sobota, 24 marca 2018 r.

Rolnictwo

Pasze GMO mogą być stosowane do 2017 r.

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 lipca 2012, 09:52

 (Jacek Świerczyński/ Archiwum)
(Jacek Świerczyński/ Archiwum)

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o paszach. Przedłuża ona możliwość wykorzystywania pasz genetycznie modyfikowanych do żywienia zwierząt do 1 stycznia 2017 roku.

Za nowelizacją głosowało 229 posłów, przeciwnych było 188; 23 osoby wstrzymały się od głosu.

Według opinii Ministerstwa Spraw Zagranicznych zakaz stosowania pasz genetycznie modyfikowanych zapisany w ustawie o paszach powinien być z niej wykreślony, gdyż jest on niezgodny z unijnym prawem.

Posłowie zdecydowali się jednak na przedłużenie okresu, w którym import pasz GMO jest dozwolony, ponieważ zmiana całej ustawy prawdopodobnie wiązałaby się z długotrwałym procesem legislacyjnym.

Jest bowiem w Polsce wielu przeciwników stosowania GMO. Obecna nowelizacja zmienia jedynie termin wejścia w życie zakazu.

Taki zakaz został wpisany do ustawy o paszach w 2006 r., ale miał zacząć obowiązywać od 2008 r. Jednak nie wszedł on wtedy w życie, gdyż posłowie zdecydowali o przesunięciu jego obowiązywania o kolejne 4 lata - do końca 2012 r.


Krzysztof Ardanowski (PiS), przekonując posłów do odrzucenia projektu nowelizacji argumentował, że dalsza zgoda na korzystanie z pasz GMO w jeszcze większym stopniu uzależnią polską hodowlę od importu komponentów białkowych z innych kontynentów. Dodał, że Polska zwiększa import soi GMO, wydając na ten cel ok. 4 mld zł rocznie.

- To są środki, które mogłyby pozostać w polskim rolnictwie, zwiększyć dochody polskich rolników" - tłumaczył. "Przyjmując ustawę, Sejm popiera ograniczenie suwerenności żywnościowej - stwierdził Ardanowski.

Z kolei zdaniem Cezarego Olejniczaka (SLD), zakazanie stosowania soi GMO w naszym kraju spowoduje, że "padnie" produkcja trzody, drobiu oraz mleka. Dodał, że cała Unia stosuje takie pasze, więc one i tak napłyną do Polski.

Stanisław Kalemba (PSL) zaznaczył, że Polska jest liderem w uprawach roślin białkowych niemodyfikowanych genetycznie. - Taką produkcję trzeba rozwijać, ale obecnie nie można zrezygnować z korzystania z soi GMO, bo w ten sposób upadnie polskie rolnictwo - dodał.

Wiceminister rolnictwa Andrzej Butra, odpowiadając na wątpliwości posłów zaznaczył, że Polska jest dużym eksporterem żywności, a wprowadzenie zakazu karmienia zwierząt paszami modyfikowanymi spowoduje, że nasze produkty przestaną być konkurencyjne i producenci poniosą straty.

- Dopóki nie będzie jednolitej polityki UE wobec GMO, nie możemy sobie pozwolić na wprowadzenie takiego zakazu - powiedział.

Teraz nowelizacja ustawy o paszach trafi do Senatu. (PAP)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Lubelak
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Lubelak
Lubelak (16 lipca 2012 o 12:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[url="http://www.youtube.com/watch?v=T0nDwVf1Yg0"]http://www.youtube.com/watch?v=T0nDwVf1Yg0[/url]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!