wtorek, 20 marca 2018 r.

Rolnictwo

Przez suszę nie dopełnili formalności. Nie muszą obawiać się kar

Dodano: 28 sierpnia 2015, 20:04
Autor: aa

Rolnicy, którzy mają gospodarstwa większe niż 15 ha nie muszą obawiać się kar w związku z tym, że nie wysiali międzyplonów. W ramach utrzymania obszarów proekologicznych powinni to zrobić do 20 sierpnia. Jednak susza nie pozwoliła im na to.

Rolnicy ubiegający się o jednolitą płatność obszarową otrzymają płatność z tytułu realizacji praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska, czyli tzw. płatność na zazielenienie.

Dodatkowo rolnicy posiadający powyżej 15 ha gruntów ornych są zobowiązani do utrzymania obszarów proekologicznych (EFA). W związku z tym we wniosku o płatności bezpośrednie zadeklarowali wysiew międzyplonu ścierniskowego. Powinni to zrobić w okresie od 1 lipca do 20 sierpnia.

– Jest jednak susza i tego międzyplonu nie dało się wysiać – mówi Andrzej Bieńko, dyrektor lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – Zrodziło to wiele niepokojów wśród rolników. Uspokajamy: nie będzie ani kar, ani pomniejszania płatności.

Rolnik powinien powiadomić kierownika biura powiatowego ARiMR o zaistniałej zmianie – w przypadku, kiedy poplon nie wzejdzie lub nie został on w ogóle posiany. Ma na to czas tylko do 4 września. Rolnik musi złożyć stosowne oświadczenie wraz z dowodami potwierdzającymi wystąpienie szkody w uprawach rolnych spowodowanych przez suszę. Musi być poświadczone przez dwóch świadków.

Wnioski można pobrać w biurach powiatowych.

Czytaj więcej o: Andrzej Bieńko ARiMR rolnictwo
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!