wtorek, 20 marca 2018 r.

Rolnictwo

Perz energetyczny. Na biomasę i pelety

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lipca 2012, 17:27

Perz energetyczny (perz wydłużony) (wikipedia.pl)
Perz energetyczny (perz wydłużony) (wikipedia.pl)

Naukowcy z Instytutu Hodowli Roślin w Bartążku pod Olsztynem namawiają rolników do uprawy specjalnej odmiany perzu energetycznego. Roślinę tą można wykorzystywać m.in. jako biomasę.

Perz energetyczny w tylko w niewielkim stopniu przypomina chwast znany powszechnie z ogródków. Jest on wydłużoną trawą wieloletnią i w przeciwieństwie do perzu właściwego, nie rozprzestrzenia się w sposób niekontrolowany, bo nie ma rozłogów.

Perz energetyczny ma duże, szczeciniaste liście o długości nawet do 30 cm, a roślina osiąga wysokość 2 metrów (plus korzenie kolejne 2 metry). Nadaje się do uprawy w całej Polsce, w tym na glebach lekkich, słabszych, suchych – nie lubi natomiast gleb podmokłych i torfowych. Jest odporny na mróz (do – 20 stopni bez okrywy śnieżnej) i nadaje się do rekultywacji gleb zniszczonych.

Odmianę perzu energetycznego o nazwie "Bamar” wyselekcjonowali naukowcy z Instytutu Hodowli Roślin w Bartążku pod Olsztynem. Dr inż. Danuta Martyniak przekonuje, że jest on łatwy w uprawie, tani i ma szerokie spektrum zastosowania.

– Może być wykorzystany w przemyśle papierniczym, bo ma dużo celulozy, w przemyśle meblarskim do wytwarzania płyt wiórowych, a także w biogazowniach i do produkcji peletu – wylicza dr Martyniak.
Założenie hektara plantacji perzu energetycznego kosztuje 2,7 tys. zł. Dla porównania założenie hektara uprawy innej rośliny energetycznej – miskantusa – to wydatek rzędu 18 tys. zł. A z wyliczeń dr Martyniak wynika, że 1,5 tony biomasy równoważy tonę węgla. Z hektara daje to biomasę o wartości energetycznej 5-6 ton węgla.

Perz warto hodować z powodu łatwości uprawy. Można go zbierać przy pomocy tradycyjnych maszyn rolniczych, a plantacje likwiduje się poprzez zaoranie tradycyjnym pługiem – tłumaczy naukowiec.

Obecni na spotkaniu rolnicy przyznawali w rozmowach, że poważnie rozważą czy nie zając się taką uprawą.

-Mnie się najbardziej podoba to, że jest to roślina wieloletnia. Nie trzeba co roku orać pola, tyrać na nim wiosną i jesienią tylko raz się go zasieje i przez kolejnych 7-10 lat tylko się kosi plony, to mi odpowiada - przyznał jeden z rolników.

Rolnicy, którzy chcą uprawiać perz energetyczny, muszą zawrzeć umowy na dostawę nasion tej rośliny z ośrodkiem naukowym w Bartążku. (am, PAP)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!