wtorek, 20 marca 2018 r.

Rolnictwo

Na co rolnik wydaje pieniądze z dotacji?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 czerwca 2012, 18:14

Z funduszy PROW 2007-2013 polscy rolnicy kupili m.in. ponad 21 tys. ciągników<br />
 (Jacek Świerczyński
Z funduszy PROW 2007-2013 polscy rolnicy kupili m.in. ponad 21 tys. ciągników
(Jacek Świerczyński

Rolnicy najczęściej starają się o unijne dofinansowanie na zakup maszyn i urządzeń. W czołówce są mieszkańcy powiatu bialskiego i podlubelskich gmin.

Z danych lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że najwięcej projektów inwestycyjnych składają mieszkańcy powiatu bialskiego. – Z tego terenu zostało złożonych w sumie ponad 1,5 tys. projektów – mówi Andrzej Mróz, zastępca dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR

– 162 wnioski pochodziły z terenu gminy Wisznice, 142 z gminy Międzyrzec Podlaski, zaś 104 z Białej Podlaskiej – wylicza Leszek Daniluk z ARiMR.

– Duma mnie rozpiera, kiedy słyszę, że nasi rolnicy znajdują się w czołówce – cieszy się Tadeusz Łazowski, starosta bialski. – Moim zdaniem wnioski, które muszą wypełniać rolnicy powinny być uproszone. Za dużo w tym wszystkim biurokracji – dodaje.

– Rolnicy mogą zawsze liczyć na naszą pomoc. Sporo osób korzysta z naszych podpowiedzi – mówi Kazimierz Samczuk, kierownik Zespołu Doradztwa Rolniczego w Wisznicach. – Rolników interesują głównie zakupy do gospodarstw. Za środki unijne kupują ciągniki i maszyny rolnicze.

Z unijnego wsparcia korzystają też wielu mieszkańcy powiatu opolskiego, którzy złożyli w sumie ponad 1,3 tys. projektów. – Ale na ten wynik wpłynęła ilość złożonych wniosków powodziowych. Było ich ok. 700 – mówi Daniluk.

Na trzecim miejscu jest powiat lubelski. Z tego terenu wpłynęło ok. 1,1 tys. projektów. Najaktywniejsi pod względem złożonych projektów są mieszkańcy gminy Wojciechów, z wynikiem 116.

– Rolnicy inwestują w nowy sprzęt i to widać na polach. Jeszcze parę lat temu nikomu to się nawet nie śniło – komentuje Jan Czyżewski, wójt gminy Wojciechów. –Sporo jest młodych rolników, którzy dzierżawią grunty i prowadza duże gospodarstwa. Są też przedsiębiorcy, który inwestują w restaurację, domy weselne i agroturystykę. To dzięki takim osobom wieś się zmienia.

W ubiegłym roku największym zainteresowaniem cieszył się program modernizacji gospodarstw rolnych. W 2011 r. do lubelskiego oddziału ARiMR wpłynęło ponad 4,8 tys. wniosków. O pomoc ubiegają się m.in. sadownicy z Urzędowa, Bobów i gminy Opole Lubelskie.

Unijnym wsparciem interesują się też młodzi rolnicy, którzy mogą liczyć na premię w wysokości do 75 tys. zł. Sporym zainteresowaniem cieszyły się także programy ułatwiające założenie lub rozwój działalności gospodarczej. W przypadku działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” w 2011 roku złożono ponad 900 wniosków. Dotyczyły one m.in. wyposażenia zakładów fryzjerskich, tartaku czy pralni, ale też zakupu quadów, autobusu, kajaków, a nawet jachtu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!