Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

1 marca 2015 r.
19:30
Edytuj ten wpis

Rolnik idzie do szkoły

0 2 A A

Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej – to kierunek, który do swojego programu nauczania wprowadza coraz więcej szkół. Jednak wciąż największą popularnością cieszą się kierunki typowo rolnicze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Spec od "zielonej energii”

W zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Zamoyskiego w Jabłoniu kształci od września ubiegłego roku.

– Obecnie w klasie uczy się 10 osób. Spodziewam się, że w przyszłym roku szkolnym zainteresowanie będzie większe. Zwłaszcza, że chcemy nawiązać współpracę z Polską Akademią Nauk, który ma powołać specjalny instytut pod Warszawą specjalizujących się w odnawialnych źródłach energii – mówi Izabela Sokołowska, dyrektorka szkoły.

Do uruchomienia podobnego kierunku przymierzają się też inne szkoły w Lubelskiem. – Od września chcemy zacząć kształcenie w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Na razie jednak zainteresowanie jest niewielkie – przyznaje Bożena Stępień, kierownik Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli. – Świadomość młodych ludzi w tym zakresie jest chyba niezbyt duża.
Tymczasem w całym kraju jak grzyby po deszczu powstają biogazownie, farmy fotowoltaiczne, a na budynkach urzędów, szkół i prywatnych domach montowane są kolektory słoneczne.

– Ktoś te wszystkie urządzenia będzie musiał przecież serwisować i naprawiać. Więc rynek pracy będzie – przewiduje Stępień. – Kierunek na pewno nie jest łatwy. Są zajęcia z fizyki, elektroniki czy elektryki.
Jeśli uda się zebrać grupę 20 osób zainteresowanym kształceniem w tym kierunku to taka klasa powstanie od września.

Nowoczesne uprawy i agroturystyka

Tadeusz Szewczyk, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zamościu przyznaje, największą popularnością cieszą się takie kierunki jak rolnik i technik rolnik.

– Co roku mamy około 30-40 chętnych – podaje dyr. Szewczyk. – Są to zwykle osoby, które przejęły lub mają w perspektywie przejęcie gospodarstwa rolnego. Uzupełniają swoje kwalifikacje po to aby móc skorzystać z unijnych dotacji. Wśród naszych słuchaczy są też osoby po studiach wyższych.

Chętnych nie brakuje też na kierunek technik turystyki wiejskiej. Jego ukończenie zwiększa szansę na skuteczne otwarcie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Wśród słuchaczy są osoby w wieku 18-40 lat, nawet 50-letnie.
Pszczelarz na topie

– Technik pszczelarz to zawód, który w naszej szkole cieszy się największym zainteresowaniem – podkreśla kierownik Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli. – Na tym kierunku kształcą się nie tylko uczniowie z naszego regionu, ale też z całej Polski i zagranicy m.in. Kazachstanu, Białorusi czy Ukrainy. W tych krajach nie ma takiego kierunku więc zainteresowane osoby przyjeżdżają uczyć się do nas.

Ukończenie technikum pszczelarskiego daje wiele możliwości. – Absolwent może założyć pasiekę i prowadzić działalność w tym kierunku – mówi Stępień.

Pszczelarstwa można się uczyć nie tylko w technikum, ale też na kursach kwalifikacyjnych w zawodach pszczelarz i technik pszczelarstwa.

– W tym zakresie również mamy ogromne zainteresowanie – dodaje Stępień. – We wrześniu przyjęliśmy 138 osób, które chcą uzyskać kwalifikację Organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej i pszczelarskiej.
Na kurs mogą zapisać się osoby dorosłe, które posiadają wykształcenie co najmniej średnie – ogólnokształcące lub techniczne.

Mechanizator mile widziany

Na kierunkach rolniczych można się kształcić także w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu. – Najbardziej popularne kierunki w naszej szkole to technik mechanizacji rolnictwa, technik żywienia i usług gastronomicznych – wylicza Eugeniusz Klucha, dyrektor placówki. – Absolwenci szkół średnich najczęściej wybierają technika turystyki wiejskiej w Szkole Policealnej. Ten kierunek daje kwalifikacje uznawane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Absolwenci mogą korzystać z programów unijnych dla młodych rolników. Poza tym uczniowie i słuchacze poznają najnowsze technologie stosowane w rolnictwie. Mają zajęcia praktyczne na terenie szkoły i wyjeżdżają na wycieczki.

Przyszli technicy mechanizacji rolnictwa w ramach nauki w szkole korzystają z bezpłatnych kursów na prawo jazdy kategorii B i T oraz obsługi kombajnu zbożowego. – Mają też możliwość odbywania praktyk zagranicznych w Szwajcarii – dodaje dyrektor ZSCKR w Różańcu.

Pozostałe informacje

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)

247 zawodniczek i zawodników z 50 klubów otrzymało stypendia sportowe województwa lubelskiego. Przez 9 miesięcy, od kwietnia do końca roku, w zależności od osiągniętych wyników otrzymywać będą od 150 zł do 1400 zł.

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej jest już u wojewody. Jeżeli zostanie zaakceptowany, to będzie mogła ruszyć budowa drogi S12 Dorohucza – Chełm.

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo
10 maja 2024, 17:00

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo

Piątek, 10 maja, godz. 17. O tej porze zacznie się koncert organizowany z okazji Juwenaliów Akademii Zamojskiej. Wiadomo już, kto wówczas wystąpi. Wstęp będzie wolny.

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

To już ostatnie szlify przy wyczekiwanej inwestycji. Do końca maja mieszkańcy pojadą kolejnym odcinkiem ulicy Armii Krajowej.

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Biskup Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej obchodzi w przyszłym tygodniu swoje imieniny. Okazuje się, że solenizanta może wtedy z życzeniami odwiedzić właściwie każdy.

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Czwórkę cudzoziemców ukrytych w pojemnikach na mięso znaleźli strażnicy graniczni, którzy prowadzili kontrole legalności zatrudnienia w jednym z powiatów na południu Polski.

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

Po porażce z Zagłębiem Lubin lubelskie szczypiornistki skupiają się na obronie drugiego miejsca w tabeli

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym

80 osób w Lublinie zasiadło we wtorek do komputerów i przystąpiło do egzaminu na radcę prawnego. Przyszłych adeptów w zawodzie czekają zagadnienia z wybranych dziedzin prawa oraz etyki zawodowej.

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Wyniki konkursu już były, teraz wielka kasa jest już na koncie miasta. W planach są nie tylko zakupy autobusów elektrycznych.

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Miała wygrać, a straciła. 52-latka padła ofiarą oszustów działających metodą "na nagrodę w konkursie Ikea".

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Nie żyje Bogusław Smolik, były dyrektor, a także pracownik Włodawskiego Domu Kultury i miejscowego muzeum.

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Datę dziewiątego maja powinni zapisać w swoich kalendarzach wszyscy, którzy kochają grać w piłkę i marzą o karierze sportowej. Właśnie tego dnia Górnik Łęczna organizuje dni otwarte w swoim Liceum

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

W jednej wiosce natknął się na oznakowany radiowóz, ale minął go i pojechał dalej. W drugiej namierzyli go policjanci z wideorejestratorem. A że jechał zdecydowanie za szybko, to nie uszło mu to na sucho.

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Reprezentacja z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej została wicemistrzem w biegu na orientację. Mundurowi musieli wykazać się w sprincie, sztafecie czy w odczytywaniu mapy.

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week
NASZ PATRONAT

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week

Jeszcze tylko do środy potrwa festiwal Restaurant Week. W tym wydarzeniu na Lubelszczyźnie udział bierze 20 restauracji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium