niedziela, 18 marca 2018 r.

Rolnictwo

Rolnicy wracają do stolicy. Gdzie wciąż blokują drogi?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 lutego 2015, 21:14

Na razie blokada na drodze krajowej nr 19 i 63 została zawieszona. Rolnicy z Radzynia Podlaskiego wybierają się w czwartek do Warszawy. Nadal trwa za to protest w centrum Parczewa. – W środę trochę odpoczniemy – zapowiadają protestujący, którzy również jadą na pikietę do stolicy.

– Nasz protest trwał 8 dni i 7 nocy – podsumowuje Wiesław Dudek, organizator pikiety w Radzyniu Podlaskim. – Póki co, na drodze już nie protestujemy. – Jedziemy w czwartek do Warszawy. Obecnie trwają zapisy na ten wyjazd. Jedziemy autokarami, a niektórzy rolnicy prywatnymi samochodami.

Rolnicy z Radzynia Podlaskiego w ubiegłym tygodniu protestowali na skrzyżowaniu dróg krajowych nr 19 i 63. Traktory rozjechały się w czwartek po południu. – W ciągu dnia na blokadzie było ok. 80-20 rolników – wylicza Dudek. – Nocne protesty były rotacyjne. Brało w nich udział ok. 20-30 osób.
Z blokady dróg nie zrezygnowali zaś rolnicy z powiatu parczewskiego. – Jedynie na weekend zawiesiliśmy protest, a tak to stoimy codziennie – mówi Ryszard Piątkowski, jeden z protestujących pod Parczewem. – Stoimy w sumie na trzech blokach: w Parczewie, Zaniówce i Jabłoniu. W czasie protestu policja wyznacza objazdy.

We wtorek rolnicy także będą blokować drogi. W miejscowości Jabłoń w godz. 10-13, w Zaniówce – między godz. 10 a 14, zaś w Parczewie blokada drogi rozpocznie się także o godz. 10, a zakończy o godz. 16. Rolniczy protest na drogach trwa już ponad tydzień.

– W środę sobie trochę odpoczniemy – zapowiada Piątkowski. – Czy blokada będzie także w czwartek tego jeszcze nie wiadomo. Tego dnia jedziemy do Warszawy. Mamy już zapisanych 50 osób. Myślę, że pojedzie trzy razy tyle.

Jeśli do porozumienia nie dojdzie, rolnicy wrócą na drogi. – Z tego co mi wiadomo, w poniedziałek zostało złożone powiadomienie o blokadzie w Wisznicach – mówi Piątkowski. – Ma się zacząć od piątku jeśli rozmowy z Warszawie zakończą się fiaskiem.

W poniedziałek przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski zapowiedział, że w czwartek około godz. 10 protestujący zbiorą się przed Torwarem. Następnie przejdą przed kancelarię premiera. Jeśli rolnicy nie dogadają się z rządem albo minister rolnictwa Marek Sawicki nie poda się do dymisji to rolnicy zorganizują zielone miasteczko.

Rolnicy domagają się m.in. odszkodowań za straty spowodowane przez dziki jak też rządowej interwencji na rynkach wieprzowiny i mleka. Walczą również o zakaz sprzedaży ziemi cudzoziemcom.

– Jeśli w moim gospodarstwie roczna produkcja wynosi 2,5 tysiąca tuczników i ze względu na spadek cen ponoszę stratę rzędu 50 zł na sztuce to łatwo policzyć ile to jest – tłumaczy Włodzimierz Słobodziński, rolnik z Wohynia koło Radzynia Podlaskiego. – Tymczasem cena za środki niezbędne do produkcji jest ta sama. Dlatego w czwartek będę na proteście w Warszawie – zapowiada.
  Edytuj ten wpis
rolnik
zeno
pol
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

rolnik
rolnik (23 lutego 2015 o 02:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ja wam powiem takie pszysłowie ot myszy pot cesarza wszyscy żyli z gospodarza.

Rozwiń
zeno
zeno (17 lutego 2015 o 22:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ZAPRASZAMY  CHETNYCH  NA  WYJAZD  AUTOKAREM  DO  WARSZAWY  NA  DZIEN 19.02.2015R /CZWARTEK/  CELEM  UCZESTNICTWA  W  OGOLNOPOLSKIM  ZLOCIE - PROTESCIE ROLNIKOW, MANIFESTACJI PRZECIWKO ZLEJ I SZKODLIWEJ  POLITYCE  GOSPODARCZEJ  WLADZ  POLSKI.  WYJAZD O GODZ.6,00 W GESI Z POD KOSCIOLA.
KONTAKT DO P. KRZYSKA.  JEDNOCZESNIE PRZEPRASZAMY MIESZKANCOW MIASTA I POW. PARCZEWSKIEGO ZA UTRUDNIENIA W RUCHU LOKALNYM Z TYTULU  BLOKAD. >>>ORGANIZATORZY<<<

Rozwiń
pol
pol (17 lutego 2015 o 13:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kmiotki do gnoju ,a nie do Warsawy

Rozwiń
ŁOWCA SKÓR
ŁOWCA SKÓR (17 lutego 2015 o 07:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"Rolnicy z Radzynia Podlaskiego wybierają się .." czy ów Radzyn nie jest ta oddaną w opiekę Jezusa Chrystusa miejscowością "dowodzoną" przez jakiegoś nawiedzonego facecika? Powinni udać się raczej do Częstochowy lub Watykanu!!! Warszawa jest siedliskiem wyuzdania i swawoli, a "oddanym" nie przystoi bywać w takich Sodomach i Gomorach..

JUDE ???

Rozwiń
Anrdzej
Anrdzej (17 lutego 2015 o 07:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Do rolników. Jeśli macie straty, to może zbyt wielu z Was produkuje mięso? Może czas się przebranżowić? Może już nie te czasy,  że po staremu jak dziad i dziad dziada siali żytko, tylko czas coś zmienić ?  Ja nie mam dla was przepisu na szczęście, ale cholera mnie bierze jak słyszę : "dopłacam do hodowli, jadę protestować" ... a kto do diabła powiedział że wszystkim wam ma się opłacać ? Komu, któremu przedsiębiorcy  w przemyśle czy w usługach ktokolwiek daje najmniejsze gwarancje? Rynek ! Masz dobrą ofertę, masz kupca, usługobiorcę, żyjesz!. Nie ma zbytu - giniesz ! 

Takie jest prawo buszu! Przypadkiem i Was to dotyczy ...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!