Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

29 lipca 2015 r.
12:31

Rolnik zbierze mniej ziarna. Ceny skupu zbóż

0 2 A A

Według prognoz w tym roku zbiór zbóż i rzepaku w Polsce będzie niższy w porównaniu z rekordowym rokiem ubiegłym. Cena za pszenicę ma być podobna jak w 2014 r., zaś za żyto rolnicy otrzymają prawdopodobnie mniej pieniędzy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W północnej części województwa lubelskiego żniwa się jeszcze nie rozpoczęły – mówi Benedykt Lipiński, główny specjalista ds. roślin zbożowych Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, oddział w Grabanowie, z którym rozmawialiśmy w minioną środę. – Kiedy się zaczną, tego nie wiadomo. Rzepak pewnie już niebawem. I dodaje: Cały czas brakuje wody. Na lepszych glebach zboża są utrzymane dość dobrze, na gorszych będzie nieco strat w plonie, zwłaszcza jeśli chodzi o zboża jare.

Susza

Niedobory wody występują na terenie całej Polski. Najgorsza sytuacje jest w czterech województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i łódzkim.

– Poszkodowani przez suszę rolnicy mogą liczyć na pomoc państwa – zapowiadał na początku lipca Marek Sawicki, minister rolnictwa. Ale podstawową zasadą udzielania tej pomocy jest powołanie przez wojewodę komisji na wniosek jednostek samorządu terytorialnego. Ona szacuje straty i w zależności od tego, jaki jest poziom strat, będą podejmowane różne działania.

W województwach m.in. wielkopolskim i kujawsko-pomorskim wojewodowie powołali już komisje. Rozpoczęły szacowanie strat spowodowanych suszą w gospodarstwach rolnych.

W Lubelskiem do wojewody do 15 lipca żadne zawiadomienie dotyczące suszy nie wpłynęło. – Monitorujemy sytuację za pośrednictwem Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, na mocy porozumienia z ministerstwem rolnictwa – informuje Marcin Bielesz, rzecznik wojewody lubelskiego. – IUNG nie określił, aby na terenie którejkolwiek z gmin w województwie lubelskim występowało zagrożenie suszą rolniczą.

Z raportu IUNG w Puławach za okres od 11 maja do 10 lipca 2015 roku wynika, że największe zagrożenie dla zbóż jarych występuje w 9 województwach – kujawsko-pomorskim, łódzkim, pomorskim, mazowieckim, podlaskim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim i opolskim. Sytuacja ta dotyczy w sumie 860 gmin.

Straty po ulewach

W Lubelskiem na terenie Zamojszczyzny trwa zaś szacownie strat spowodowanych ulewami.
– U nas straty rolnicze nie są duże, mimo to są – przyznaje Waldemar Miller, zastępca wójta gminy Tomaszów Lubelski.

– W terminie do urzędu gminy wpłynęły dwa wnioski, dwa kolejne otrzymaliśmy już po terminie – podaje Karolina Mazur z Urzędu Gminy w Tomaszowie Lubelskim. – Dotyczą dwóch gospodarstw w miejscowości Rabinówka poszkodowanych w wyniku ulewy, która miała miejsce 26 maja. Straty dotyczą zbóż – pszenicy ozimej i pszenżyta na łącznym areale 5,84 ha. Protokół z szacowania strat odesłaliśmy już do lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Komisja szacująca straty pracowała też na terenie gminy Łabunie. Z kolei w gminie Stary Zamość poważnych szkód nie odnotowano.

– Gdzieniegdzie jest położone zboże, ale takich strat, które nadawałyby się do odszkodowania, na terenie naszej gminy nie ma – dodaje Waldemar Raczyński, wójt gminy Stary Zamość.

Zbiory zbóż i rzepaku będą mniejsze

– Ubiegły rok był rekordowy pod względem zbioru zbóż – 31,9 mln ton – mówi Wiesław Łopaciuk, ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. – Spowodowane było to tym, że o kilka procent wzrósł areał. W tym roku przewidujemy, że będzie on mniejszy. Będzie dobrze jeśli będziemy mieli 30 mln ton.

Spowodowane jest to przede wszystkim suszą występującą w centrum Polski. Pod względem zbiorów chudych lat było kilka. – W 1992 roku była straszna susza. Wówczas zebrano zaledwie 20 milionów ton zbóż – podaje Łopaciuk. – Podobnie było w 1994 roku, gdy zbiór wyniósł 21,7 mln ton. W 2000 roku było to 22,3 mln ton, zaś w 2006 roku 21,7 mln ton. W kolejnych latach zbiory zbóż kształtowały się w granicach 27-29 mln ton.

Ekspert IERiGŻ wskazuje, że ubiegłorocznego zboża nie jest dużo. – Rynek czyści nam eksport, głównie do Afryki Północnej, na Bliski Wschód i do krajów Unii Europejskiej – wylicza Łopaciuk.
Podobne rekordowe były w ubiegłym roku zbiory rzepaku w Polsce. Zwiększyły się do 3,3 mln ton (o 22 procent), w wyniku wzrostu areału uprawy do prawie 1 mln ha (o 3 procent) i plonów do 3,4 t/ha (o 18 procent) – czytamy w analizie przygotowanej prze IERiGŻ. „W tej sytuacji w sezonie 2014/15 znacząco wzrósł przerób (o 21 procent do 2,5 mln ton) i eksport rzepaku (o 20 procent do 0,9 mln ton). Jego import wzrósł nieznacznie (o 4 procent do 0,2 mln ton).

Zapasy rzepaku na koniec roku były niskie. Eksperci z Instytutu przewidują, że w bieżącym roku zbiory rzepaku zmaleją do 2,9 mln ton – czyli o 11 procent. Powodem jest przede wszystkim zmniejszenie areału o 4 procent tej uprawy jak też plonów o 7 procent.

Podaż rzepaku na rynku krajowym w sezonie 2015/16 może być jednak relatywnie wysoka, z uwagi na spodziewany spadek jego eksportu i jednoczesny wzrost importu – napisano w analizie przygotowanej przez Instytut.

Prognoza

1 lipca prezes Agencji Rynku Rolnego powołał Zespół Ekspertów ds. Prognozowania Cen Podstawowych Produktów Rolniczych. Zespół opracował prognozę cen rynkowych, w tym zbóż, do końca 2015 r.

„Mniejsze zasoby zbóż w Polsce będą wywierały presję na wzrost cen” – czytamy w opracowaniu. „Wzrost ten będzie jednak hamowany dużą podażą ziarna na rynku światowym, jak również konkurencyjnymi cenami u naszych tradycyjnych dostawców (Czechy, Słowacja, Węgry). Uwzględniając aktualną i przewidywaną sytuację podażowo-popytową przewiduje się, że w Polsce poziom cen pszenicy do końca 2015 r. może być zbliżony do notowanego rok wcześniej, a żyta niższy.”

I tak we wrześniu prognozowana cena pszenicy konsumpcyjnej ma wynieść 660-690 zł/t, w grudniu 680-730 zł/t. W przypadku żyta eksperci przewidują, że cena będzie wahać się w granicach 480-500 zł/t, zaś w grudniu 490-520 zł/t.

Ceny skupu zbóż w Lubelskiem 6-10 lipca 2015 r.*

Pszenica

ZCH Organika Jaworzno – 580 zł/t z VAT konsumpcyjna, 535 zł/t z VAT zwyczajna
Zrzeszenie Agro – 680 zł/t z VAT konsumpcyjna, 610 zł/t z VAT paszowa
Kapka – 680 zł/t + VAT konsumpcyjna
Młyn Smoryń – 530 zł/t – 630 zł/t + VAT konsumpcyjna
Zamojskie Zakłady Zbożowe – 570 zł/t z VAT konsumpcyjna, 535 zł z VAT ogólnoużytkowa
JANSZ - POL Strupin Duży – 650 zł/t z VAT ogólnoużytkowa, 610 zł/t z VAT paszowa
Skład Opału „SZUMIŁO” Chełm – 650 zł/t z VAT ogólnoużytkowa
Proskurex Siennica Różana – 600 zł/t z VAT ogólnoużytkowa
Emark – 600 - 650 zł/t z VAT
Pro-Agro – 600 zł/t z VAT

Jęczmień

Zrzeszenie Agro – 600 zł/t z VAT browarny
Ferma Drobiu – 350 zł/t z VAT
JANSZ - POL Strupin Duży – 400 zł/t z VAT ogólnoużytkowy
Skład Opału „SZUMIŁO” Chełm – 550 zł/t z VAT ogólnoużytkowy
Proskurex Siennica Różana – 500 zł/t z VAT ogólnoużytkowy

Żyto

JANSZ - POL Strupin Duży – 350 zł/t z VAT ogólnoużytkowe

Owies

JANSZ - POL Strupin Duży – 300 zł/t z VAT

Pszenżyto

Ferma Drobiu – 530 zł/t z VAT
JANSZ - POL Strupin Duży – 400 zł/t z VAT
Skład Opału „SZUMIŁO” Chełm – 400 zł/t z VAT
Proskurex Siennica Różana – 450 zł/t z VAT

Ceny targowiskowe 6-10 lipca 2015 r.*

jęczmień – od 550 do 600 zł/t
mieszkanka zbożowa – 350 – 500 zł/t
owies – 400 – 500 zł/t
pszenica – 550 – 700 zł/t
pszenżyto – 450 – 600 zł/t
żyto – 400 – 450 zł/t

* Opracowała Małgorzata Biegalska z LODR w Końskowoli

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Profesor Zbigniew Pater nadal na czele Politechniki Lubelskiej

Profesor Zbigniew Pater nadal na czele Politechniki Lubelskiej

Dotychczasowy rektor będzie kierował Politechniką Lubelską przez kolejne cztery lata. Profesor Zbigniew Pater starający się o reelekcję był jedynym kandydatem na rektora kadencji 2024-2028.

Bliżej po paszport. Otwarto punkt w Świdniku
galeria

Bliżej po paszport. Otwarto punkt w Świdniku

Mieszkańcy Świdnika nie muszą już jeździć po paszport do Lublina. W urzędzie miasta otwarto terenowe biuro paszportowe.

Znamy kolejnych artystów tegorocznych Innych Brzmień
27 czerwca 2024, 16:00

Znamy kolejnych artystów tegorocznych Innych Brzmień

Amerykański wirtuoz gitary – Yonatan Gat, ultra żywiołowi Meksykanie z Sonido Gallo Negro, zjawiskowa Halina Rice i dark rockowy Kanadyjczyk Alex Henry Foster, to kolejni artyści tegorocznego festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który odbędzie się w Lublinie w dniach 27-30 czerwca.

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce
Zdjęcia/Wideo
galeria

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce

Ma moc 2,5 MW i mieści się na 40 tys.m2 dachu lubelskiego zakładu Aliplast, wiodącego w Europie projektanta i producenta systemów aluminiowych dla budownictwa. Mowa o klejonej instalacji fotowoltaicznej na Felinie, największej tego typu w Polsce!

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego
19 kwietnia 2024, 19:00

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego

To już 45 lat odkąd po raz pierwszy na scenie wystąpił Krzysztof „Jary” Jaryczewski. Ten legendarny wokalista już 19 kwietnia (piątek) w Studio im. Budki Suflera Radia Lublin zagra swoje największe przeboje, które w latach 80 znała cała Polska. Wokalista wystąpi z zespołem Jary Oddział Zamknięty.

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Blisko 23 tys. sztuk nielegalnych papierosów zabezpieczyli janowscy policjanci. Natomiast funkcjonariusze NOSG udaremnili przemyt ponad 35 tys. paczek. Ich wartość rynkowa to 625 tys. zł.

Enej w Zgrzycie
21 kwietnia 2024, 20:00

Enej w Zgrzycie

Tegoroczna wiosna dla grupy Enej jest wyjątkowa z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że zespół wydał kolejną płytę („Vesna”, przyp. aut.), a drugi, że zespół ruszył w trasę klubową po Polsce, w ramach której w najbliższą niedzielę zagra w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Spartakiada w Bychawie
galeria

Spartakiada w Bychawie

We wtorek, na terenie Liceum Ogólnokształcącego w ZS im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie, odbyła się "Spartakiada" sportowo-obronna klas wojskowych z regionu.

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Na granicy z Ukrainą i Białorusią nigdy nie jest nudno. Celnicy co rusz trafiają na niezwykłą kontrabandę, a pomysłowość przemytników potrafi zadziwić nawet doświadczonych funkcjonariuszy Służby Celnej czy Straży Granicznej.

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o niedzielnych zmianach w kursowaniu autobusów. Powodem są zawody biegowe.

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium