niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Rolnictwo

Rolniku, nie wypalaj traw, bo stracisz dopłaty

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 marca 2012, 16:52

Im bliżej wiosny, tym częściej strażacy wyjeżdżają do wypalanych traw (Jakub Markiewicz / Archiwum)
Im bliżej wiosny, tym częściej strażacy wyjeżdżają do wypalanych traw (Jakub Markiewicz / Archiwum)

Co roku kilkudziesięciu rolników z naszego województwa traci część unijnych dopłat. To kara za nielegalne wypalanie traw.

Im bliżej wiosny, tym częściej strażacy wyjeżdżają do wypalanych traw. – Tylko przez tydzień, od 5 do 11 marca strażacy wyjeżdżali do pożarów suchych traw i nieużytków 452 razy – mówi st. kpt. Tomasz Baran, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego PSP. – W kolejnym tygodniu takich interwencji było 738, zaś w ostatnim tygodniu aż 1176.

Z nielegalnym procederem starają się też walczyć pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

– Na wsi ciągle panuje, całkowicie błędne przekonanie, że wiosenne wypalanie traw użyźnia glebę – mówi Andrzej Maj, zastępca dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR. –Płomienie niosą śmierć owadom i dzikim zwierzętom. A ziemia na "wypaleniskach” staje się jałowa, bo ogień zabija dżdżownice i hamuje naturalne zjawisko gnicia.


Rolnicy, którzy wypalają trawy muszą liczyć się nie tylko z konsekwencjami prawnymi, ale też materialnymi.

– Zakaz wypalania traw jest jednym z wymogów "dobrej kultury rolnej”, których przestrzegać muszą rolnicy, którzy korzystają systemu dopłat bezpośrednich – mówi dyrektor Maj. – Rolnikowi, który tego nie przestrzega grozi zmniejszenie wysokości wszystkich rodzajów dopłat.

Co roku agencja karze w ten sposób kilkudziesięciu rolników z województwa lubelskiego. – W ubiegłym roku, podczas kontroli w powiecie łukowskim stwierdzono wypalenie 0,16 ha działki rolnej. Problem tym bardziej zasługiwał na napiętnowanie, gdyż rolnik deklarował na tych działkach ochronę siedlisk lęgowych ptaków. Z kolei na terenie powiatu puławskiego stwierdziliśmy wypalone dwie działki rolne o pow. 0,93 ha. Kontrolę wszczęliśmy po donosie – mówi dyr. Maj.

Za karę rolnicy tracą część dopłat. Zwykle to 5 proc. całej należnej im kwoty. Ale jeśli rolnikowi zostanie udowodnione celowe wypalanie traw, bo wtedy ARiMR może obniżyć dopłaty aż o 20 proc., a w skrajnych przypadkach stwierdzenia uporczywego wypalania traw, może pozbawić rolnika całej kwoty.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!