niedziela, 18 marca 2018 r.

Rolnictwo

Rolnicy nie muszą już trzymać kur w zamknięciu. Minister złagodził obostrzenia

Dodano: 9 kwietnia 2017, 16:05
Autor: (aa)

Kury, kaczki i inne ptaki w gospodarstwie nie muszą być już trzymane w zamknięciu. Minister rolnictwa i rozwoju wsi cofnął zakaz ponieważ poprawiła się sytuacja epizootyczna. Nie oznacza to jednak, że żadne zakazy i nakazy w związku z epidemią ptasiej grypy już nie obowiązują.

W związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków wywołanej wirusem grypy A podtypu H5 i H7 w Polsce od 20 grudnia ub. r. obowiązywał zakaz wypuszczania ptactwa. Drób, w tym: kury, kaczki i indyki musiały być przetrzymywane w budynkach. Obowiązywał również zakaz organizowania targów, wystaw i pokazów z udziałem ptaków bez uprzedniej zgody powiatowego lekarza weterynarii.

Rolnikom nieprzestrzegającym zakazu wiązanego z trzymaniem drobiu w zamknięciu groziły kary od 810 złotych do nawet kilku tysięcy złotych.

„Niech się wreszcie ktoś obudzi, w tym minister rolnictwa – apeluje w liście do redakcji nasza Czytelniczka z gminy Niedrzwica Duża (powiat lubelski). „Idą święta, niech dadzą wreszcie ludziom spokój, bo my na własnym podwórzu czujemy się jak złapani złodzieje. Za 810 zł kary to ile trzeba jajek od tych kur?

Od 6 kwietnia ptaki hodowane na fermach i gospodarstwach mogą chodzić już na wolności. Mimo to hodowcy drobiu cały czas zobowiązani są do przestrzegania zasad bioasekuracji. Rolnik musi pamiętać też odpowiednim zabezpieczeniu paszy i zakładaniu w kurniku odzieży ochronnej i obuwia ochronnego. W dalszym ciągu obowiązuje zakaz pojenia drobiu i ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki.

Na teren województwa lubelskiego ptasia grypa nie dotarła. W Lubelskiem mamy zaś przypadki i ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). To groźna choroba świń i dzików.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
gerr
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 kwietnia 2017 o 10:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
U mnie na wsi NIKT nie trzymał kur w zamknięciu. A jak ostatnio było szczepienie psów przeciw wściekliźnie to szczepił co 10-ty!!! Szkoda kasy, a u każdego po 2-3 samochody, nie liczę maszyn rolniczych. Chłopy mają wszystko w d...ie: krus, podatki (przeciez nie prowadzą księgi, a ty i ty płacisz vat od każdej paczki zapałek, bo inaczej ścignie cię US), sąsiadów, etc.
Rozwiń
Gość
Gość (10 kwietnia 2017 o 06:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KRASNAL NA DRABINIE RZADZI a TAK w ogole od 89 roku wszystkie rzady dzialaja na niekorzysc pl Lobby izraelsko niemieckie ma sie dobrze
Rozwiń
gerr
gerr (9 kwietnia 2017 o 21:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
CZY NA SWOJEJ DZIAŁCE MOGĘ ROZŁOŻYĆ TRUCIZNĘ NA KURY SĄSIADÓW
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
-------------------------------------   kura na twojej działce jest twoją własnością, także  do gara ją i na rosół.
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
A CZY NA SWOJEJ DZIAŁCE MOGĘ ROZŁOŻYC TRUCIZNĘ NA PSA SĄSIADA
Rozwiń
Gość
Gość (9 kwietnia 2017 o 20:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
CZY NA SWOJEJ DZIAŁCE MOGĘ ROZŁOŻYĆ TRUCIZNĘ NA KURY SĄSIADÓW?
Rozwiń
Rolnik
Rolnik (9 kwietnia 2017 o 20:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie rolnik napisał:
Rolnik napisał:
Dziękujemy
Rolnik napisał:
-----------------------------------------  rolnik, to za mało, na kolana, całować po rękach i zamawiać mszę Po co te drwiny?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!