środa, 21 lutego 2018 r.

Rolnictwo

Pomór świń. Służby weterynaryjne nieugięte, kwarantanna obowiązuje

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 lutego 2014, 13:58
Autor: (aa)

Zakaz wywozu świń i mięsa wieprzowego z powiatów bialskiego, włodawskiego nie zostanie cofnięty. Mimo interwencji radnych wojewódzkich rozporządzenie wojewody związane z afrykańskim pomorem świń dalej obowiązuje.

We wtorek w tej sprawie zwołano konferencję prasową w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. - ASF jest bardzo groźną chorobą. Nie ma na nią ani lekarstwa ani szczepionki, dlatego działania muszą być podjęte natychmiastowo - przekonuje Jerzy Zarzeczny, Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, który spotkał się z dziennikarzami. To na jego wniosek wojewoda wydała rozporządzenie dotyczące afrykańskiego pomoru świń. Do tej pory dwa padłe dziki chore na ASF znaleziono na Podlasiu, ok. 900 metrów od granicy z Białorusią. - Rada epizodyczna przy Głównym Lekarzu Weterynarii podejmuje działania w celu ochrony pozostałej części kraju. W porozumieniu z Komisją Europejską zostaje wyznaczony obszar zagrożony chorobą - tłumaczy Zarzeczny. W miniony poniedziałek niemal jednogłośnie radni Sejmiku Województwa Lubelskiego przyjęli stanowisko dotyczące uchylenia rozporządzenia wojewody. Ich zdaniem obostrzenia dotyczące zakazu wywozu świń i mięsa wieprzowego z powiatów bialskiego i włodawskiego zostały wprowadzone zbyt pochopnie i nie było dla nich wystarczających przesłanek. Podobnie uważają władze Lubelskiej Izby Rolniczej. - Jednym z rozwiązań zaistniałej sytuacji mogłoby być stworzenie specjalnych korytarzy umożliwiających transport mięsa wieprzowego - czytamy w wydanym we wtorek stanowisku LIR. - Nie ma takiej opcji, aby ubój zwierząt odbywał się poza zagrożoną strefą - odpowiada Zarzeczny.

LIR postuluje również, aby "wprowadzić zwiększony odstrzał dzików w strefie przygranicznej, dzięki któremu sprawniejsze stanie się monitorowanie występującego zagrożenia”. - Ani my ani wojewoda o tym nie decydujemy - ucina Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. - To jest decyzja na szczeblu krajowym. Zakaz wywozu zarówno świń jak też mięsa wieprzowego poza teren zagrożony będzie obowiązywać, o ile sytuacja się nie nie pogorszy przez minimum 90 dni. Jest jednak pewne światełko w tunelu. - Minister rolnictwa nie wykluczył rekompensat dla rolników - dodaje Zarzeczny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: ASF pomór świń
hehe
świniarz
Karol
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

hehe
hehe (23 marca 2014 o 17:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

z tym stanibułą radze uważać,to Łun wzorem O. Pio bywał w 2 miejscach na raz ,w każdym bądz razie w tych samych godzinach zapier.ł i w Lublinie i w Zamościu ,za co wdzięczna łojczyzna chłopoburaczana płaciła mu 2 pensje,takich kandydatów na ołtarze jest więcej ,w ostatnim numerze pisali ,że litwiniuk i banda typu psl ARiMR brała pensje nie pojawiając się w pracy i nie podpisując listy,bo takie cuda to tylko u nas

Rozwiń
świniarz
świniarz (16 marca 2014 o 12:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pana ministra już nie ma,Pani Wojewody też,a Pan Zarzeczny ,który wydał nakaz zagazowania około miliona świń i jego przyboczny Stanibuła trzymają się mocno koryta,i odpowiadaja osobiście za ogromne straty rolników,tym szubrawcom ktoś musi podziękować.

Rozwiń
Karol
Karol (25 lutego 2014 o 21:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A może by tak Agencja Rynku Rolnego wykupiła zdrową trzodę i zamroziła ją na czas kiedy już wszystkie świnie zdechną

Rozwiń
BYKU
BYKU (25 lutego 2014 o 16:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Niech mi teraz Pan inspektor zaproponuje gdzie mogę sprzedawać świnie przez te 90 dni. Gazować? Bo ubojni która jest w stanie odebrać takie ilości nie ma. Zaraz chlewnie się przepełnią i oskarży nas o znęcanie się nad zwierzętami. Jeszcze z tydzień i do lasu wypuszczę.

Nie wypuszczaj do lasu tylko zaweż tym czerwonym sQrwysynom pod sejm

Rozwiń
snickers_2005
snickers_2005 (25 lutego 2014 o 15:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Niech mi teraz Pan inspektor zaproponuje gdzie mogę sprzedawać świnie przez te 90 dni. Gazować? Bo ubojni która jest w stanie odebrać takie ilości nie ma. Zaraz chlewnie się przepełnią i oskarży nas o znęcanie się nad zwierzętami. Jeszcze z tydzień i do lasu wypuszczę.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!