sobota, 17 marca 2018 r.

Rolnictwo

Są pieniądze z UE dla rolników. Tych zrzeszonych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 lutego 2012, 18:57

Grupy produkujące m.in. produkty regionalne czy ekologiczne mogą liczyć na pieniądze z Unii Europejskiej. Wystarczy raz złożyć wniosek, by przez pięć lat otrzymywać dofinansowanie. Wcześniej jednak siły musi połączyć co najmniej pięciu rolników.

– Na początku przydadzą się każde pieniądze – mówi Zenon Wróbel, wiceprezes spółki Brzost-Eko z Brzostówki, w powiecie lubartowskim. I tłumaczy: – Wysokość dotacji zależy od obrotów, jakie osiąga dana grupa producentów. Jeśli jest to 1 mln zł, to kwota wsparcia wynosi 50 tys. zł. To nie jest mało. My te pieniądze przeznaczamy na utrzymanie biura i księgowość. Korzystamy z takiego wsparcia już od trzech lat.

Nabór wniosków na pomoc finansową dla grup producentów rolnych rozpoczął się 5 lat temu. Nadal jest sporo do wzięcia.

– W całym PROW-ie (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich-red.) na lata 2007-2013 na cały kraj przeznaczono kwotę 146 mln EURO – mówi Alicja Zakrzewska z Lubelskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

– Do tej pory rozdysponowanych zostało zaledwie 40 proc. procent tych środków.

By rolnicy mogli sięgnąć po pieniądze, wcześniej muszą się zrzeszyć i zarejestrować. Do utworzenia grupy producenckiej wystarczy pięć osób.
Wniosek o przyznanie pomocy mogą składać grupy producentów rolnych wpisanych do rejestru prowadzonego przez Urząd Marszałkowski.

Po zarejestrowaniu maja na to pół roku. Wniosek składa się raz, a pomoc jest udzielana przez 5 lat.

Kwota wsparcia wyliczana jest na podstawie wysokości rocznych przychodów netto ze sprzedaży produktów danej grupy. W pierwszych dwóch latach, dofinansowanie nie może przekroczyć 5 procent tej sumy. W następnych to 4 i 3 proc. Zaś w piątym roku już tylko 2 proc.

Z pomocy Unii Europejskiej mogą korzystać grupy producentów rolnych z 29 sektorów, takich jak np. buraki cukrowe, ziarno zbóż, szkółkarstwo, produkty ekologiczne, produkty regionalne czy kwiaty świeże. Na wsparcie mogą liczyć też grupy zajmujące się produkcją m.in. mięsa wołowego, drobiowego, czy ptasich jaj.

– Obecnie o takie wsparcie stara się 17 grup producentów rolnych z naszego województwa – informuje Zakrzewska.

To nie wszyscy, którzy mogliby aplikować. – Obecnie jest zarejestrowanych 21 takich grup – podaje Katarzyna Raczkiewicz z Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

W ubiegłym roku zostało zarejestrowanych 7 nowych grup producentów rolnych, w 2010 jedynie 3, a w 2009 roku na listę marszałka wpisano ich 4.

Z danych ARiMR wynika, że do tej pory grupom producentów rolnych w całym kraju wypłacono ogółem blisko 247 mln zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!