sobota, 27 maja 2017 r.

Rolnictwo

Oszuści chcą wyłudzić pieniądze za wnioski o dopłaty dla rolników

Dodano: 18 lutego 2013, 15:10

Blankiet przekazu pocztowego, który trafia do rolników.
Blankiet przekazu pocztowego, który trafia do rolników.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie pobiera opłat za wnioski do dopłat bezpośrednich. A takie blankiety przekazu pocztowego wysyłają oszuści – ostrzega ARiMR.

Pismo, które otrzymują rolnicy m.in. z województwa lubelskiego jest opatrzone logotypem łudząco podobnym do logotypu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W informacji anonimowy autor zachęca do wpłacania pieniędzy na podany numer konta bankowego w celu otrzymania dopłat bezpośrednich.

– Reklamuje to pismo jako "zaproszenie”, które jest "najkrótszą drogą do otrzymania dotacji bezpośredniej” – wyjaśniają pracownicy ARiMR. – Dalej wskazuje, że korzystając z tej propozycji rolnik zapewni sobie "spokój, relaks i beztroski sen” i dołącza blankiet przekazu pocztowego z sumą do wpłaty 246 zł, z tytułem przelewu: "opłata za wniosek”. Anonimowy autor nie precyzuje jednak, na czym ma polegać skorzystanie z jego propozycji. Używa pojęcia bardzo nieprecyzyjnego, mogącego wskazywać np., że trzeba zapłacić za samo dostarczenie wniosku o przyznanie dopłat bezpośrednich.

– Informacje o tego typu działaniach otrzymaliśmy z kilku województwa – podkarpackiego, lubelskiego i małopolskiego – wylicza Paweł Wojcieszak z biura prasowego ARiMR.

– W piątek dostaliśmy informację od rolników, że firma ARMiR rozsyła informację do rolników o uiszczeniu opłaty w celu otrzymania prawidłowego wniosku spersonalizowanego (czyli wstępnie wypełnionego-red.) – informuje Andrzej Maj, zastępca dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR. – Wiemy o kilkunastu tego typu przypadkach w naszym województwie.

W Lubelskiem Agencja wysyła wnioski spersonalizowane do ok. 170 tys. osób. Tymczasem taki wniosek, który z Agencji otrzymuje rolnik jest bezpłatny. Nic nie kosztuje też przesłanie wypełnionego przez rolnika dokumentu do ARiMR czy to w formie papierowej czy też elektronicznej

Skąd "firma” podszywająca się pod ARiMR ma dane osobowe rolników? – To jest dobre pytanie – odpowiada Wojcieszak. – Dyrektorzy oddziałów, gdzie odnotowano przypadki wyłudzania pieniędzy od rolników mieli zgłosić to do organów ścigania.

Centrala Agencji również złoży takie zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie.
Czytaj więcej o:
Julia
karol
rolnik
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Julia
Julia (20 lutego 2013 o 13:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
My też wczoraj dostalismy takie pismo. Województwo zachodniopomorskie gmina Białogard
Rozwiń
karol
karol (19 lutego 2013 o 08:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do gabinetów weterynaryjnych też to przysłali .
Rozwiń
rolnik
rolnik (18 lutego 2013 o 15:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a może ta kasa na spłatę partyjnych długów
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!