów chronionych – wskazuje prof. dr hab. Gruszecki.

40 owiec rasy uhruskiej i świniarki od początku czerwca pasą się w Czumowie na terenach Natura 2000 w ramach projektu „Ochrona bioróżnorodności siedlisk trawiastych wschodniej Lubelszczyzny”. Program realizuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wspólnie z UP w Lublinie. Ma on na celu ochronę siedlisk trawiastych – dwóch najbardziej zagrożonych gatunków muraw kserotermicznych – żmijowca czerwonego i szczodrzeńca zmiennego.

Owce pasły się już w Stawskiej Górze. Teraz są w Czumowie, później zostaną przewiezione do Kątów.

– W Stawskiej Górze, gdzie wypas był realizowany w maju, do wysokości 1,3-1,5 metra owce były w stanie zgryźć wszystkie krzewy – mówi dr Mariusz Kulik z UP w Lublinie. – Na pewno jeśli chodzi o sukcesję wtórną to sukces w tym zakresie jest bardzo duży.

– Bardzo dobrze oceniamy ten wypas. Zarośla krzewów zostały bardzo mocno osłabione i przerzedzone – podkreśla Beata Sielewicz, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Lublinie. – O to właśnie nam chodziło.

Owce są wypasane od świtu do zmroku. – Są to wyłącznie samice, aby nie dochodziło do niekontrolowanych pokryć – zaznacza prof. dr hab. Gruszecki.

Badania

Gospodarstwo prowadzone w Bezku spełnia kilka funkcji – dydaktyczną, doświadczalną i produkcyjną. – Realizowane są tutaj zajęcia dydaktyczne – mówi prof. dr hab. Gruszecki. – Rocznie przyjeżdża tu około 3 tys. studentów.

Zajęcia są organizowane nie tylko dla nich, ale też uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

– Prowadzimy też eksperymenty badawcze począwszy od molekularnych do badań związanych z ochroną środowiska – dodaje prof. Gruszecki. – Stacja w Bezku to również obiekt hodowlany i produkcyjny.

W jednym z budynków na terenie stacji funkcjonuje laboratorium. – Wykonujemy tu ubój doświadczalny oraz inseminację doświadczalną. Jest też bank nasienia. Nasienie jest trzymywane w ciekłym azocie jako eksperymentalne – wskazuje kierownik katedry.

Nasienie przyjechało aż z Francji. W Polsce nie ma stad kóz, które nie byłyby spokrewnione z naszymi. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego zajmują się również technologią produkcji i badaniem jakości mięsa. – Począwszy od cech sensorycznych po zdrowotne – wylicza prof. Gruszecki.

Owce z Bezka pojadą do Sitna

Na każdej Wystawie Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie pokazywane są zwierzęta hodowane w stacji w Bezku. W tym roku również będą.

– Z Bezka jadą cztery grupy – owce uhruskie, owce linii syntetycznych i kozy saaneńskie – wylicza kierownik Katedry Hodowli Małych Przeżuwaczy i Doradztwa Rolniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Zamierzamy zaprezentować również owce świniarki.

Na wystawie nie są pokazywane zwierzęta przypadkowe. – Są to zwierzęta najbardziej typowe, odpowiadające wzorcowi rasy – podkreśla prof. dr hab. Gruszecki. – Są to zwierzęta młode, półtoraroczne, samice. Wszystko po to, aby pokazać typowe cechy i najlepiej prezentujące się zwierzęta. Bo oprócz tego, że wystawa jest atrakcją dla ludzie zawodowo niezwiązanych z tym tematem, to przyjeżdżają też hodowcy, dla których ta wystawia ma spełniać również funkcję edukacyjną. Podczas wystawy pokazuje się, jak zwierzę powinno wyglądać. Jest to jednocześnie takie spotkanie zawodowe hodowców.

Pozostałe informacje

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Przed nami kolejna chłodna, a miejscami nawet mroźna noc. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o przymrozkach w wielu powiatach województwa lubelskiego.

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Na kary bezwzględnego więzienia skazane zostało rodzeństwo z Zamościa. Wyrok, który zapadł w czwartek to finał głośnej swego czasu interwencji z czasu pandemii. Mateusz i Kamila K. zostali oskarżeni m.in. o czynną napaść na funkcjonariuszy, którzy zwrócili im uwagę na brak maseczek.

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna
galeria

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna

Dzieci z Wysokiego w gminie Zamość, ale też wszystkie inne, które odwiedzą Centrum Kultury Dawnej w tej miejscowości mogą już korzystać z nowego placu zabaw. Jest piękny, ekologiczny i bezpieczny. Wszystkie elementy są drewniane, a całość nawiązuje do miejsca, w którym się znajduje.

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Nazwa zobowiązuje, więc szykuje się prawdziwa kulturalna impreza. Katolicki Uniwersytet Lubelski przedstawił lineup tegorocznych Dni Kultury Studenckiej – KULturalia 2024, które w tym roku będą wyjątkowe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium