Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

13 lipca 2017 r.
9:34

Rekordzista ma do odzyskania 200 tys. złotych. Firma zapewnia, że zapłaci, ale tego nie robi

67 9 A A

Jedni czekają na 10 tys., drudzy nawet na 200 tys. złotych. Spółka FTK w Krasnymstawie jest winna plantatorom tytoniu prawie 6 milionów złotych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Towar zabrali, a pieniędzy jak nie było tak nie ma – rozkłada ręce Jan Korśla, plantator z Krasnegostawu, który uprawia tytoń od ponad 20 lat. – Sprzedałem tytoń w listopadzie i do tej pory nie dostałem pieniędzy. Prawie 2 tony za ponad 10 tys. zł.

– Jesteśmy cierpliwi, ale ile jeszcze można czekać? – denerwuje się Józef Mantyka.

– Ponoć jakieś pieniądze mają być w lipcu – dodaje inny plantator, któremu spółka jest winna 20 tys. zł.

– Sytuacja plantatorów jest bardzo trudna – przyznaje Maria Bubiłek, prezes Grupy Producentów „Krasnostawski Tytoń”, która kupowała tytoń od plantatorów i sprzedawała firmie FTK . – W naszym związku jest 300 członków i praktycznie wszyscy czekają na pieniądze. Łączna kwota to blisko 6 mln zł. Rekordzista ma do odzyskania 200 tys. zł.

Firma cały czas zapewnia, że zapłaci, ale tego nie robi.

– Codziennie rozmawiamy z panią prokurent i cały czas słyszymy, że pieniądze będą – opowiada Bubiłek. – Na początku zapłacili parę złotych, później też dostaliśmy jakieś pieniądze, ale jak nie jest to cała suma to jak to podzielić między plantatorów? Dochodziło do konfliktów.

Nie pierwszy raz FTK ma problem z wypłatą pieniędzy.

– Trzy albo cztery lata temu była podobna sytuacja – przyznaje Bubiłek. – Tylko czas między sprzedażą surowca a wypłatą pieniędzy był krótszy. Wtedy po trzech miesiącach firma zaległości uregulowała.

– Tyle, że wtedy były inne władze. Teraz dogadać się nie można – komentuje Zygmunt Karczewski, który uprawiał tytoń przez ponad 30 lat. W ubiegłym roku przekazał gospodarstwo synowi.

– Trzy miesiące można poczekać, ale dziewięć to już za dużo – podkreśla Bubiłek. – Może gdybyśmy wcześniej wiedzieli to co teraz, to tego tytoniu byśmy nie sprzedali?

Sprawa już trafiła do sądu. – 3 lipca wystąpiliśmy do Sądu Okręgowego w Lublinie o nakaz zapłaty wszystkich zaległych należności – mówi prezes.

Co na to FTK? Nie wiadomo. Wczoraj pojechaliśmy do siedziby firmy, ale do środka nie zostaliśmy wpuszczeni. Przy wejściu poinformowano nas, że dyrektor generalny i inne kompetentne osoby wyjechały.

– Póki co nie mamy wyboru, musimy czekać na gotówkę – stwierdza Bubiłek. – Albo sami nam zapłacą, albo wyegzekwujemy te zaległości poprzez komornika.

FTK

Fermentownia w Krasnymstawie to spółka - córka Zakładów Tytoniowych w Lublinie. O nieprawidłowościach i rosnących długach firmy piszemy od kilku lat. Sąd ogłosił upadłość ZTL, a w maju 2015 r. były prezes firmy, Iman E. został zatrzymany. Wraz z nim policjanci z CBŚ zatrzymali jeszcze cztery osoby z władz spółki. Podejrzewa się je o malwersacje finansowe na szkodę ZTL. Chodzi o wyprowadzenie z firmy 1,3 mln euro. Śledztwo w tej sprawie trwa. (jsz)

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
akcyza / 30 grudnia 2017 o 12:59
witam, jestem jednym z wielu rolników pokrzywdzonych przez FTK Krasnystaw, jeszcze są mi winni około 20tys zł. I ciekawi mnie jedna kwestia - skoro stocznie i kopalnie są dofinansowywane po raz enty i setny, to czy nie mógłby sie rząd raz zawziąć i wykupić FTK? Spłacić należności rolników? Dać stabilne ceny surowca??? Bo już chyba dość nadarli kasy na akcyzie, hmmm? Czyż nie? W kopalnie wciąż pompują kasę, płacą 13stki i Bóg wie jakie jeszcze dodatki za 20parę lat pracy, niebotyczne emerytury... Po prostu płakać się chce... Rolnik pracuje 40 lat i więcej (nawet do śmierci, jeśli pomaga młodemu gospodarzowi) i nie są to słodkie warunki pracy, które też niejednokrotnie zagrażają jego życiu i jego rodziny... (bo górnik idzie do kopalni, a żonka z dzieciakami rozrasta się w szerz w familoku i czeka tylko na kase)... i pracuje cały rok by potem takie FTK nie zapłaciło mu należnej krwawicy. Bo moi drodzy, rolnik nie dostaje regularnej pensji co miesiąc, czasami pracuje cały rok na jedną"zbiorczą" wypłatę, którą musi rozporządzać rozsądnie i umiejętnie przez kolejne 12 miesięcy.
witam, jestem jednym z wielu rolników pokrzywdzonych przez FTK Krasnystaw, jeszcze są mi winni około 20tys zł. I ciekawi mnie jedna kwestia - skoro stocznie i kopalnie są dofinansowywane po raz enty i setny, to czy nie mógłby sie rząd raz zawziąć i wykupić FTK? Spłacić należności rolników? Dać stabilne ceny surowca??? Bo już chyba dość nadarli kasy na akcyzie, hmmm? Czyż nie? W kopalnie wciąż pompują kasę, płacą 13stki i Bóg wie jakie jeszcze dodatki za 20parę lat pracy, niebotyczne emerytury... Po prostu płakać się chce... Rolnik pracuje 40... rozwiń
Avatar
Gość / 14 lipca 2017 o 13:41
Jak nie płaca to trzeba składać pozew o zapłatę przez sadinternetowy.pl , bo może okazać się, że dla wszystkich nie wystarczy pieniędzy
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 21:05
Oddajcie kase ilez mozna czekac???!!!!!!!brac bylo komu a kasy nie ma!!!
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 19:34
Obiecanki cacanki a głupiemu ..... Pieniądze miały być w marcu, później w kwietniu. Do końca czerwca napewno zapłacimy. Jest połowa lipca i co? Złożony wniosek do sądu. Pani Prezes czy nie można było wcześniej. 300 członków płaci pieniądze na grupę. Sa odpowiedni ludzie, adwokaci, prawnicy co się zajmują takimi sprawami. Niektórzy żyją wyłącznie z produkcji tytoniu. Obecnie trwa zbiór i trzeba płacić pracownikom. Ciekawe ile jeszcze czasu biedny rolnik będzie czekał na pieniądze o ile wogole je dostanie. Powinien dostać je z odsetkami, oby chociaż dostał same pieniądze.
Obiecanki cacanki a głupiemu ..... Pieniądze miały być w marcu, później w kwietniu. Do końca czerwca napewno zapłacimy. Jest połowa lipca i co? Złożony wniosek do sądu. Pani Prezes czy nie można było wcześniej. 300 członków płaci pieniądze na grupę. Sa odpowiedni ludzie, adwokaci, prawnicy co się zajmują takimi sprawami. Niektórzy żyją wyłącznie z produkcji tytoniu. Obecnie trwa zbiór i trzeba płacić pracownikom. Ciekawe ile jeszcze czasu biedny rolnik będzie czekał na pieniądze o ile wogole je dostanie. Powinien dostać je z odsetkami, oby c... rozwiń
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 15:35
Kasa na stoł i tyton dostaniecie proste jak budowa cepa.
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 15:27
Proponuję Pani Prokurent zabrać na dzień - dwa samochód którym jeździ. To pieniądze szybko się znajdą.
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 11:52
Dlaczego nikt jeszcze nie zgłosił upadłości, przecież ta firma to bankrut.
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 11:28
O kurde to jednak komornik do czegoś się może przydać.
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 10:51
Kiedyś mojego wujka pewien przedsiębiorca chciał tak przechytrzyć a ten złożył wniosek do sądu o oszustwo, szybko nawrócił się kontrahent jak miał przed sobą wizję więzienia. Ps. była to tzw. sprawa cywilna.
Avatar
akcyza / 30 grudnia 2017 o 12:59
witam, jestem jednym z wielu rolników pokrzywdzonych przez FTK Krasnystaw, jeszcze są mi winni około 20tys zł. I ciekawi mnie jedna kwestia - skoro stocznie i kopalnie są dofinansowywane po raz enty i setny, to czy nie mógłby sie rząd raz zawziąć i wykupić FTK? Spłacić należności rolników? Dać stabilne ceny surowca??? Bo już chyba dość nadarli kasy na akcyzie, hmmm? Czyż nie? W kopalnie wciąż pompują kasę, płacą 13stki i Bóg wie jakie jeszcze dodatki za 20parę lat pracy, niebotyczne emerytury... Po prostu płakać się chce... Rolnik pracuje 40 lat i więcej (nawet do śmierci, jeśli pomaga młodemu gospodarzowi) i nie są to słodkie warunki pracy, które też niejednokrotnie zagrażają jego życiu i jego rodziny... (bo górnik idzie do kopalni, a żonka z dzieciakami rozrasta się w szerz w familoku i czeka tylko na kase)... i pracuje cały rok by potem takie FTK nie zapłaciło mu należnej krwawicy. Bo moi drodzy, rolnik nie dostaje regularnej pensji co miesiąc, czasami pracuje cały rok na jedną"zbiorczą" wypłatę, którą musi rozporządzać rozsądnie i umiejętnie przez kolejne 12 miesięcy.
witam, jestem jednym z wielu rolników pokrzywdzonych przez FTK Krasnystaw, jeszcze są mi winni około 20tys zł. I ciekawi mnie jedna kwestia - skoro stocznie i kopalnie są dofinansowywane po raz enty i setny, to czy nie mógłby sie rząd raz zawziąć i wykupić FTK? Spłacić należności rolników? Dać stabilne ceny surowca??? Bo już chyba dość nadarli kasy na akcyzie, hmmm? Czyż nie? W kopalnie wciąż pompują kasę, płacą 13stki i Bóg wie jakie jeszcze dodatki za 20parę lat pracy, niebotyczne emerytury... Po prostu płakać się chce... Rolnik pracuje 40... rozwiń
Avatar
Gość / 14 lipca 2017 o 13:41
Jak nie płaca to trzeba składać pozew o zapłatę przez sadinternetowy.pl , bo może okazać się, że dla wszystkich nie wystarczy pieniędzy
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 21:05
Oddajcie kase ilez mozna czekac???!!!!!!!brac bylo komu a kasy nie ma!!!
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 19:34
Obiecanki cacanki a głupiemu ..... Pieniądze miały być w marcu, później w kwietniu. Do końca czerwca napewno zapłacimy. Jest połowa lipca i co? Złożony wniosek do sądu. Pani Prezes czy nie można było wcześniej. 300 członków płaci pieniądze na grupę. Sa odpowiedni ludzie, adwokaci, prawnicy co się zajmują takimi sprawami. Niektórzy żyją wyłącznie z produkcji tytoniu. Obecnie trwa zbiór i trzeba płacić pracownikom. Ciekawe ile jeszcze czasu biedny rolnik będzie czekał na pieniądze o ile wogole je dostanie. Powinien dostać je z odsetkami, oby chociaż dostał same pieniądze.
Obiecanki cacanki a głupiemu ..... Pieniądze miały być w marcu, później w kwietniu. Do końca czerwca napewno zapłacimy. Jest połowa lipca i co? Złożony wniosek do sądu. Pani Prezes czy nie można było wcześniej. 300 członków płaci pieniądze na grupę. Sa odpowiedni ludzie, adwokaci, prawnicy co się zajmują takimi sprawami. Niektórzy żyją wyłącznie z produkcji tytoniu. Obecnie trwa zbiór i trzeba płacić pracownikom. Ciekawe ile jeszcze czasu biedny rolnik będzie czekał na pieniądze o ile wogole je dostanie. Powinien dostać je z odsetkami, oby c... rozwiń
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 15:35
Kasa na stoł i tyton dostaniecie proste jak budowa cepa.
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 15:27
Proponuję Pani Prokurent zabrać na dzień - dwa samochód którym jeździ. To pieniądze szybko się znajdą.
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 11:52
Dlaczego nikt jeszcze nie zgłosił upadłości, przecież ta firma to bankrut.
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 11:28
O kurde to jednak komornik do czegoś się może przydać.
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 10:51
Kiedyś mojego wujka pewien przedsiębiorca chciał tak przechytrzyć a ten złożył wniosek do sądu o oszustwo, szybko nawrócił się kontrahent jak miał przed sobą wizję więzienia. Ps. była to tzw. sprawa cywilna.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzisiaj otwiera się Rollmania. Pierwszy dzień jazdy za darmo

Dzisiaj otwiera się Rollmania. Pierwszy dzień jazdy za darmo 0 0

Hala do jazdy na wrotkach i rolkach będzie działać od dzisiaj w miejscu lodowiska Icemania przy Al. Zygmuntowskich. We wszystkie dni tygodnia ma być czynna od godz. 11 do 21.

Ruszają mistrzostwa Polski w kolarstwie. O medale Mostostalu Puławy będzie trudno

Ruszają mistrzostwa Polski w kolarstwie. O medale Mostostalu Puławy będzie trudno 0 0

W piątek rozpoczynają się mistrzostwa Polski w kolarstwie. Bazą zawodów będzie Grunwald i Ostróda

Burze: W woj. lubelskim bez większych szkód

Burze: W woj. lubelskim bez większych szkód 0 2

Czwartkowe burze nie spowodowały większych szkód w woj. lubelskim

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [22-24.06]
22 czerwca 2018, 0:00

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [22-24.06] 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek do lubelskich kin trafią zbierający znakomite recenzje horror Hereditary oraz kontynuacja kultowej już serii kryminalnej - Ocean's 8, tym razem w wersji kobiecej. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Pomnik Marii i Lecha Kaczyńskich zamiast placu zabaw? Pierwsze przymiarki
galeria

Pomnik Marii i Lecha Kaczyńskich zamiast placu zabaw? Pierwsze przymiarki 0 16

Jeszcze w czerwcu możemy poznać reguły konkursu na projekt pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich, który miałby stanąć w centrum miasta. Prezydent Lublina i jego podwładni nie będą mieli wpływu na konkurs. Teoretycznie może go wygrać projekt stworzony przez miejską radną PiS

340 tys. uczniów z Lubelskiego zaczyna wakacje. Jak wypadł pierwszy szkolny rok po reformie?

340 tys. uczniów z Lubelskiego zaczyna wakacje. Jak wypadł pierwszy szkolny rok po reformie? 0 4

Ponad 340 tys. uczniów z całej Lubelszczyzny odbiera dziś świadectwa i zaczyna wakacje. Władza chwali reformę, ale nauczyciele i rodzice z niepokojem patrzą w przyszłość

MUNDIAL 2018 Argentyna – Chorwacja 0:3. Totalna demolka

MUNDIAL 2018 Argentyna – Chorwacja 0:3. Totalna demolka 2 1

MUNDIAL 2018 Po niezwykle emocjonującym meczu w Niżnym Nowogrodzie Chorwacja zdeklasowała Argentynę wygrywając 3:0 i zapewniła sobie wyjście z grupy. Z kolei Leo Messi i spółka są o krok od pożegnania się z turniejem w Rosji

"Wrota do piekieł" i inne filmy w kinie Perła w Lublinie [program na weekend]
22 czerwca 2018, 21:00

"Wrota do piekieł" i inne filmy w kinie Perła w Lublinie [program na weekend] 2 1

Co Gdzie Kiedy. Przed nami kolejny weekend z plenerowym Kinem Perła. W najbliższym czasie zobaczymy m.in. horror Wrota do piekieł i dramat Belgica.

Złota Setka 2017. Nagrodziliśmy najlepsze firmy z Lubelszczyzny [zdjęcia]
Uroczysta gala
galeria

Złota Setka 2017. Nagrodziliśmy najlepsze firmy z Lubelszczyzny [zdjęcia] 8 7

To już 22. edycja Rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny „Złota Setka 2017”. W czwartek wieczorem podczas uroczystej gali w Dworze Anna w Jakubowicach Konińskich nagrodziliśmy zwycięskie firmy. Był czas na gratulacje i okolicznościowe toasty.

Komitet Krzysztofa Żuka. Kto pójdzie do wyborów z prezydentem?

Komitet Krzysztofa Żuka. Kto pójdzie do wyborów z prezydentem? 3 36

Rozmowy w sprawie zawiązania komitetu, którego twarzą byłby urzędujący prezydent Lublina, trwały od kilku miesięcy. W czwartek w obecności dziennikarzy przedstawiciele poszczególnych ugrupowań podpisali porozumienie programowe

Sprawa prof. Starosławskiej wraca do prokuratury. Tak zdecydował sąd

Sprawa prof. Starosławskiej wraca do prokuratury. Tak zdecydował sąd 10 6

W czwartek sąd rejonowy uchylił postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa dotyczącego prof. Elżbiety Starosławskiej, byłej dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Rozstrzygnięcie jest prawomocne.

Puławy: Szukają miejsca pod nowe targowisko

Puławy: Szukają miejsca pod nowe targowisko 9 11

Puławscy urzędnicy prowadzą rozmowy z właścicielami działek, na których jeszcze w tym roku może powstać nowe miejskie targowisko. Opcje są dwie: tymczasowy, tańszy obiekt na cudzej ziemi lub pozyskanie gruntu i budowa tego docelowego z pełnym wyposażeniem.

Koncert Filipa Lato na Bronowicach
22 czerwca 2018, 18:00

Koncert Filipa Lato na Bronowicach 1 0

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda Voice of Poland, Filip Lato, wystąpi 22 czerwca o godz. 18 w Dzielnicowym Domu Kultury Bronowice (ul. Olchowa 8).

Motocyklista uderzył w tył Forda. Jest w szpitalu

Motocyklista uderzył w tył Forda. Jest w szpitalu 5 4

52-letni motocyklista trafił do szpitala po wypadku w Maryninie (pow. chełmski).

Burze nadciągają nad Lubelskie. Ministerstwo ostrzega

Burze nadciągają nad Lubelskie. Ministerstwo ostrzega 27 1

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ostrzega przed frontem burzowym, który ma dojść m.in. nad woj. lubelskie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!